browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Czechowicach- Dziedzicach

DSC_0317
 
Jadąc z Bielska- Białej do Pszczyny przejeżdża się przez Czechowice- Dziedzice. Miejscowość istniejąca niegdyś jako dwie osady wspomniane zostały po raz pierwszy w 1305r wśród wsi zobowiązanych do płacenia dziesięciny Biskupstwu Wrocławskiemu.
 
cd
 
 
Do połowy XIXw obie były wsiami granicznymi Księstwa Cieszyńskiego, w którego skład wchodziły. Wraz z powstaniem linii kolejowej nastąpił ich rozwój.
W czasie II wojny światowej włączono je do Rzeszy i od 1942r działał tam obóz koncentracyjny przeznaczony dla Polaków.

DSC_0300
c-d

…Na niewielkim wzniesieniu, w miejscu gdzie dziś stoi pałac stał drewniany zamek, którego właścicielem był książę. Nikt nie wiedział skąd przybył. Ludność mieszkająca w okolicy cieszyła się bogactwem, ale im więcej go miała tym bardziej obrastała w pychę i zaczęła patrzeć z wrogością na księcia oraz jego piękną żonę.
Palac_Kotulinskich_278891_Fotopolska-Eu
Gdy okolicę zaczęły nawiedzać nieszczęścia, uznano, że odpowiedzialnym za nie jest czarnoksiężnik mieszkający w zamku. W końcu pojmano księcia, którego spalono na stosie, a jego żonę wtrącono do lochu. Kobieta w rozpaczy przeklęła osadę i w tej samej chwili zerwał się wicher, przewracając drzewa i domy. Przez długie lata spod ziemi wydobywały się jęki przywalonych ludzi oraz bicie kościelnego dzwonu.

DSC_0287

Czechowice już w XIVw były wsią szlachecką. Właścicielami tamtejszych dóbr na przełomie XIV i XVw byli bracia Mikołaj i Zbrosław, później ród Czelów i Sokołowskich. Wiadomo, że musieli oni mieć tam jakąś siedzibę. Wyczytałam, że naprzeciw obecnego pałacu, w miejscu dawniejszego zameczku stał dwór wybudowany przez Mikołaja Wilczka około 1536r. Pochodzący z Dobrej Mikołaj osiadł w Czechowicach biorąc za żonę córkę właściciela Czechowic- Katarzynę Czelównę. Dwór posiadał wieżę, a wewnątrz późnogotyckie sklepienia.
DSC_0286
 
 
 
 
 
Zamieszkany był do momentu wybudowania pałacu Kotulińskich i wówczas przebudowano go na spichlerz. II wojnę światową przetrwał popadając w ruinę i spłonął w 1984r a trzy lata później został częściowo rozebrany. Do dzisiejszego dnia pozostały ruiny wraz z resztkami baszty.

DSC_0315
 
W 1675r Czechowice nabył baron Fryderyk Aleksander Kotuliński z Kotulina. Po nim majątek odziedziczył syn Franciszek, który piastował stanowisko starosty Dolnego i Górnego Śląska. To jemu zawdzięcza się powstanie około 1730r rezydencji.
DSC_0310
Kolejnym właścicielem został w 1765r hrabia Andrzej Renard mający opinię dobrego gospodarza i w rękach tej rodziny Czechowice pozostały przez prawie 100lat.
 
To oni upiększyli pałac oraz założyli ogród kwiatowy i sad. Nad głównym wejściem umieszczono herb rodu, a podanie głosi, że właściciel, który go zdejmie straci pałac w pożarze i póki co nikomu nie przyszło do głowy sprawdzić jego prawdziwość.
DSC_0290

DSC_0292
 
 
Ostatnimi właścicielami rezydencji do 1945r była rodzina Zipser- fabrykanci z Bielska.
 
 
Dzięki nim dobudowano w parterze trójboczną oszkloną werandę, w której mieścił się ogród zimowy.
Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony i powstała tam szkoła rolnicza.Z początkiem lat 90tych XXw stał się własnością miasta Czechowice- Dziedzice, a w jego wnętrzach działał ośrodek doskonalenia zawodowego.

DSC_0302

DSC_0304

W 2001r pałac kupiła prywatna firma, która planowała stworzyć w nim luksusowy hotel, ale na planach się skończyło.

1

Od października 2006r właścicielem rezydencji jest kolejna prywatna firma, która dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Katowic odrestaurowała rokokową budowlę przywracając jej dawne piękno. Powstał tam czterogwiazdkowy hotel.

4
 
 
 
 
 
 
 
 
W pałacu Kotulińskich w Czechowicach- Dziedzicach nakręcono teledysk do piosenki Sebastiana Riedla “Na dnie twojego serca”.
DSC_0318
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

34 + = 39