browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Starych Tarnowicach

DSC_0155
Stare Tarnowice to dzielnica Tarnowskich Gór i od niej zaczerpnięto nazwę miasta. Najwcześniejsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z początku XIVw kiedy jej właścicielem był rycerz Adam de Tarnowice.

st tar
 
Tam właśnie trafiłam do wyremontowanego renesansowego zamku. Wiadomo, że pierwszy gródek rycerski znajdował się w innym miejscu- w okolicy kościoła, gdzie zachowało się niewielkie wzniesienie.

star

Obecny zamek w Starych Tarnowicach powstał w XVIw, w latach 1520- 1570. Jego fundatorem był Piotr Wrochem. W rękach tego rodu był do początku XVIIw. Kolejni właściciele, którzy zmieniali się dość często, dokonywali wielu modernizacji i rozbudowań rezydencji.

Kompleks_zamkowy_Stare_Tarnowice_392820_Fotopolska-Eu

DSC_0158
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1820r zamek i okoliczne dobra zakupił od Gottlieba von Büttnera hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck z pobliskiego Świerklańca. To on dokonał największej rozbudowy obiektu, zachowując jego renesansowy charakter. Wówczas zamurowano arkady na parterze i przestrzeń między kolumnami na I piętrze, ale ogólny układ budynku został zachowany, podobnie jak część renesansowego wystroju. Rodzina Donnersmarck była właścicielem tego majątku do 1945r.

DSC_0163
 
Po II wojnie podobnie jak wiele innych zamków tak i ten został znacjonalizowany i przekazany na własność PGR-u. Wówczas to dzięki zaniedbaniom został bardzo zniszczony.

DSC_0170
 
 
 
 
W 2000r zaniedbany obiekt kupiła osoba prywatna. Rozpoczęto remont i 18 czerwca 2011 nastąpiło uroczyste otwarcie. Można rzec, że przywrócono mu wygląd zbliżony do tego, jaki miał w czasach swojej świetności.

20140719_145818
20140719_145119
 
 
 
 
 
 
 
Można go zwiedzić, wejść na dziedziniec wewnętrzny i jedno, co psuje pobyt tam to odgrodzenie jego tylnej części taśmą i ławką od pozostałej za nimi własności prywatnej.
20140719_150404
 
 
 
 
Nigdzie nie spotkałam się z czymś takim, by wolnostojący zamek nie można było obejść dookoła i nie z powodu remontu. Udało mi się zrobić zdjęcie tamtej części zamku, ale tylko dlatego, że taśma była zerwana i nie zdawałam sobie sprawy, że weszłam na teren prywatny. Jednak szybko mi o tym przypomniano, podobnie jak kilku osobom, które zmierzały w to samo miejsce, by obejść obiekt.

DSC_0159

WIRTUALNA WYCIECZKA:
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/70.html

Kompleks_zamkowy_Stare_Tarnowice_588036_Fotopolska-Eu-1
 
Zamek w Starych Tarnowicach z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-tarnowice-stare-91.html

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


One Response to zamek w Starych Tarnowicach

  1. myszka

    widzę go prawie z okna,warto zwiedzić ,przespać się ,zjeść coś wszystko na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 8 =