browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Turawie

DSC_0273

Na północ, 15km od Opola w kierunku na Kluczbork, nad Jeziorem Turawskim leży wieś Turawa. Jej nazwa pochodzi od słowa „tur” i najprawdopodobniej związana jest z występowaniem w tamtejszym rejonie w dawnych czasach tura. Została nadana folwarkowi w 1562r przez Georga von Koenigsfelda, który stał się jego siedzibą. Nie wiadomo jak wczesne są początki wsi, bo pierwsze wzmianki w dokumentach datowane są dopiero na XVIw kiedy okoliczne dobra należały do Kotorza Wielkiego, następnie jego córki, później wnuczki do lat 30tych XVIIw.

DSC_0240
332890

Podobno w otaczających dzisiejszą Turawę lasach często polowali opolscy książęta, którzy najprawdopodobniej byli fundatorami budowy zameczku myśliwskiego. Nie wiadomo nic na temat jego wyglądu, jak długo stał, podobnie jak i tego, czy to prawda czy tylko legenda. Ja jednak trafiłam do Turawy by zobaczyć i uwiecznić tamtejszy pałac.

DSC_0211
 

298481

Pałac w Turawie został wzniesiony w połowie XVIIIw dla pana tamtejszych dóbr Martina Scholza von Loewenckorna, który w 1712r kupił Turawę od Franciszka Karola Blankowskyego- kolejnego po rodzie Kotorz właściciela tamtejszych ziem. Ten bogaty, górnośląski szlachcic zbudował rezydencję, którą było obecne dziś południowe skrzydło pałacu. Nad pracami czuwał opolski architekt Adam Tentschert. Kolejny z rodu- Anton , syn Marina kontynuował rozbudowę rezydencji o następne skrzydła. Jemu zawdzięcza się powstanie w 1751r kaplicy w wieży oraz ufundowanie dzwonu Pałac kolejny raz był rozbudowany w 1761r i wówczas wzniesione zostało północne skrzydło oraz brama wjazdowa.

122466DSC_0230
CIEKAWOSTKA
DSC_0225

Anton von Loewenckorn z wykształcenia był prawnikiem ożenił się z Anną Barbarą von Garnier, która była Francuzką. Dożył zaledwie 44lat, przeżywszy wszystkie swoje dzieci, których miał sześcioro. Jego żona Anna wyszła ponownie za mąż w 1760r za pana z Żyrowej- hrabiego Granza von Gaschin. Przeżyła obu mężów i w sumie trzynaścioro dzieci. Zmarła w 1804r mając 78 lat.

DSC_0275

Anna przed śmiercią cały majątek zapisała bratu Andrzejowi von Garnier, ale zarządzał nim jej bratanek Franz Xawery von Garnier. Wiadomo, że tytuł hrabiowski rodzina otrzymała w 1841 i odtąd tytułowano się von Garnier- Turawa.

DSC_0215

DSC_0302
DSC_0217

W połowie XIXw kolejny właściciel rezydencji- hrabia von Garnier- Turawa dokonał jej modyfikacji. Dbano również o wieś, która posiadała szkolę, młyn, dwa piece hutnicze, staw rybny i bogate w zwierzynę lasy. Ostatnim właścicielem turawskich dóbr był hrabia Hubertus won Garnier- Turawa, który przez wiele lat był deputowanym do parlamentu pruskiego. Jemu zawdzięcza się dobudowanie drugiego skrzydła pałacu.

DSC_0218
CIEKAWOSTKA

Jezioro Turawskie powstało w latach 30tych XXw w dobrach hrabiego Hubertusa. Był to sztuczny zbiornik, który miał chronić Opole przed powodzią, ale miał też zadanie rekreacyjno- wypoczynkowe. Podobno, by uzyskać zgodę na jego powstanie hrabia spotkał się w tej sprawie z Adolfem Hitlerem. Budowa ostatecznie została ukończona w 1938r i efektem ubocznym powstania jeziora było zlikwidowanie kilku wsi. Ten zbiornik retencyjny ma powierzchnię 24 km2, zaporę wysoką na 13m i taką też głębokość.

DSC_0209

DSC_0210
DSC_0214

Barokowy pałac w Turawie z neorokokową dekoracją to budynek piętrowy wzniesiony na planie nieregularnego prostokąta. Zachowały się podobno w dość dobrym stanie wnętrza: sala balowa posiada złocenia, podobnie jak złocone są dekoracje ścian, sala kredensowa posiada stiuki, znajdują się tam rzeźbione, dębowe drzwi, marmurowe kominki, ozdobne piece kaflowe oraz barokowe szafy, które kiedyś mieściły zbiór książek. W niezmienionym stanie do dziś pozostała tylko sala balowa, bo reszta została przebudowana w czasie, kiedy w rezydencji mieścił się Dom Dziecka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
CIEKAWOSTKA
DSC_0245

Niedaleko pałacu, jakieś 500m w kierunku wsi Kotorz znajduje się Łysa Góra, gdzie stała rodzinna kaplica i według legendy prowadziło do niej z pałacu podziemne przejście. W piwnicach kaplicy znajdowały się trumny, a ona sama służyła jako kościółek. Stała w lesie otoczona cmentarzykiem i w 1956r wysadzono ją w powietrze.

DSC_0238
 
 
 
DSC_0241

Rodzina von Garnier przekazała pałac w 1937r na sierociniec. W czasie II wojny rezydencja została rozgrabiona, a po wojnie majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. W 1949r stworzono tam Dom Dziecka i w latach 1964-65 wnętrza zostały przebudowane i dostosowane dla potrzeb dzieci. Przez krótki czas znajdował się tam również Urząd Gminy Turawa.

DSC_0242
DSC_0222

Dziś, piękny pałac stoi opuszczony, choć dotarłam do informacji, że w 2012r kupiła go warszawska spółka. Widać, że dach jest stosunkowo niedawno położony, ale poza tym sam pałac sprawia wrażenie jakby nikt przy nim nic nie robił mimo, że dawne zabudowania przypałacowe zostały odnowione. Do wnętrz nie mogłam zajrzeć, bo pałac jest niedostępny dla zwiedzających, ale można go obejść. Sama budowla, mimo, że zaniedbana, jest niebywale piękna z przykuwającymi uwagę zdobieniami i polecam zatrzymać się, by obejrzeć.

20150411_173143
 
DSC_0272

Naprzeciw pałacu znajduje się młyn, który został wyremontowany i powstała w nim restauracja. Niestety jej otwarcie nastąpić miało w kilka dni po moim tam pobycie. Widać będę miała okazję, by ponownie zawitać do Turawy, by zobaczyć wnętrza starego młyna i kto wie…może zza okna będę mogła podziwiać piękny pałac.

DSC_0268

DSC_0281
 

Galeria


5 Responses to pałac w Turawie

  1. S.

    Mój dziadek pochodzący z Turawy znał syna Garnier(nie wiem jak miał na imię),odwiedzał go i jeździli dorożką przed pałacem.Chłopiec miał swoją służbę.Mój dziadek pochodził z rolniczej rodziny,przyjaźnili się mimo tych różnic.Wiem,że uciekali przed wojną a ich majątek został ograbiony.Mój dziadek musiał służyć w nirmieckiej armii i trafił do Francji,za odmowę groził wywóz całej rodziny do obozu lub śmierć.Nie oceniajmy proszę tych ludzi,bo nie mieli żadnego wyboru.Historię trzeba zaakceptować taką jaka była.

    • admin

      Witam
      Zgadzam się w pełni. To były czasy ludzkich tragedii.
      Pozdrawiam
      Dorota S.

  2. Aga

    Dotarłam do informacji w którym to niby słynny Hubertus zezwolił na stworzenie sierocińca i kształcenie młodocianych w duchu neonazizmu.

    Wały w Turawie były budowane przez żydowskich niewolników, których to nocy sprowadzili.

  3. romstar

    Mieszkałem w tym pałacu w latach 1958 – 1961.Ciekawe a zarazem niepokojące jest to, ze Pałac ten mimo tak niewielkiej odległości (14 km) od miasta wojewódzkiego Opola oraz kompleksem wielu jezior w pobliżu, lasów i rzeki Mała Panew – nie znajduje nowego właściciela z pomysłem na jego zagospodarowanie.

    • admin

      To kolejne pytania bez odpowiedzi, bo faktycznie: jezioro…turyści…a pałac niszczeje. A może komuś celowo zależy żeby tak zniszcał, by w końcu ktoś za grosze kupił???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 15 = 25