browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

 
bolczów (2)
„Turyści spacerujący po ruinach mawiają, że pośród nich można poczuć obecność tajemniczego kusznika Jano. Według legendy żył on w XIV w. W okolicy dzisiejszych Janowic Wielkich rozwijało się górnictwo miedzi. Zjeżdżali się tam liczni gwarkowie, znajdowali pracę, zostawali i tak powstała osada. Oprócz Polaków, było tam wielu Niemców, którzy też bogacili się dzięki złożom miedzi. Życiu w osadzie przyglądał się Jano, który nie mógł znieść tego, że niemieccy górnicy stanowili dla Polaków bardzo silną konkurencję. W akcie zemsty zabijał ich. Były to dziwne, owiane tajemnicą morderstwa, wykonywane cicho i precyzyjnie za pomocą strzał zakończonych srebrnymi grotami. Ludzie z pobliskich wsi z przerażeniem mówili o kuszniku: “Mściciel z Miedzianej Góry”. Zaniepokoiło to panującego wówczas księcia Bolka II.
Zamek_Bolczow_154920_Fotopolska-Eu-1 Zorganizował turniej rycerski, który wygrał właśnie Jano. Książę docenił jego nieprzeciętne umiejętności i postanowił go wynagrodzić. Darował rycerzowi wszystkie winy, ponieważ był najlepszym strzelcem turnieju. Jano został pasowany na rycerza i w swym herbie miał umieścić trzy groty, na znak, że w obecności księcia zabił celnymi strzałami trzy ptaki w locie.
Zamek_Bolczow_1132699_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
W zamian miał za zadanie wybudować zamek warowny w pobliżu Miedzianej Góry i do końca swoich dni chronić miejscowych gwarków i strzec szlaków handlowych. Kusznik wykorzystał szansę i zmienił się z mordercy w szlachetnego rycerza. Postanowił złożyć hołd księciu, od którego otrzymał łaskę, dlatego wybudowany zamek nazwał od jego imienia: Bolczów. Miejscowa ludność nazwała wieś Janowice Wielkie na cześć nowego, dobrego pana.”

janowice wlk.

Zamek Bolczów , a raczej jego ruiny, znajdują się w Janowicach Wielkich. Usytuowany jest na skalistym, granitowym występie ok. 561m n.p.m. Można do niego dojść krótszą drogą, naprzeciw punktu informacyjnego, albo dłuższą za to bardziej malowniczą wiodącą od Schroniska Szwajcarka.

janowice wlk.
 
 
 
 
 
 
 
 
Wybraliśmy chyba nieświadomie tę dłuższa, ale za to przeszliśmy obok Starościńskich Skał. To wielkie labirynty skalne, z których rozpościerają się piękne widoki na Karkonosze i Góry Sokole.
zzDSC00032
zzzzIMG_1463
Nie minęliśmy natomiast skał Krowiarek. Znajdują się na wysokości ok 480m n.p.m. i mają postać rozczłonkowanych skałek. Potok tworzy u ich podnóża ostre zakola i nawet małe kaskady. Nazwa grup skalnych Krowiarki pochodzi z czasu wojny 30- letniej, gdy w nich to właśnie chłopi z okolicznych wsi ze swoim inwentarzem znajdowali schronienie w razie niebezpieczeństwa.
 
IMG_1465DSC00031

 
 
Zamek powstał w 1375r z inicjatywy dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów. Zachowane ruiny pozwalają odtworzyć trzy części zamku:Zamek_Bolczow_654653_Fotopolska-Eu-1
– zamek średniowieczny składający się z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży,
– część XV- wieczna składająca się z dwóch dziedzińców i muru z otworami strzelniczymi,
– część XVI- wieczna z murami barbakanu , bastejami i bramą wjazdową.
IMG_1543
 
 
 
W połowie XVw został zniszczony w wyniku bitwy z husytami i odbudowany dopiero w latach 1517- 1518. Powstał wtedy dziedziniec, postawiono wieżę obronną, a w murach umieszczono strzelnice. Ponowne jego rozbudowanie odbyło się w latach 1520- 1550. Wzniesiono kamienny mur i zbudowano suchą fosę.Zamek_Bolczow_206868_Fotopolska-Eu
Kolejne przekształcenia miały miejsce wskutek działań wojny trzydziestoletniej. W 1645r. został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.
Zamek_Bolczow_219415_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
Ze względu na zainteresowanie turystyką w XIXw został poddany w 1848r pracom rekonstrukcyjnym.
Mieściła się w nim niewielka gospoda w stylu szwajcarskim zbudowana na starych fundamentach. Po wojnie w tym budynku znajdowało się schronisko turystyczne, które z czasem zdewastowano.
Zamek_Bolczow_1079637_Fotopolska-Eu-1
Obecnie zamek Bolczów jest własnością Lasów Państwowych i wchodzi w skład powstałego w 2008r Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

bolczów (1)
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu, z kolei autorem akwareli jest malarz artysta A.Woźniak.
Zamek_Bolczow_523050_Fotopolska-Eu-1


2 Responses to zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

  1. Mateusz

    Bardzo fajne miejsce, polecam odwiedzić, może ta panorama kogoś zachęci? 🙂 http://www.karpacz.net/pano/zamek-bolczow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1