browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Krasiczynie

DSC_0228
 
Zapuściwszy się w okolice Przemyśla warto odwiedzić Krasiczyn z pięknym, manierystycznym zamkiem.
 
krasiczyn
 
 
 
 
 
W 1525r na tamte tereny przybył Jakub z Siecina na Mazowszu herbu Rogala zwany Trąbą wspomniany również przy okazji Krzywczy stając się właścicielem wsi Śliwnica.
 
krsicz
W 1540r ożenił się z Barbarą z Orzechowskich- właścicieli m.in. Krasic, która tamtejsze ziemie wniosła w wianie. Jakub dał początek rodowi, który odtąd zwał się Krasicki- od nazwy Krasic- a jego przedstawiciele używali jednocześnie przydomka „z Siecina”.

DSC_0247

 

W XIVw na terenie dzisiejszego Krasiczyna leżała wieś Śliwnica gdzie założyciele rodu Orzechowskich utworzyli drewniano- ziemny gród obronny. Jakub z Siecina założył tam swoją pierwszą siedzibę- niewielki dwór, który był budynkiem mieszkalnym z bramą oraz z zabudowaniami gospodarczymi. Wszystko otoczono wałem oraz fosą wypełnioną wodą. Jeden z trzech synów Jakuba- Stanisław w miejscu wcześniejszego dworu obronnego postawił murowany zamek i nazwał posiadłość Krasiczyn. Kupił również w 1588r Dubiecko.

Zamek_789307_Fotopolska-Eu-1Zamek_789319_Fotopolska-Eu-1
 
 
CIEKAWOSTKA

DSC_0273
 
Podczas badań odkryto, że w północnym skrzydle krasiczyńskiego zamku mury budynku bramnego starsze są od reszty budowli. Dotąd uważano, że powstanie zamku to przełom wieków XVI i XVII, ale okazuje się, że niektóre części budowli pochodzą z tej wzniesionej jeszcze przez Jakuba z Siecina w latach 1540-1550.
DSC_0248
Zamek w Krasiczynie z tamtego czasu to budowla na planie prostokąta z dużym dziedzińcem w centrum.
 
 
Posiadał już wówczas cztery skrzydła z czterema okrągłymi bastejami, w których podobnie jak w murach znajdowały się strzelnice. Z dwóch stron zamek otaczała woda, a resztę budowli chroniła fosa i wały.
DSC_0299DSC_0271

CIEKAWOSTKA

DSC_0287
Stanisław Krasicki żyjący w latach 1540-1602 prócz tego, że zamienił drewniany rodzinny dwór obronny na murowany zamek obronno- rezydencjalny zajmował się polityką. Był dworzaninem Zygmunta Augusta,zwolennikiem Batorego a następnie Zygmunta Wazy. Cieszył się zaufaniem żony Batorego- Anny Jagiellonki czego wynikiem było powierzenie mu zarządzanie dworem oraz prywatnymi sprawami królowej.
DSC_0390

W podzięce włożyła ona swój wkład w wychowanie jego dwóch synów: Marcina i Jerzego.
 
 
 
Im spadku zostawił swoje dobra: Marcinowi przypadł zamek wraz z Śliwnicą a Jerzemu Dubiecko. Ponadto Stanisław otrzymał za swoje zasługi liczne dobra ziemskie.Trzy razy żenił się i prócz wspomnianych dwóch synów posiadał trzy córki.
 
DSC_0298DSC_0339
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po śmierci Stanisława, mający zaledwie 28 lat syn Marcin podjął się przebudowy rodowej rezydencji.
20160328_103756 Dokończył prace rozpoczęte przez ojca nad mieszkalnym skrzydłem północnym a ponadto powiększył budowlę o skrzydło wschodnie.
DSC_0251
Podwyższone zostały mury obronne, które wzbogacono attykami , strzelnice zastąpiono oknami oraz przebudowano baszty nazywając je: Królewską, Szlachecką, Boską i Papieską. Dziedziniec otrzymał nowe krużganki a zamek drugą bramę wjazdową od zachodu skąd nad zalewem przerzucono długi, kamienny most.
 
 
 
Nad pracami czuwał włoski architekt Galeazzo Appini. Wówczas też całą budowle pokryto dekoracją sgraffitową.

CIEKAWOSTKA
 
DSC_0239
Dekoracja sgraffitowa krasiczyńskiego zamku posiada łączną powierzchnię wynoszącą prawie 7000m kwadratowych co sprawia, że żadna inna budowla w Europie nie ma takiej powierzchni pokrytej tego typu rzeźbieniem w tynku. Pokrywa ona zewnętrze mury ukazując sceny myśliwskie oraz zdobiąc fryz. Na baszcie królewskiej przypomina boniowanie, Szlachecką zdobią wykonane tą techniką kartusze herbowe a Boską postaci świętych.
 
