browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Baranowicach ( Żory)

DSC_0411

Na południe od centrum Żor leżą Baranowice, które dziś są dzielnicą miasta, ale kiedyś były osobną wsią. zory
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1783r tamtejszy majątek należał do rodziny von Reisewitz a na początku XIXw kupiła go wdowa po kapitanie pruskim Heinrichu von Durancie i w 1827r przekazała wszystko synowi Emilowi, który był m.in. starostą powiatu rybnickiego oraz rycerzem Zakonu Joannitów. Po nim w 1873r majątek odziedziczył syn Hans Heinrich.

5

żory

Pałac w Baranowicach powstał w XVIIw, jednak wyglądał inaczej niż obecnie- pomijając oczywiście ruinę. Pierwotnie był budowlą w stylu barokowym a klasycystyczny kształt zyskał dzięki baronowi Emilowi von Durantowi w drugiej połowie XIXw.

Odnowiony był siedzibą rodową von Durantów do czasów I wojny światowej i został otoczony pięknym parkiem, który dziś zarasta.

DSC_0437
 
CIEKAWOSTKA

Rodzina von Durant pochodziła z Szampanii i prócz majątków we Francji posiadała również ziemie na Górnym Śląsku-prócz Baranowic w Osinach, Szosowej, Nowym Dworze oraz Wielowsi, Błażejowicach i Sierotach.DSC_0425
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nim zakończyła się I wojna światowa von Dutantowie sprzedali swoje dobra spółce węglowej Giesche z Katowic, w której rękach były do około 1937r. W pałacu utworzono ośrodek wczasowy dla górników. Później pałac stał się własnością amerykańskiej spółki Harimena, a po II wojnie światowej przejął go Skarb Państwa urządzając tam ośrodek rekreacyjno- wypoczynkowy huty „Kościuszko”.
6900x600_palac_baran_5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 1952r do lat 90tych XXw znajdowała się tam szkoła podstawowa. W 1994r, po jej przeniesieniu w inne miejsce, pałac został sprzedany. Miał kilku właścicieli: pierwszy zbankrutował, drugi również nie dbał o obiekt a jedynie wymienił dach i to pod naciskiem konserwatora zabytków. Mimo to nadal popadał w ruinę i zaczęło grozić mu zawalenie.
DSC_0445DSC_0446DSC_0447

Ostatecznie w 2008r pałac w Baranowicach kupił Urząd Miasta Żory, który miał w planach jego remont oraz odbudowę parku, by zaadaptować wszystko pod działalność turystyczno- rekreacyjno- hotelarską.. Niestety, projekt nie otrzymał dofinansowania z Unii Europejskiej i z planów nic nie wyszło. Pozostał póki co niszczejący pałac oraz wirtualny plan jego wyglądu lecz póki co w bliżej nieokreślonej przyszłości, chyba że prędzej zawali się.

1

2

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 + = 75