browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Sobocie


 
Niecałe 10km na południowy- wschód od Lwówka Śląskiego leży Sobota.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś wymieniono na początku XIIIw pod nazwą Czobotendorf, potem jako Sobota w 1242r, a na przełomie XIII i XIV widniała jako Sobeth. Nim znów po II wojnie światowej wróciła do nazwy z połowy XIIIw zwała się Zobten am Bober.
 

Najwcześniej wspomnianymi właścicielami wsi już w XIIIw był ród Ryme. Później należała do rodów: von Czettritz i von Braun w XVIIw oraz von Hochberg, von Zedlitz i von Nostiz, którzy byli ostatnimi przed II wojna światową właścicielami dóbr.
 

Podobno już w XVIw wybudowano pałac w Sobocie. Nie wiadomo nic więcej o jego losach, ani w jakim stanie przetrwał II wojnę światową. Jego czas minął w 1948r i pozostały po nim jedynie fotografie udostępnione dzięki Fotopolska.eu. Do dziś przetrwało natomiast mauzoleum ostatnich właścicieli Soboty.
 

CIEKAWOSTKA
 
Najbardziej znanym posiadaczem majątku w Sobocie był August Ludwig von Nostiz -generał i adiutant króla prus Fryderyka Wilhelma III.

Podczas bitwy jaka rozegrała się w okolicy wsi 19 sierpnia 1813r między wojskami rosyjskim i francuskimi, w pałacu w Sobocie zakwaterowało się dowództwo wojska rosyjskiego. Gdy zmarł w 1866r spoczął w mauzoleum w Sobocie.
Później złożono tam też w 1916r jego syna Fryderyka Wilhelma.