browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Jastrzębiu

jastrz
 

Między Rudnikiem a Polską Cerekwią, na zachód od drogi 45, niedaleko Modzurowa leży Jastrzębie z pięknym pałacykiem. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1679r a nazwę wzięła od wyrazu jastrząb.

jastrzębie

DSC_0069

Właścicielami tamtejszego majątku byli: rodzina Morawieckich w 1760r, rodzina von Köler do 1797r, później von Lippa. W 1834r nabyła go od swoich rodziców Franziska von Hauenschild z domu Lippa.
Z końcem XIXw we wsi stanął pałac.

poprawione
Kolejnym właścicielem tamtejszych dóbr została w 1926r rodzina Schramek, od której w 1936r pałac kupił prawnik Thinel. On to w 1939r utworzył w nim zakład chorób płucnych, który nie działał zbyt długo, bo wraz z wybuchem II wojny światowej, aż do jej zakończenia lecznica nie działała. W 1950r w dawnym pałacu mieściło się sanatorium dla dzieci chorujących na gruźlicę. Leczeniu sprzyjał specyficzny mikroklimat przypałacowego parku.
DSC_0066
DSC_0075
 
 
Pałac w Jastrzębiu wybudowany w latach 1870- 1872 na wzgórzu i był wzorowany na starych budowlach warownych.
jj
kko
 
 

Eklektyczny, murowany budynek pokryty jest spadzistym dachem. W narożniku mieści się cylindryczna wieża. Główne wejście zdobi ganek wsparty na dwóch prostopadłościennych kolumnach oraz pięknie drzwi zdobione witrażami przypominającymi kolorowe liście dębu. DSC_0057
 
 
 
 
 
 
 
To interesująca budowla widoczna z drogi zwłaszcza gdy drzewa rosnące w przypałacowym parku nie mają jeszcze liści.

9iiDSC_0074
Od 1994r pałac jest prywatną własnością inwestora, który planuje wykorzystać go jako klinikę chirurgii plastycznej, sanatorium lub ośrodek leczniczy. Póki co pałacowi przywracany jest jego dawny wygląd i wygląda to imponująco. Ponadto trwają badania, których celem będzie sprawdzenie, czy Jastrzębie spełnia wymogi uzdrowiska.
DSC_0062

90
 
 
Pałac w Jastrzębiu nie jest udostępniony dla zwiedzających, ale ja miałam szczęście i udało mi się zrobić zdjęcia pałacu z bliska.

DSC_0065
 
 
 
 
 
 
 
Jestem bardzo ciekawa, pewnie zresztą nie tylko ja, co powstanie w pałacyku i kiedy będzie można zobaczyć jak wyglądają wnętrza.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 16 = 18