browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Wleński Gródek w Łupkach/k.Wlenia

20150516_162013
 
Nieopodal Wlenia leży wieś Łupki, gdzie prócz pałacu Lenno znajduje się będący w ruinie zamek Wleński Gródek, zwany również po II wojnie światowej zamkiem Wleń czy zamkiem Lenno.

łupki

Góruje nad okolicą, gdyż stoi na Górze Zamkowej będącej wygasłym wulkanem- prawie 300m npm i jest najprawdopodobniej najstarszym założeniem zamkowym w Polsce.

łupkiCIEKAWOSTKA
 
Przed II wojną światową miejscowi nazywali zamek Hedwigsburg- od imienia Jadwigi, która była żoną Henryka Brodatego. Od 1267r obwołano ją świętą i jest patronką Śląska.
 
Fotopolska_798755-1
 

DSC_0423
 
 
 
 
 
 
Podobno pierwszy drewniano- ziemny gród powstał na wzgórzu już w Xw za Bolesława Chrobrego. Warownia stojąca na pograniczu Polski i Czech została uczyniona kasztelanią w 1108r dzięki Bolesławowi Krzywoustemu i w tym samym wieku postawiono mur obwodowy oraz sześciokątną wieżę. W następnym stuleciu książę Henryk Brodaty powiększył zamek o wieżę mieszkalną oraz wysoką na 9m kaplicę. Niebawem wieża sześciokątna zyskała okrągły kształt i sięgała 12 metrów, a grubość murów dochodziła do 3m.

DSC_0379

Dzieła rozbudowy zamku podjął się również kolejny jego pan- Henryk Pobożny.
 
 
Zginął jednak w bitwie pod Legnicą w 1241r i zamek przypadł jego synowi Bolesławowi Rogatce.

CIEKAWOSTKA

DSC_0374
Bolesław II Rogatka znany był ze swego awanturniczego charakteru i w zamku uczynił więzienie dla swoich przeciwników. Więził tam m.in. w 1257r biskupa wrocławskiego Tomasza za to, że ów nie zgodził się na zamianę dziesięciny w naturze na pieniężną i obłożył księcia klątwą kościelną.
Rogatka nic jednak nie osiągnął, bo nie dość, że musiał publicznie ukorzyć się pod katedrą wrocławską to dodatkowo musiał wypłacić zadośćuczynienie.
Tak bardzo kochał pieniądze, że w lochu wylądował również bratanek Henryk IV Probus- książę wrocławski, który nie zgodził się na oddanie mu części majątku. DSC_0375Największym błędem jaki popełnił była sprzedaż Lubusza- polskiej ziemi magdeburskiemu arcybiskupowi.
 
Zmarł 26 grudnia 1278r.

DSC_0381
 
Następnie warownia stała się własnością księcia świdnicko- jaworskiego Bolka II. Za jego czasów dokonano kolejnej jej rozbudowy i tym sposobem powstał zamek średni. Książę zmarł w 1368r i wdowa po nim oddała zamek w lenno rycerzom von Zedlitz, którzy w krótkim czasie wydzierżawili go rycerzowi Tymo von Klodnitzowi. Ten zmodernizował i rozbudował umocnienia zamkowe, które sprawdziły się podczas jego oblegania przez husytów w 1428r.

DSC_0417
 
 
 
 
 
 
Kolejni dość często zmieniający się właściciele zamku nie dbali o niego.
 

W 1465r kupił go Hans von Zedlitz mający opinię rozbójnika nie tylko napadającego na kupców i podróżnych, ale łupiącego okoliczną ludność. Wiek później kolejny z rodu przebudował rodzinną siedzibę podwyższając mury oraz wieżę.

DSC_0370

DSC_0371

CIEKAWOSTKA

Sebastian von Zedlitz-Neukirch podjął się w latach 1567- 1574 umocnienia obronności zamku. Ponadto doprowadził tam wodociąg- drewnianym o długości ponad 2km dostarczano czystą wodę z sąsiedniego wzgórza Wietrznica.

DSC_0372

DSC_0391
 
 
 
W 1581r zamek Wleński Gródek kupił Sebastian von Schaffgotsch. Szczęście mieszkańców nie trwało długo bo wraz z nastaniem XVIIw jego panem został Konrad von Zedlitz następny z tego rodu rozbójnik.
 
 
 
 
 
 
Podczas wojny 30stoletniej zamek oblegały i niszczyły wojska cesarskie oraz szwedzkie. W 1646r wysadzono w powietrze część zamkowych umocnień i jakby tego było mało budowlę zniszczył pożar i warownia nigdy już nie odzyskała dawnego piękna.DSC_0415 Później jeszcze trzykrotnie zmieniali się właściciele, wśród których byli: porucznik króla Francji Ludwika XIII Adam von Kühlhaus, który zamiast odbudowy zniszczonej warowni postawił poniżej barokowy pałacyk i odnowił drewniany kościółek, a z ruin okoliczna ludność pozyskiwała materiał budulcowy; hrabia Grünfeld w XVIIIw oraz od 1804r rodzina Haugowitz- ostatni właściciele do 1945r.

Fotopolska_216305
 
 
Po wojnie pozostał ruiną i był udostępniony dla turystów aż do kwietnia 2006r kiedy to runęła część ściany oraz przechyliła się wieża obciążona betonową platformą widokową. Wykopy archeologiczne i nienależyte odwodnienie najprawdopodobniej przyczyniły się do osłabienia części ruin.DSC_0382 Pocieszające jest, że będąc tam w 2015r można było nie tylko podejść dróżką pod zamek, ale i wejść na wieżę widokową.
 
 
Fotopolska_174542
 
Piękny niegdyś zamek w czasach świetności składał się z: wieży mieszkalnej na planie równoległoboku, dziedzińca z kaplicą romańską, sześciobocznej wieży będącej stołpem- miejscem ostatecznej obrony, zastąpioną owalną przesuniętą o kilka merów ku wnętrzu dziedzińca oraz powstałego również wtedy dużego domu mieszkalnego zwanego palatium. Wszystko otaczał mur.

DSC_0403

Dziś choć jest ruiną nadal zachwyca, podobnie jak widok okolicy ukazujący się każdemu, kto wejdzie na wieżę widokową.
DSC_0407
Zamek Wleński Gródek z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-wlenski-grodek-160.html
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 14 = 20