browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zespół zamkowo- pałacowy w Starej Kraśnicy

skr

Mniej więcej w połowie drogi między Jaworem a Jelenią Górą, niedaleko Świerzawy leży Stara Kraśnica. skr
Mówi się, że osadę w tamtym miejscu założono już w XIIw.
W 1321r kupił ją od księcia Bolka I von Zedlitz i uczynił z niej siedzibę dóbr rycerskich.1
Obecną nazwę wieś otrzymała w 1946r po tym jak po zakończeniu II wojny światowej włączono ją do Polski wysiedlając niemiecką ludność.

DSC_0257

W Starej Kraśnicy trafiłam na ruiny budowli nazwanej w Rejestrze Zabytków zamkiem, a ponieważ spotkałam się z określeniem: pałacu, zamku-dworu, pałacu-dworu więc nazwę je zamkowo- pałacowymi.

DSC_0261

 
Zamek-pałac w Starej Kraśnicy powstał w 1622r i podobno był najpiękniejszą i najnowocześniejszą budowlą w tamtej części Śląska. Powstał według projektu architekta Adalberta dla Johanna Sigmunda von Schweinich- przedstawiciela rodziny Świnków mających rodową siedzibę w Świnach. Otoczono go fortyfikacjami bastejowymi, których fragmenty pozostały do dziś.

DSC_0275
 
 
Niewiele znalazłam o historii tego obiektu. Wiadomo, że często zmieniał właścicieli, że po wojnie 30letniej w skład posiadłości weszły okoliczne folwarki i że później należał do von Dyherrna, a następnie do von Vogta.
DSC_0272

Gdy został opuszczony w XIXw zaczął niszczeć. Kiedy w 1902r obok niego wzniesiono nową siedzibę właściciela majątku- pałac, niszczejący zamek odrestaurowano. Obok nowego pałacu znajdowało się wówczas kąpielisko, a po stawie pływały gondole.

DSC_0266

Po II wojnie stał się własnością PGRu, w latach 60tych XXw ponownie opuszczony zaczął niszczeć i taki pozostał do dziś. Stojący obok pałac podzielił jego los, choć w 1985r po pożarze był remontowany.
5

DSC_0282

Dziś pozostałości dawnego piękna zostały ogrodzone i można je obejrzeć zza ogrodzenia, a jak wyglądał kiedyś możemy obejrzeć na nielicznych starych zdjęciach.

32

DSC_0287

Była to budowla dwu i trzykondygnacyjna, którą otaczał mur obronny ze strzelnicami. Prowadziła do niego brama wjazdowa datowana na 1622r bogato zdobiona z panteonem, a główne wejście ozdobiono herbami umieszczonymi nad portalem.

DSC_0289
 
Całe założenie zamkowo- pałacowe posiadało browar, stajnie, młyn oraz zabudowania gospodarcze.
 
DSC_0264
 
 
 
Ruiny zamkowo-pałacowe w Starej Kraśnicy warte są zobaczenia póki jeszcze stoją- choćby dla samej bramy wjazdowej oraz wejścia do pałacu.

DSC_0271
 
W okolicy jest wiele ciekawych miejsc i na pewno zawitam tam jeszcze.
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − 90 =