 
Z kolei to co widzimy na baszcie Papieskiej to rekonstrukcja dekoracji zniszczonej przez pożar z połowy XIXw.
Również dziedzińcowy poczet królów wykonany tą techniką zachwyca.
DSC_0266DSC_0373

Piastując urząd kasztelana lwowskiego i krótko przed śmiercią wojewody podolskiego Marcin Krasicki w swej krasiczyńskiej rezydencji mieniącej się ówcześnie jedną z najwspanialszych, gościł znamienite osobistości m.in. króla Zygmunta III Wazę. Podobnie jak jego ojciec, tak i Marcin nie dokończył planowanego dzieła umierając w 1633r.

DSC_0359

DSC_0314

DSC_0386
 
CIEKAWOSTKA

DSC_0319
 
Baszty zamku w Krasiczynie symbolizują główne wartości uznawane przez Marcina Krasickiego: monarchię, szlachectwo, Boga oraz Kościół. Największa z nich- baszta Królewska wykończona została miniaturowymi wieżyczkami przypominającymi koronę.
DSC_0443
Podobnie wyglądają baszta Szlachecka i Papieska– ozdobiono je attyką.
Z kolei basztę Boską wieńczy kopułą symbolizującą sklepienie niebieskie.
 
 

Baszta_Boska_221280_Fotopolska-Eu-1-1Baszta_Krolewska_108978_Fotopolska-Eu-1-1Baszta_Boska_221280_Fotopolska-Eu-1-1

Po śmierci Marcina majątek trafił w ręce kolejnego z Krasickich- bratanka Konstantego.

DSC_0401DSC_0456
 
Marcin nie mając dzieci właśnie w bratanku pokładał wielkie nadziej, niestety ten zaniedbał otrzymaną własność. Często wdawał się w spory z sąsiadami i popadł w długi. Gdy ostatecznie linia rodu Krasickich z Krasiczyna wygasła, zamek zmieniał właścicieli, wśród których byli m.in. : Tarłowie, Potoccy, Szmbekowie, Wielkopolscy oraz Sapiehowie.

DSC_0439DSC_0444
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1724r zamek dzięki Janowi Tarle został wyremontowany, ale dwa lata później podczas najazdu Moskali i Kozaków został zniszczony. DSC_0250
W 1835r dobra w Krasiczynie stały się własnością Sapiehów za których w 1852 pożar dokonał potężnych zniszczeń zamku. Podjęto się jednak odbudowy budowli i pracami kierowali architekci: Zajączkowski i Kuhna. W tamtym czasie osuszono fosę oraz utworzono park. Nienadające się do odbudowy wnętrza zaprojektowano i wykonano od podstaw natomiast zewnątrz zamek otrzymał dawny wygląd.
DSC_0309

CIEKAWOSTKA

Zakładając park zapoczątkowano nowy zwyczaj: gdy na świat przychodził chłopiec sadzono w nim dąb, zaś narodziny dziewczynki upamiętniano nowo posadzoną lipą.

DSC_0249
I wojna światowa w porównaniu z drugą odcisnęła na budowli niewielki ślad bo jedynie dachy oraz wieża zegarowa zostały uszkodzone. Natomiast wraz z nastaniem II wojny światowej i wkroczeniem Rosjan zamek został doszczętnie zdewastowany: niszczono meble, wyposażenie, rzeźby marmurowe i nie oszczędzono nawet zwłok spoczywających w zamkowej kaplicy. DSC_0291DSC_0255
 
 
CIEKAWOSTKA
 
14 maja 1867r w zamku w Krasiczynie urodził się Adam, Stefan Sapieha będący biskupem, kardynałem oraz senatorem. Zamek posłużył również filmowcom radzieckim do nakręcenia w 1940r antypolskiego filmu pt. „Wiatr ze Wschodu”, w którym pokazano dlaczego 17 września 1939r konieczna była inwazja ZSRR na Polskę.
DSC_0232
 
 
 

Po zakończeniu II wojny światowej na tamtym terenie grasowały bandy UPA i właśnie w zamku ludność znalazła schronienie przez dwa lata. Później budowla bez właściciela popadłaby w totalną ruinę gdyby nie podjęto się jego odbudowy w 1963r.
DSC_0402
 
 
Od 1973r do 1995r zarządzała zamkiem FSO po czym trafił w ręce Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie i po remoncie utworzono tam hotel oraz restaurację.DSC_0458
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Część wnętrz można obejrzeć z przewodnikiem natomiast na terenie parku i na dziedzińcu można przebywać po uiszczeniu niewielkiej kwoty, a podziwiać jest co.
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Dziedziniec_1414993_Fotopolska-Eu
Zamek_1048909_Fotopolska-Eu-1
 
 
Zamek w Krasiczynie z lotu ptaka:
 
https://polskazdrona.eholiday.pl/zamek-w-krasiczynie-225.html
20160328_10365851

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =