browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Jaroszówce


 
W niewielkiej odległości na północ od Chojnowa leży wieś Jaroszówka. Niewiele można znaleźć informacji o jej historii. Podobno osada datowana jest na XIVw, a tamte tereny zamieszkiwali słowiańscy Trzebowianie.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Jej losy związane były z Polską do 1331r, następnie z Czechami, legnickimi Piastami, Habsburgami, Prusami oraz Niemcami, by zatoczywszy koło historii na powrót znaleźć się w granicach Polski- po II wojnie światowej.
 

We wsi stał niegdyś dość ciekawy pałacyk, po którym nie ma już śladu. Nie wiadomo kto był jego fundatorem i jedynie dzięki litografii A.Dunckera można dowiedzieć się jak wyglądał w XIXw, w latach 1857-1882.
 

 
 
 
Nie wiadomo też jakie były jego wojenne i powojenne losy jak też kiedy ostatecznie zniknął z krajobrazu. Można się jedynie domyślać, że podzielił los wielu innych budowli- zapewne zniszczony w czasie II wojny światowej, do reszty rozszabrowany trafił w ręce PGR, po czym zburzony i być może dzięki pozyskanemu materiałowi budulcowemu jakaś jego cząstka ukryta jest w innych budynkach.
 

CIEKAWOSTKA

Wokół Jaroszówki rozpościera się większa część obszaru chronionego krajobrazu Dolina Czarnej Wody. Powierzchnia to prawie 103km² z czego prawie 40 km² to lasy przeważnie sosnowe nielicznie przeplatane dębowymi.
 

Ponadto w znajdujących się tam stadninach koni hodowane są konie pełnej krwi angielskiej. Rokrocznie odbywają się tam zawody jak choćby w skokach O wstęgę Czarnej Wody. Działa tam również Klub Jeździecki.
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu