browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Zarębie Górnej

DSC_0352

Niedaleko Lubania leży wieś Zaręba założona na przełomie wieków XIII i XIV przez niemieckich kolonistów. Ówczesna nazwa Lichtenau pochodzi od słowa polana (Lichtung), na której to po wyrąbaniu lasu założono osadę. Pierwszym jej właścicielem był przybyły z Turyngii rycerski ród von Salza.1
 
 
 
 
 
W XVIw wieś podzielono na dwie części i takim sposobem wydzielono majątek w Zarębie Gónej (Ober Lichtenau) oraz Dolnej (Nieder Lichtenau). Każda z tych części posiadała istniejące do dziś pałacyki.

DSC_0334Palac_92810_Fotopolska-Eu

Dobra w Zarębie Górnej trafiły najpierw do rodziny von Eberhadtom, a następnie do von Döbschütz’ów. Między 1651 a 1696r majątek należał do Henryka Zygmunta von Döbschitz’a, który zasłynął jako podróżnik oraz fundator przebudowy kościoła, która miała miejsce w latach 1684-1685. DSC_0350
DSC_0344
 
 
Gdy zmarł wieś stała się własnością rodziny von Kunkel, po której trafiła do von Löben’ów. Później dość często zmieniali się właściciele i nim w 1859r Zaręba Górna trafiła do Juliusa Bierbauma należała do rycerskich rodów: Röder, von Falkenstein oraz von Üchtritz.

DSC_0342
 

Nowy właściciel odbudował niszczejący pałac. Gdy zmarł majątek odziedziczyła jego córka Luiza, która wychodząc za barona Bruno von Steinäckera wniosła Zarębę Górną w wianie. W tamtym czasie zaczęto w Zarębie wydobywać węgiel brunatny. Od końca XIXw dobra ponownie zaczęły przechodzić z rak do rąk a wśród właścicieli byli: Ruprecht z Reichenau (1880-1888), baron von Ronenburg, pochodzący z Drezna Andre, Buse, Job, Böker, rotmistrz Jan Schwerin w latach 1902-1906. Ostatnim wspomnianym właścicielem tamtejszego majątku w okresie międzywojennym był Vogl Falkenstein.

DSC_0337

DSC_0345

DSC_0346

Pałac w Zarębie Górnej powstał najprawdopodobniej na przełomie XVI i XVIIw kiedy dobra tamtejsze mieli w posiadaniu Eberhard’owie i Döbschutz’owie. Zniszczył go pożar z 1673r i na jego miejscu w połowie XIXw ówczesny właściciel postawił nową budowlę.Zaręba Górna Ober_Lichtenau Przy pałacu powstał spory park ozdobiony licznymi rzeźbami wykonanymi przez pochodzącego z Drezna Baltazara Permosera. DSC_0349
 
 
 
 
Powstały kompleks parkowy posiadał trzy stawy, lipowo-dębowy zagajnik oraz fontannę. Budowla w stylu neogotyku angielskiego będąca niegdyś perełką wśród śląskich rezydencji służy obecnie jako budynek mieszkalny i co najważniejsze przetrwała do dziś podobnie jak zabudowania gospodarcze z końca XVIIIw.

DSC_0351DSC_0343

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 4 =