Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kopicach

DSC_0908

Pałac w Kopicach odkryłam jadąc z Grodkowa do Niemodlina i to najlepszy dowód na to, że ktoś może być właścicielem i tak naprawdę niewiele robić. Serce się kraje jak oglądałam zdjęcia tej przepięknej budowli z czasów jej świetności i porównałam z tym, co zobaczyłam na własne oczy. Gdy tam byłam, to obok pałac przejeżdżały ciężarówki i tylko się zastanawiałam ile jeszcze wytrzymają te mury. Myślę, że większość widzących taki upadek pomyśli „ gdybym tylko miał dużo pieniędzy…”.

1936-45r.

Kopice to wieś niedaleko Grodkowa, której nazwa pochodzi od słowa „kopiec”- usypisko ziemne. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1289r.

IMG_0371

Historia posiadłości w Kopicach sięga XIVw ale dopiero w połowie XIX w bajkowy pałac zyskał swój romantyczny wygląd i zwany Pałacem Kopciuszka ma swoją fascynującą historię.

stare3

Tu Kopciuszek stał się Księżniczką za sprawą Joanny Gryzik spadkobierczyni Karola Goduli zwanego śląskim Rockefellerem. Był on właścicielem kilkudziesięciu kopalń i ogromnej fortuny.

DSC_0891 Nie posiadał dzieci i zapisał w testamencie sześcioletniej wówczas wychowanicy swojej służącej 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku oraz kilka majątków ziemskich. Rodzina bogacza nie pogodziła się z jego wolą i chciała pozbawić dziewczynkę fortuny, ale opiekunowie Joanny i krewni porozumieli się. Podobno udało się uniknąć zamachu na życie dziewczynki, która obwołana została „Śląskim Kopciuszkiem” i stała się najbardziej pożądaną panną na Śląsku właśnie za sprawą odziedziczonego majątku.DSC_0927
DSC_0976

Kawalerowie niemal bili się o rękę Joanny, a było o co, gdyż jej majątek, który początkowo wynosił 6 milionów ówczesnych marek czyli ok. 200 milionów zł został przez opiekunów dziewczyny zwielokrotniony. Król Prus nadal bogatej sierocie tytuł szlachecki i odtąd Joanna nazywała się Gryzik von Schomberg- Godulla. Jej wybrankiem został Hans Urlich Schaffgotschbędący przedstawicielem jednego z najsłynniejszych i najbogatszych rodów śląskich, ale prawda była taka, że jego jedynym majątkiem był znany na Śląsku herb. Joanna wyszła za Hansa w 1858r i rok później małżonek kupił jej od rodu von Sierstorpff pałac w Kopicach.

IMG_0510

Joanna przekształciła go w romantyczną rezydencję.

DSC_0894

Była rycerska siedziba dzięki architektom z Wrocławia uzyskała neogotycki i neorenesansowy wygląd. Pałac zbudowany na planie litery L miał trzy kondygnacje. Posiadał liczne zdobienia i rzeźby na elewacji. Wyróżniają go dwie czworoboczne wieże zakończone iglicami. Powstała oranżeria i rozarium. Zbudowano kaplicę od strony południowej, a od północno- zachodniej przerzucono kamienny most łącząc fosę ze stawem. Pałac otacza park o powierzchni 70 ha, na którym znajdowało się wiele klasycystycznych rzeźb i budowli, m.in. Świątynia dumania. Do dziś pozostało 10 stawów.

DSC_0956
DSC_0981

Małżeństwo będące podobno bardzo zgodnym wychowało w pałacu czwórkę dzieci. Para po śmierci została pochowana w znajdującym się w parku mauzoleum.

IMG_0398

IMG_0512

Do 1945r zespołem pałacowo- parkowym zarządzali potomkowie Joanny i Hansa. W 1958r wybuchł pożar trawiąc część pałacu i by trudniej było go ugasić ktoś wcześniej wypuścił wodę ze stawu i w taki sposób z pałacu niewiele zostało. Był wielokrotnie dewastowany i nie oszczędzono nawet neoklasycystycznej kaplicy. Rozsypane zostały prochy Schaffgotschów. Grobowce są puste, a szczątki Joanny i Hansa pochowano w mogile przy mauzoleum.

DSC_0971
 

DSC_0915

W 1990r pałac kupił prywatny inwestor, który nie wywiązał się z umowy dotyczącej renowacji obiektu. W 2008r zmienił się nabywca pałacu, który wykonał tylko prace porządkowe. Pod koniec 2010r wydano nakaz zabezpieczenia sklepień budowli, kaplicy pałacowej (przy której od listopada 2012r trwają prace) i zadaszenia mauzoleum. Niestety. Reszta rezydencji obraca się w ruinę a wstęp do pałacu jest wzbroniony. Można go jedynie obejść dookoła.

IMG_0484
DSC_0984

Rozmawiając z tamtejszym stróżem dowiedziałam się, że podczas prac porządkowych wyczyszczono również pałacowe piwnice. Zrobiono to tak dokładnie, że odsłonięto za bardzo fundamenty budowli, co spowodowało osłabienie i tak w lichym stanie murów.

IMG_0376
CIEKAWOSTKA
DSC_0975

Przy pałacu w Kopicach powstała palmiarnia, po której dziś nie ma już śladu. Rosnące tam drzewa tropikalne sięgały 17 metrów wysokości.

1900r.

Przed pałacem rozpościerały się dywany kwiatowe w pięknych wzorach i barwach.

