browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Jastrzębiu

jastrz
 
Między Rudnikiem a Polską Cerekwią, na zachód od drogi 45, niedaleko Modzurowa leży Jastrzębie z pięknym pałacykiem. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1679r, a nazwę wzięła od jastrzębia.
 
jastrzębie
 
 
DSC_0069
 
 
Niewiele informacji znalazłam o historii wsi oraz jej właścicielach. Wśród odnotowanych zostali: rodzina Morawieckich w 1760r, rodzina von Köler do 1797r, później von Lippa. W 1834r nabyła go od swoich rodziców Franziska von Hauenschild z domu Lippa. Z końcem XIXw we wsi stanął pałac.
 
poprawione
W 1926r majątek trafił do rodziny Schramek, od której w 1936r pałac kupił prawnik Thinel.
 
 
 
 
 
On w 1939r utworzył w nim zakład chorób płucnych, który nie działał zbyt długo, bo wraz z wybuchem II wojny światowej, aż do jej zakończenia lecznica nie działała. W 1950r w dawnym pałacu mieściło się sanatorium dla dzieci chorujących na gruźlicę. Leczeniu sprzyjał specyficzny mikroklimat przypałacowego parku.
 
DSC_0066
DSC_0075
 
 
Pałac w Jastrzębiu wybudowany w latach 1870- 1872 na wzgórzu wzorowany jest na starych budowlach warownych.
jj
kko
 
 
 
 
Eklektyczny, murowany budynek pokryty jest spadzistym dachem.
W narożniku mieści się cylindryczna wieża. Główne wejście zdobi ganek wsparty na dwóch prostopadłościennych kolumnach oraz pięknie drzwi zdobione witrażami przypominającymi kolorowe liście dębu.
 
DSC_0057
 
 
 
 
 
 
To interesująca budowla widoczna z drogi zwłaszcza, gdy drzewa rosnące w przypałacowym parku nie mają jeszcze liści.
 
DSC_0074
 

Od 1994r pałac jest prywatną własnością inwestora, który planuje wykorzystać go jako klinikę chirurgii plastycznej, sanatorium lub ośrodek leczniczy.
 
Póki co pałacowi przywracany jest jego dawny wygląd i wygląda to imponująco. Ponadto trwają badania, których celem będzie sprawdzenie, czy Jastrzębie spełnia wymogi uzdrowiska.
DSC_0062

90
 
 
Pałac w Jastrzębiu nie jest udostępniony dla zwiedzających, ale ja miałam szczęście i udało mi się zrobić zdjęcia pałacu z bliska.

DSC_0065
 
 
 
 

Jestem bardzo ciekawa, pewnie zresztą nie tylko ja, co powstanie w pałacyku i kiedy będzie można zobaczyć jak wyglądają wnętrza.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

61 − = 55