Między Złotoryją a Legnicą leży wieś Krotoszyce z pięknie odremontowanym pałacem oraz byłymi zabudowaniami folwarcznymi.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1255r, gdy panem tamtejszych dóbr był książę Śląska Bolesław II, a jako Crochositz wspomniana została w latach 1295- 1305 w kronice łacińskiej.
Pałac w Krotoszycach wybudowano ok 1600r najprawdopodobniej przez Hansa Sebaldusa Heinricha, który był właścicielem wsi w latach 1597- 1636. Początkowo pełnił on funkcję zameczku obronnego i otoczony był fosą. Z czasem, wraz ze zmianą właścicieli zmieniał się nie tylko jego wygląd, ale również charakter.
Nowi właściciele przystosowywali rezydencję do swoich potrzeb więc zlecali prace, by stawała się ona nie tylko piękniejsza, ale i wygodniejsza.
Data przebudowy z 1686r za czasu kolejnego właściciela Floriana Gottloba von Thielau została upamiętniona w kartuszu herbowym umieszczonym nad wejściem do pałacyku. Kolejnej przebudowy dokonano w 1894r i wówczas dobudowano klatkę schodową w zachodnim skrzydle. W 1964r budynek przeszedł remont, co nie zmieniło jego kształtu.
Pałac w Krotoszycach do budynek murowany, dwuskrzydłowy zbudowany na planie prostokąta pokryty dwuspadowym dachem. Skrzydło wschodnie jest dwukondygnacyjne z poddaszem, natomiast zachodnie posiada trzy kondygnacje.
Otacza go 6ciohektarowy, zadbany park z XIXw ze stawem. Wśród bogatego drzewostanu na uwagę zasługuje 350letni platan klonolistny. Umieszczone w parku ławeczki zachęcają do odpoczynku i podziwiania zarówno pałacyku jak i jego otoczenia, któremu uroku dodają liczne mostki umieszczone na stawie.
Ostatnim właścicielem pałacyku do 1945r była rodzina Engler, której pierwszym panem w Krotoszycach został w 1816r Ferdynad Engler.
Po II wojnie światowej obiektem zarządzały wojska radzieckie, a później razem z folwarkiem stał się własnością PGRu. Gdy gospodarstwo upadło wszystko przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych.
Od listopada 2007r pałac ma nowego właściciela, którym jest Przedsiębiorstwo Transportowo- Budowlane Sp. z o. o. ze Złotoryi.
Przeprowadzono gruntowny remont nie tylko pałacu, ale i dawnych zabudowań folwarcznych, które przystosowano pod hotel, restaurację oraz SPA.
Jeśli chodzi o sam pałac to właściciel ma co do niego bardzo ambitne plany: udostępnionych zostanie w nim 12 pokoi o wysokim standardzie, restauracja, kawiarnia oraz sala konferencyjna. W piwnicy powstanie mini-SPA oraz winiarnia. Przed wejściem do pałacu stanie fontanna, a w okresie letnim ogródek.
Nie miałam okazji zobaczyć jak wyglądają pałacowe wnętrza, bo trwają w nich jeszcze prace, więc nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na ich zakończenie.
Będąc w tamtych stronach zatrzymam się, by zobaczyć pałac, gdy plany właściciela zostaną wprowadzone w życie.
Poza tym w okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc, o których istnieniu dowiedziałam się przy okazji szukania informacji dotyczących pałacu w Krotoszycach.
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu
Pałac w Krotoszycach z lotu ptaka:
https://polskazdrona.eholiday.pl/palac-w-krotoszycach-195.html