browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Brunowie

mapka — kopia (7) — kopia

Niedaleko Lwówka Sląskiego w kierunku na Bolesławiec leży Brunów, gdzie znajduje się kompleks pałacowy w skład którego wchodzi: pałac, oficyna i powozownia.brunów
Początki tej wsi sięgają XIIw jednakże pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1351r.

DSC_0674

Najprawdopodobniej za pierwszego właściciela majątku w Brunowie, którym była w XVw rodzina Zedlitz, zbudowano we wsi dwór o charakterze obronnym. W jego miejscu hrabia Bernhard von Schmettau- kolejny właściciel postawił w latach 1740-1750 barokowy pałac. Powstała wówczas niewielka, dwukondygnacyjna budowla na planie kwadratu.

458184

Palac_145751_Fotopolska-Eu

DSC_0705

Jak wiele majątków tak i ten zmieniał dość często właścicieli wśród których byli: hrabia von Sonnenburg (1750-1786), ród von Hochberg (1786r), Christopha von Schweinitz (od 1787r),rodzina Cottent (1838- 1933).

DSC_0711

W 1787r pałac w trakcie pożaru uległ zniszczeniu, ale dzięki Christophowi von Schweinitz w ciągu dwóch lat odbudowano go- powstała wówczas pod nadzorem śląskich architektów: Mahrensberga i Scholtza neobarokowa, dwukondygnacyjna rezydencja Na początku XXw poddano go rozbudowie nadając budowli styl klasycystyczny. DSC_0706Wybudowano wówczas również stajnię z powozownią- nawiązującą architektonicznie do średniowiecznych budowli sakralnych, powstała fontanna oraz zaprojektowany przez Eduarda Petzolda park. W wyniku kolejnej rozbudowy jaka miała miejsce w latach 1900- 1901 pałac zyskał południowe skrzydło z oranżerią oraz ośmioboczną wieżę. Tak rozbudowany, wzbogacony o trzecią kondygnację możemy dziś oglądać.
DSC_0703

Ostatnim właścicielem pałacu w Brunowie był Georg von Cotten, którego majątek w 1933r przejęła III Rzesza. Urządzono tam szkołę sportową Hitlerjugend, a pod koniec II wojny światowej szkolone tam były jednostki Volksstrumu. Dzięki temu, że był własnością III Rzeszy wojnę przetrwał nieuszkodzony. Po jej zakończeniu stacjonowały tam przez kilka miesięcy wojska radzieckie i pałac był rozkradany oraz niszczony. W późniejszych latach zarządzanie nim oddano Rejonowi Dróg Publicznych oraz Polskim Kolejom Państwowym i służył jako ośrodek kolonijno- wczasowy.
01 (1)1

DSC_0714

Obecnie jest własnością prywatną, został odnowiony i mieści się w nim strefa wellness & SPA, kawiarnia, bar, restauracja oraz pokoje hotelowe. W budynku byłej powozowni znajduje się sala balowo- konferencyjna oraz pokoje hotelowe.
20150517_145308
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Brunowie z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/palac-brunow-166.html

Archiwalne zdjęcia dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1