browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Tuszynie

Tuszyn


 
Między Dzierżoniowem a Świdnicą znajduje się wiele ciekawych zabytków, mniej lub bardziej zniszczonych oraz takich, którym przywrócono ich dawne piękno. Do takich należy niewątpliwie pałac w Tuszynie- obecnie pełniący rolę szkoły.
 

Tuszyn to wieś wspomniana po raz pierwszy w dokumentach z 1369r jako Heinrichsdorff.
 

Swój najlepszy czas przeżywała, gdy należała do rodziny von Heide czyli od XV do XVIIIw. Niewiele wiadomo o jej wcześniejszej historii, ale wśród kolejnych właścicieli była od 1769r rodzina von Schweinitz, a później rodzina von Prittwitz und Gaffron aż do końca II wojny światowej.

Pałac w Tuszynie wzniesiony został w w 1609r dla rodziny von dem Heide. Wówczas była to budowla jednoskrzydłowa posiadająca dwie kondygnacje. Podczas przebudowy z 1715r kolejny właściciel majątku powiększył rezydencję o dwa skrzydła. Ostatnie prace przed II wojna światową prowadzono w 1935r. Ostatecznie pałac ma kształt litery C, posiada trzy kondygnacje- ostatnia to poddasze i jest nakryty łamanym dachem. Główne wejście zdobi portal kolumnowy z trójkątnym przyczółkiem i kartuszem herbowym oraz datą przebudowy z 1715r.

Po II wojnie światowej został upaństwowiony i oddany Urzędowi Gminy w Dzierżoniowie, która w latach 1957- 1960 przeprowadziła remont pałacu. Pod koniec lat 70tych znajdował się w nim Gminny Ośrodek Kultury, działał sklep oraz urządzone zostały mieszkania. Kolejnemu remontowi poddano budowlę w latach1988- 1992. W 2005r po odpowiednim przygotowaniu i remoncie stał się siedzibą Szkoły Podstawowej.

Ciekawą w swej prostocie budowlę można bez problemu obejść i sfotografować. Uwagę już na samym początku przykuwają pozostałości zdobień na filarach bramy wjazdowej. Zadbano nawet o takie detale jak rzygacze. Miło jest zobaczyć uratowany od zapomnienia pałac.