 
IMG_0449

W pałacowym parku znajdowały się sztuczne ruiny średniowiecznego zamku, tzw mysia wieża, kaplica grobowa rodziny Schaffgots, świątynia dumania Diany oraz pawilon chińskie. Dodatkowo park zdobiły 1342 rzeźby przedstawiające postaci ludzkie i zwierzęce mające naturalne rozmiary, które wyszły spod dłuta wrocławskiego mistrza Carla Kerna.

IMG_0452
DSC_0906Liczne fontanny zostały w przemyślany sposób wkomponowane w otoczenie rezydencji. Stworzone sztuczne wyspy dodawały uroku, a na jednej z nich wzniesiona została altana, przy której stanęła kolumna zwieńczona figurą anioła.widok na staw
IMG_0508

Wszystko to przepadło bezpowrotnie, jedynie rozsypane w parku i zatopione w stawach szczątki dawnych budowli przypominają o nich.

DSC_0926
DSC_0959

II wojna światowa łaskawie obeszła się z pałacem w Kopicach. Jeszcze w latach 50tych XXw stał piękny i wyposażony, co w krótkim czasie zmieniło się i rezydencja była systematycznie szabrowana.

DSC_0962
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DSC_0980

” Kopice szabrowano zarówno w majestacie prawa, jak i całkiem bezprawnie…podobno śpiące lwy z muru nad sadzawką przeniesiono w „godniejsze” niż poniemiecki Śląsk miejsce i zdobią dziś bramę parku w Wilanowie”.

IMG_0389

 
 
 
 
 
 

Dziś możemy podziwiać piękno pałacu w Kopicach na starych fotografiach i porównać z tym co pozostało do dziś z dawnego „Pałacu Kopciuszka”.
 
z lotu ptaka

lata 30te XXw.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu
Znalazłam kilka faktów dotyczących sytuacji pałacu w związku z właścicielami, zacytuję:

„W roku 1990 gmina z ówczesnym naczelnikiem Grabowskim sprzedaje pałac wraz parkiem krakowskiemu biznesmenowi za równowartość dzisiejszych 1300 Euro. Andrzej Koc z Krakowa obiecuje rychłą odbudowę. Na obietnicach się kończy. Pałac jest dalej brutalnie niszczony i ograbiany z resztek posągów, ozdób, witraży.
W czerwcu 2008 pałac od Andrzeja Koca z Krakowa odkupuje chorzowska spółka Zarmen za sumę 2 milionów złotych.Zarmen obiecuje odbudowę i zainwestowanie w Kopicach 150 milionów złotych. Pałac ogradza i zatrudnia całodobową ochronę.Po miesiącu sprawy się komplikują w związku z planowanym w pobliżu otwarciu żwirowni.
We wrześniu 2008 roku rusza pierwszy etap prac porządkowych (odgruzowanie wnętrz pałacu) który trwa do marca 2009.
W marcu 2009 Zarmen wycofuje się oficjalnie z planów odbudowy pałacu. Wywozi zaplecze biurowe. Pozostaje jedynie ochrona. W lutym 2014 roku Zarmen wystawia pałac ponownie na sprzedaż na stronie internetowej biura nieruchomości gratka.pl za sumę 5 milionów złotych.
W listopadzie 2014 na horyzoncie pojawia się biznesmen, zainteresowany kupnem pałacu. Pertraktacje trwają aż do początku marca 2015 roku. Brak porozumienia, rozbieżność oczekiwań w cenie oraz nieoczekiwana zmiana właściciela powoduje wycofanie się jedynego zainteresowanego.
W styczniu 2015 roku pałac zmienia właściciela. Jest to jednak zmiana fikcyjna. Nowym właścicielem staje się krakowska spółka Immo Invest, która w rzeczywistości należy do Zarmenu. Cena pałacu podskoczyła jednak nagle do 6 milionów złotych. Pałac jest ogrodzony, teren niedostępny, chroniony przez całodobową ochronę. Nie wpuszają nikogo. Park teoretycznie również w rękach prywatnych, jednakże nie jest ogrodzony i można chociaż tam pospacerować i z daleka zrobić zdjęcie pałacu. Pomimo to trzeba się liczyć z pechem i z przegonieniem z parku przez ochraniarzy, a więc oczy i uszy szeroko otwarte.”
źródło:

http://dortmund4.wix.com/schloss-koppitz#!fakty—stan-obecny-palacu-w-kopicach/cmft

Wstyd i hańba!!! Szanowny Godula przewraca się w grobie :-(

Galeria


5 Responses to pałac w Kopicach

 1. Kuki

  Pałac jest przepiękny i chyba każdemu serce pęka jak patrzy na niszczejące ruiny ale jest nowy inwestor który już coś robi i widać te prace (oby jednak nie zrezygnował). Coś w tym pałacu jest że tak wielu ludzi odjeżdża stamtąd z poczuciem żalu.A park bardzo tajemniczy ale i spokojny zarazem.

 2. Pawe Biekowski

  Wandale z Państwa Islamskiego mogliby uczyć się od lokalnych katolików jak grabić, niszczyć i bezcześcić szczątki ludzkie rozwalając rodzinne grobowce. Gdyby nie bariery językowe i geograficzna odległość.
  Rozmiar zniszczeń – powojennych! – jest porażający.

 3. juliadiets.com

  Palac w Kopicach, niewielkiej wsi niedaleko Grodkowa na Opolszczyznie, zostal wystawiony na sprzedaz. Dawna wlasnosc slynnej rodziny Schaffgotschow, jedna z najwspanialszych rezydencji w poludniowej Polsce, jest do kupienia za 5 mln zl.

Dodaj komentarz