Nieopodal Wlenia leży wieś Łupki, gdzie prócz pałacu Lenno znajduje się będący w ruinie zamek Wleński Gródek zwany również po II wojnie światowej zamkiem Wleń czy zamkiem Lenno.
Góruje nad okolicą gdyż stoi na Górze Zamkowej będącej wygasłym wulkanem- prawie 300m npm i jest najprawdopodobniej najstarszym założeniem zamkowym w Polsce.
Przed II wojną światową miejscowi nazywali zamek Hedwigsburg- od imienia Jadwigi, która była żoną Henryka Brodatego. Od 1267r obwołano ją świętą i jest patronką Śląska.
Podobno pierwszy drewniano- ziemny gród powstał na wzgórzu już w Xw za Bolesława Chrobrego. Drewniana warownia stojąca na pograniczu Polski i Czech została uczyniona kasztelanią w 1108r dzięki Bolesławowi Krzywoustemu i w tym samym wieku postawiono mur obwodowy oraz sześciokątną wieżę.
W następnym stuleciu książę Henryk Brodaty powiększył zamek o wieżę mieszkalną oraz wysoką na 9m kaplicę.
Niebawem wieża sześciokątna zyskała okrągły kształt i sięgała 12 metrów a grubość murów dochodziła do 3m.
Dzieła rozbudowy zamku podjął się również kolejny jego pan- Henryk Pobożny, który zginął w bitwie pod Legnicą w 1241r po którym zamek przypadł jego synowi Bolesławowi Rogatce.
CIEKAWOSTKA
Bolesław II Rogatka znany był ze swego awanturniczego charakteru i w zamku uczynił więzienie dla swoich przeciwników. Więził tam m.in. w 1257r biskupa wrocławskiego Tomasza za to, że ów nie zgodził się na zamianę dziesięciny w naturze na pieniężną i obłożył księcia klątwą kościelną.
Rogatka nic jednak nie osiągnął, bo nie dość, że musiał publicznie ukorzyć się pod katedrą wrocławską to dodatkowo musiał wypłacić zadośćuczynienie.
Tak bardzo kochał pieniądze, że w lochu wylądował również bratanek Henryk IV Probus- książę wrocławski, który nie zgodził się na oddanie mu części majątku. Największym błędem jaki popełnił była sprzedaż Lubusza- polskiej ziemi magdeburskiemu arcybiskupowi. Zmarł 26 grudnia 1278r.
Kolejnym panem zamku był książę świdnicko- jaworski Bolko II. Za jego czasów miała miejsce kolejna rozbudowa warowni dzięki której powstał zamek średni. Książę zmarł w 1368r i wdowa po nim oddała zamek w lenno rycerzom von Zedlitz, którzy w krótkim czasie oddali dzierżawę rycerzowi Tymo von Klodnitzowi. Ten zmodernizował i rozbudował umocnienia zamkowe, które sprawdziły się podczas jego oblegania przez husytów w 1428r.
Następni dość często zmieniający się właściciele zamku nie dbali o niego.
W 1465r kupił go Hans von Zedlitz mający opinię rozbójnika nie tylko napadającego na kupców i podróżnych, ale łupiącego okoliczną ludność. Wiek później kolejny z rodu przebudował rodzinną siedzibę podwyższając mury oraz wieżę.
CIEKAWOSTKA
Sebastian von Zedlitz-Neukirch podjął się w latach 1567- 1574 umocnienia obronności zamku. Ponadto doprowadził tam wodociąg- drewnianym o długości ponad 2km dostarczano czystą wodę z sąsiedniego wzgórza Wietrznica.
W 1581r zamek Wleński Gródek kupił Sebastian von Schaffgotsch. Szczęście mieszkańców nie trwało długo bo wraz z nastaniem XVIIw jego panem został Konrad von Zedlitz następny z tego rodu rozbójnik.
Podczas wojny 30stoletniej zamek oblegały i niszczyły wojska cesarskie oraz szwedzkie. W 1646r wysadzono w powietrze część zamkowych umocnień a jakby tego było mało budowlę zniszczył pożar i warownia nigdy już nie odzyskała dawnego piękna. Później jeszcze trzykrotnie zmieniali się właściciele majątku wśród których byli: porucznik króla Francji Ludwika XIII Adam von Kühlhaus, który zamiast odbudowy zniszczonej warowni postawił poniżej barokowy pałacyk i odnowił drewniany kościółek a z ruin okoliczna ludność pozyskiwała materiał budulcowy; hrabia Grünfeld w XVIIIw a od 1804r rodzina Haugowitz- ostatni właściciele do 1945r.
Po wojnie pozostał ruiną i był udostępniony dla turystów aż do kwietnia 2006r kiedy to runęła część ściany oraz przechyliła się wieża obciążona betonową platformą widokową. Wykopy archeologiczne i nienależyte odwodnienie najprawdopodobniej przyczyniły się do osłabienia części ruin. Pocieszające jest, że będąc tam w 2015r można było nie tylko podejść dróżką pod zamek ale i wejść na wieżę widokową.
Piękny niegdyś zamek w czasach świetności składał się z: wieży mieszkalnej na planie równoległoboku, dziedzińca z kaplicą romańską, sześciobocznej wieży będącej stołpem- miejscem ostatecznej obrony, którą zastąpiono owalną przesuniętą o kilka merów ku wnętrzu dziedzińca oraz powstałego również wtedy dużego domu mieszkalnego zwanego palatium a wszystko otaczał mur.
Dziś choć jest ruiną nadal zachwyca podobnie jak widok okolicy ukazujący się każdemu kto wejdzie na wieżę widokową.
Zamek Wleński Gródek z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-wlenski-grodek-160.html
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu