browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Szczytach

szczyty
 

Między Raciborzem a Głubczycami leży wieś Szczyty, a w niej niszczejący pałac. Wzięła swoją nazwę najprawdopodobniej od wysokich szczytów drzew, a początkowo nazywała się Szczytów i wiadomo, że jej mieszkańcy pracowali w majątku rycerskim oraz w istniejącej w okolicy wytwórni spirytusu.

szczyty

DSC_0009
 
DSC_0053

DSC_0062
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Majątek w Szczytach należał do rodziny von Hauenschild już w 1611r.
 

Spadkobiercy dzierżyli go przez trzy wieki co sugeruje, że posiadała ona tam swoją rezydencję. Do rodziny tej należał również majątek rycerski Jastrzębie.

72b4d9e3d52afadd

DSC_0012
 
Wyczytałam dwie informacje mówiące o budynkach istniejących przed powstaniem pałacu w Szczytach. Jedna mówi, że najprawdopodobniej wcześniej stał tam dwór i zapewne okazał się za mały, więc w pierwszej połowie XIXw wzniesiono neoklasycystyczny pałac. Według drugiej obecny pałac postawiono wówczas w miejscu dawnego folwarku.
 
 
Tak czy tak, w nowym pałacu zamieszkała Franciszka von Lippa z mężem Adolfem von Hauenschild, których synem był Georg Spiller von Hauenschild późniejszy poeta tworzący pod pseudonimem Max Waldau.

DSC_0029
DSC_0013
Po śmierci Adolfa, zarządcą majątku został ich syn Richard, który ze względu na swoją działalność polityczną oraz liczne podróże nie poświęcał rodzinnemu majątkowi za wiele uwagi. Był rozczarowany rewolucją z 1848r i wówczas powrócił do majątku w Szczytach, gdzie poświęcił się poezji. 20 stycznia 1855r zmarł w pałacu i został pochowany na cmentarzu w Maciowakrzu.

DSC_0059
 
 
CIEKAWOSTKA

Max_Waldau

Richard Georg Stiller von Hauenschild to późniejszy pisarz niemiecki tworzący pod pseudonimem Max Waldau. Urodził się 25 marca 1825r we Wrocławiu, gdzie studiował. Obronił tytuł doktora na Uniwersytecie w Heidelbergu, ale porzucił plany akademickie by podróżować. Od 1847r publikował swoją lirykę i prozę. Jego dzieła to m.in.: „Ein Elfermärchen” „Blätter im Winde”(1847r), „Blätter im Winde” (1848r), „Aus der Junkerwelt” (1850r), „Nach der Natur. Lebende Bilder aus der Zeit” (1852r), „Nach der Natur. Lebende Bilder aus der Zeit” (1852r), „Cordula” (1854r).

DSC_00043449651

 
 
 
 
Klasycystyczny pałac w Szczytach Hauenschildów stoi w niszczejącym parku pochodzącym podobnie jak on z drugiej połowy XIXw. Z parku krajobrazowego pozostał jedynie platan rosnący naprzeciw wejścia do pałacu.
DSC_0074DSC_0094
DSC_0054
 
Murowany, dwukondygnacyjny pałac został wzniesiony na planie prostokąta. Jest częściowo podpiwniczony i nakryty dwuspadowym dachem, a fasadę zdobi dwukondygnacyjny ganek zakończony tympanonem. Na tylnej elewacji widoczny jest uszkodzony ganek wsparty na czterech filarach, które przechodzą w taras. Po jednej stronie usytuowano balkon wsparty również na filarach. Znajdujące się nieopodal pałacu budynki mieszkalne to pozostałość dawnego folwarku.

DSC_0055
 

Niewiele wiadomo o historii tego miejsca.
 
 
 
 
DSC_0069

Według znalezionej informacji, w książce adresowej z 1905 i 1921r widnieje jako właściciel tamtych dóbr Max von Hauenschild, a 1927r Wolfgang von Hauenschild, który był być może synem wcześniej wymienionego Maxa. W rękach tej rodziny pałac był do 1945r, a wojenną zawieruchę przetrwał w dość dobrym stanie. Po II wojnie światowej został upaństwowiony i nie wiadomo jakie były jego losy, ale czasy PRL-u również były dla budowli łaskawe.

DSC_0063
 
Obecnie pałac w Szczytach to obiekt niszczejący, ale nadal wygląda dość dobrze z zewnątrz.
DSC_0015
 
 
 
Podobno ma właściciela, ale stoi otworem i nie widać by cokolwiek było tam remontowane. Wprawdzie wewnątrz widoczne są ślady prowadzonych prac: przerobione zostały wszystkie pałacowe pokoje, które miały służyć najprawdopodobniej jako pokoje hotelowe, co w efekcie przyczyniło się do zniszczenia wnętrz. Podłoga tylko gdzieniegdzie posiada jeszcze deski. Odniosłam wrażenie, że w najlepszym stanie są piwnice. Jeżeli nadal pałac nie będzie remontowany to ulegnie całkowitemu zniszczeniu, a jest naprawdę piękny w swej prostocie.
DSC_0039
 
 
 
 
DSC_0084
 
 
Póki co każdy może do pałacu wejść, bo miejsce najwidoczniej przyciąga nie tylko w ciągu dnia, o czym świadczą poustawiane na schodach prowadzących na piętro świeczki.
DSC_0003
 
 
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu .
 

Galeria


11 Responses to pałac w Szczytach

  1. Jarzębina

    Panie Fidelowski, takie sformułowania rzucają się w opisie:
    ‘… w dniu wyzwolenia wioski” “…wieś odbijał”
    Szczyty przed wojną to polska wioska była, czy to komunistyczna narracja?
    Pozdrawiam

  2. Zameczeki szczyty

    Nam i znam szczyty i zameczeki jego historię

  3. fidelowski

    Panie efendierd czy może pan coś więcej powiedzieć od kiedy pan tam mieszkał? losy pałacu są nie znane od 1945 roku. tak wszędzie piszą. Może jakieś zdjęcia? proszę o kontakt, mieszkam w okolicy.

  4. fidelowski

    witam, w pałacu jestem często i często go doglądam. Pani konserwator- od 2011 roku kiedy to wycięto drzewa w parku w ramach “planu konserwacji” nie zrobiono nic. !!!!!!!!! Dach cieknie, stropy się walą. Ktoś 10 lat temu rozpoczął remont w środku i tak się skończyło.WSZYSTKO SIĘ WALI Nie wiem czy zwróciliście uwagę na napis kredą na drewnianych schodach na strych 😉 podpisali się tam żołnierze radzieccy 24 marca 1945 roku. w dniu wyzwolenia wioski. Walka o wieś rozpoczęła się o 1 w nocy z 23 na 24 marca 1945. Napis jest obelżywy znaczy mniej więcej. “ZŁODZIEJU KIEDYŚ BYŁEŚ ROZRZUTNY A TERAZ WSZYSTKO STRACIŁEŚ! (PRZEGRAŁEŚ) NAWET SAMEGO SIEBIE TCHÓRZU, JEBAĆ (CZY PRZEJEBALIŚMY) TWOJĄ MATKĘ KURWĘ, DURNY FRYCU” szkoda że nie można tej “pamiątki” zabezpieczyć pewnie jakiś pół mózg w końcu ją zmaże bo do pałacu da się od tłu drzwiami wejść. Są otwarte. Ustaliliśmy również z kolegami z rosyjskiego forum że wieś odbijał 914 pułk 246 kompani która należała do 29 armii Koniewa. Walki toczyły się w okolicach pałacu z niedobitkami volksturmu. Do dzisiaj posiadam mapę gdzie na terenie pałacu był masowy grób. ok 5 żołnierzy radzieckich straciło życie. Znamy ich z imienia nazwiska stopnia miejsca urodzenia itp. 😉

    • admin

      Witam 🙂
      Dziękuję za tyle wiadomości. Jeśli chodzi o napis na schodkach to nie zwróciłam uwagi, więc widać muszę się tam wybrać ponownie. A póki co proszę podesłać zdjęcie zanim ktoś usunie nim się tam pojawię- dodam na stronę.A tam na marginesie nie chce mi się wierzyć żeby napis kredą przetrwał tyle czasu 🙂

      Pozdrawiam
      Dorota Sokół

  5. Joanna Konserwator zabytków

    Witam serdecznie. Mam pytanko czy ktoś z Państwa zainteresowanych tym Pałacem posiada może informację co się z nim teraz dzieje, ponoć wciągu ostatnich 2-3 lat przeszedł pełną konserwację ale nigdzie nie znalazłam żadnego potwierdzenia oprócz informacji od rzekomego wykonawcy prac.
    Serdecznie świątecznie pozdrawiam i przy okazji gratuluję Autorce fantastycznej strony z przepięknymi zdjęciami i opisami pełnymi pasji. Pozdrawiam 🙂

    • admin

      Pani Joanno.

      Jeśli chodzi o pałac w Szczytach to powiem szczerze, że nic z nim się nie dzieje- nie widać tam wcale żadnych nowych prac. Zdjęcia są dość nowe bo z 2015r i 2014r- jeśli chodzi o prace, to widać, że było kiedyś coś robione i osobiście uważam, że to były prace wykonane ponad 5 lat temu. Tam się wali sufit, podłogi na piętrze są zerwane, sypią się ściany. Jeszcze w 2014r pałac był zamknięty. W kolejnym roku drzwi wejściowe były otwarte i można było swobodnie do niego wejść. Zlustrowałam pałac od piwnic po strych i żal mi, że tak niszczeje. Nawet podjechałam samochodem przed sam pałac i nikt się nie zainteresował tym- tzn, że nikt chyba tej budowli nie dogląda. Przejeżdżam tamtędy dość często i jak tylko będę widziała, że coś tam się dzieje- dam znać 🙂 Poza tym sama chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej o właścicielu, bo podobno gdzieś jakiś jest, ale niestety nigdzie nie potrafiłam znaleźć konkretnej informacji.
      Dziękuję za miłe słowa 🙂 Ta strona to rzeczywiście odzwierciedlenie pasji- wkładam w nią całe serce 🙂

      Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych Świąt Wielkiej Nocy.
      Dorota Sokół

      • Joanna Konserwator zabytków

        Witam ponownie.
        Bardzo serdecznie dziękuję za miłą i wyczerpującą odpowiedź.
        Serdecznie pozdrawiam i życzę nie tylko świątecznie Wszystkiego Najlepszego 🙂
        Joanna

  6. admin

    Witam.

    Jeśli chodzi o to najstarsze, znalezione w sieci zdjęcie pałacu w Szczytach ( z podpisem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej) pochodzi z lat 1930- 1935. Umieściłam je jedynie, by pokazać jak wygladał pałac kiedyś, a ze strony którą prowadzę nie osiągam żadnych korzyści finansowych, więc myślę, że nikt nie będzie miał pretensji, że je umieściłam. Ciekawa jestem jak wyglądał ów pałac w czasch kiedy Pan w nim mieszkał :-)Co do właściciela pałacu, to wg spisu Opolskiego Konserwatora Zabytków z 2011r widniej prywatny,spółka, ale nie widać by prócz wstrzymanych dośc dawno prac cokolwiek było robione. Brama do pałacu podobnie jak jego drzwi stoją otworem i każdy może wejść.

    Pozdrawiam równie serdecznie.

  7. efendierd

    Witam!
    Mam pytanie dotyczące zdjęcia pałacu, (tego najstarszego), z jakiego roku pochodzi i kto jest w jego posiadaniu? Nadmienię, iż posiadam zdjęcia z lat 70-tych, gdyż mieszkałem w nim. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 9 = 12