browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Czechowicach- Dziedzicach

DSC_0317

Jadąc z Bielska- Białej do Pszczyny przejeżdża się przez Czechowice- Dziedzice. Miejscowość istniejąca niegdyś jako dwie osady wspomniane zostały po raz pierwszy w 1305r wśród wsi zobowiązanych do płacenia dziesięciny Biskupstwu Wrocławskiemu.

cd
 
 
 
 
Do połowy XIXw obie były wsiami granicznymi Księstwa Cieszyńskiego, w którego skład wchodziły. Wraz z powstaniem linii kolejowej nastąpił ich rozwój.
W czasie II wojny światowej włączono je do Rzeszy i od 1942r działał tam obóz koncentracyjny przeznaczony dla Polaków.

DSC_0300
c-d

…Na niewielkim wzniesieniu, w miejscu gdzie dziś stoi pałac stał drewniany zamek, którego właścicielem był książę. Nikt nie wiedział skąd przybył. Ludność mieszkająca w okolicy cieszyła się bogactwem, ale im więcej go miała tym bardziej obrastała w pychę i zaczęła patrzeć z wrogością na księcia oraz jego piękną żonę. Gdy okolicę zaczęły nawiedzać nieszczęścia, uznano, że odpowiedzialnym za nie jest czarnoksiężnik mieszkający w zamku.
Palac_Kotulinskich_278891_Fotopolska-Eu
W końcu pojmano księcia, którego spalono na stosie a jego żonę wtrącono do lochu. Kobieta w rozpaczy przeklęła osadę i w tej samej chwili zerwał się wicher, przewracając drzewa i domy. Przez długie lata spod ziemi wydobywały się jęki przywalonych ludzi oraz bicie kościelnego dzwonu.

DSC_0287

Czechowice już w XIVw były wsią szlachecką. Właścicielami tamtejszych dóbr na przełomie XIV i XVw byli bracia Mikołaj i Zbrosław, później ród Czelów i Sokołowskich. Wiadomo, że musieli oni mieć tam jakąś siedzibę. Wyczytałam, że naprzeciw obecnego pałacu, w miejscu dawniejszego zameczku stał dwór wybudowany przez Mikołaja Wilczka około 1536r. Pochodzący z Dobrej Mikołaj osiadł w Czechowicach biorąc za żonę córkę właściciela Czechowic- Katarzynę Czelównę. Dwór posiadał wieżę a wewnątrz późnogotyckie sklepienia.
DSC_0286
 
 

Zamieszkany był do momentu wybudowania pałacu Kotulińskich kiedy to przebudowano go na spichlerz. II wojnę światową przetrwał popadając w ruinę i spłonął w 1984r a trzy lata później został częściowo rozebrany. Do dzisiejszego dnia pozostały ruiny wraz z resztkami baszty.

DSC_0315
 
W 1675r Czechowice nabył baron Fryderyk Aleksander Kotuliński z Kotulina. Po nim majątek odziedziczył syn Franciszek, który piastował stanowisko starosty Dolnego i Górnego Śląska. To jemu zawdzięcza się powstanie około 1730r rezydencji.
DSC_0310
 
 
Kolejnym właścicielem tamtejszych dóbr został w 1765r hrabia Andrzej Renard mający opinię dobrego gospodarza i w rękach tej rodziny Czechowice pozostały przez prawie 100lat. To oni upiększyli pałac oraz założyli ogród kwiatowy i sad. Nad głównym wejściem umieszczono herb rodu, a podanie głosi, że właściciel, który go zdejmie straci pałac w pożarze i póki co nikomu nie przyszło do głowy sprawdzić jego prawdziwość.
DSC_0290

DSC_0292
 
 
Ostatnimi właścicielami rezydencji do 1945r była rodzina Zipser- fabrykanci z Bielska. Dzięki nim dobudowano w parterze trójboczną oszkloną werandę, w której mieścił się ogród zimowy.
Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony i powstała tam szkoła rolnicza.
Z początkiem lat 90tych XXw stał się własnością miasta Czechowice- Dziedzice, a w jego wnętrzach działał ośrodek doskonalenia zawodowego.

DSC_0302

DSC_0304

W 2001r pałac w Czechowicach- Dziedzicach kupiła firma Pascal Polska, która planowała stworzyć w nim luksusowy hotel, ale na planach się skończyło.

1

Od października 2006r właścicielem pałacu jest firma Polplast, która dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Katowic odrestaurowała rokokową rezydencję przywracając jej dawne piękno. Powstał tam czterogwiazdkowy hotel.

4
 
 
 
 
 
 
 
W pałacu Kotulińskich w Czechowicach- Dziedzicach nakręcono teledysk do piosenki Sebastiana Riedla “Na dnie twojego serca”.
DSC_0318
Archiwlane zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − = 77