browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Wysokiej

wysoka
 
Jadąc z Branic w kierunku Kietrza zatrzymałam się we wsi Wysoka, której historia sięga średniowiecza i w 1267r wspomniana była jako Wiztogh. Później można było ją znaleźć jako Wissock czy Wisoka, a jako Wysoka figuruje od 1570r kiedy jej właścicielem został Jerzy Wysotzky z Krnova piastujący urząd sędziego ziemskiego.

wysoka
 
 
 
Pierwszym wspomnianym panem wsi był w 1450r Jan Hawronowski, później Jerzy, a po nim Martin Scharfenstein (1595r), baron Poppen (1727r) oraz jego córka Gabriela (1740), która wyszła za Karla Skrbeńskiego wnosząc Wysoką w wianie.

DSC_0151

Kosciol_Najswietszego_Serca_Pana_Jezusa_728001_Fotopolska-Eu
DSC_0175
 
Najprawdopodobniej dzięki rodzinie Skrbeński w połowie XVIIIw zbudowano w Wysokiej pałac. Budowla na planie prostokąta posiada dwie kondygnacje i nakryta została czterospadowym dachem. Główne wejście umieszczono w centrum budowli, gdzie znajduje się trzykondygnacyjny ryzalit ozdobiony pilastrami.

DSC_0159

Po wejściu do wnętrza mija się niewielką klatkę schodową z ciekawym sklepieniem oraz z prowadzącymi na piętro schodami.
 
 
 
Zdobienia ścian i resztki dawnych malowideł kontrastują z surowym na pierwszy rzut oka zewnętrznym wyglądem rezydencji. Po wspomnianych zdobieniach niewiele zostało podobnie jak po wyposażeniu, ale powoli przywracane jest im dawne piękno. Pałac otoczono dość dużym parkiem.

DSC_0170Wnetrza_1395894_Fotopolska-Eu-1

Ostatnią z rodziny Skrbeński była Maksymiliana von Sobeck, która na przełomie XVIII i XIXw mieszkała w pałacu.
 
 
Nie mając następcy pałac trafił do gminy w dzierżawę, która podobno nawet go kupiła, a ponieważ zwlekano z zapłatą sprzedaż anulowano. W krótkim czasie znalazł się kupiec- Josefow Klaps z Opavy, który podjął się jego przebudowy. Gdy zmarł spadkobierczynią majątku została jego córka.
DSC_0165Wychodząc w 1855r za baron Fryderyka Eichstedta, podobnie jak wcześniej córka Poppena, wniosła Wysoką w wianie. W tej rodzinie pałac był do początku XXw.

DSC_0167
 
CIEKAWOSTKA
 
 
 
 
W Wysokiej już w 1785r powstała szkoła. Budynek znajdujący się w centrum wsi z czasem podszedł wilgocią więc szkołę przeniesiono do pałacu zwanego potocznie zameczkiem, który akurat dzierżawiła gmina.DSC_0163 Na obrzeżu wsi zaczęto budować nową szkołę, którą oddano w 1836r.
 
 
 
 
Pałac w Wysokiej do II wojny światowej szczycił się opinią jednego z najpiękniejszych w okolicy. Wszystko uległo zmianie, gdy po jej zakończeniu oddano go PGRowi, który urządził w nim mieszkania. Nie dbano o nową własność i ostatecznie niszczejącą rezydencję sprzedano prywatnym właścicielom. Ci nie dość, że nie dbali o pałac, to nawet go nie zabezpieczyli i na efekty nie trzeba było długo czekać. Dawna piękna rezydencja podzieliła los wielu podobnie pozostawionych budowli: była niszczona i do reszty rozszabrowana.

DSC_0166DSC_0168DSC_0169

Zapewne pałac byłby dziś ruiną, gdyby nie znalazł się nabywca. Wykonano wiele prac remontowych zarówno zewnątrz jak i wewnątrz, ale by nadać mu dawny wygląd jeszcze wiele wysiłku czeka nowych właścicieli.

DSC_0177Palac_1230346_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W jakim pałac był stanie można sobie wyobrazić zaglądając do pomieszczenia na piętrze.

zDSC_0174
DSC_0156Wnetrza_1395892_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
Mimo prac jest udostępniany do zwiedzania podczas odbywających się licznych imprez, których celem jest nie tylko zabawa, ale pokazanie, że pałac żyje i jest po to, by cieszyć nie tylko jego właścicieli.

DSC_0172
 
 
 
 
W województwie opolskim istnieje jeszcze jedna wieś Wysoka, w powiecie strzeleckim, gdzie nie ma śladu po istniejącym kiedyś pałacu.

zDSC_0160
 
 
 
 
 
 
Za to pałac w Wysokiej,w powiecie głubczyckim, który przedstawiłam, miał naprawdę szczęście- istnieje, jest mu przywracane jego dawne piękno i to cieszy.

Palac_1139659_Fotopolska-Eu-1
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


2 Responses to pałac w Wysokiej

  1. IgorMM

    Bardzo piękny reportaż. Dziękujemy 🙂 Więcej na temat zespołu Pałacowo Parkowego z Folwarkiem w Wysokiej, tworzonego tam muzeum i odbywających się tam imprez na FB https://www.facebook.com/zamekwysoka/ Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =