browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kwietnikach

kwietniki
 
Kwietniki to wieś leżąca nad Nysą Małą, między Bolkowem a Jaworem. Pierwszy raz informacja o niej ukazała się w 1328r kiedy zwała się Blumenow. Należała m.in. do rodów Zedlitz i Kaiserling.
 
kwietniki
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1605r Jonas von Abschatz zbudował nad rzeką okazały pałac, do którego nad wejściem znajdowało się przysłowie: „Nie kamienie i ozdoby dekorują dom lecz cnoty jego mieszkańców”. W latach 1874- 1877 kolejny właściciel rezydencji Georg von Loesch dokonał rozbudowy nadając jej eklektyczny styl.Palac__121451_Fotopolska-Eu-1

Niewiele znalazłam wiadomości o tym miejscu, ale wiadomo, że II wojna światowa obeszła się z pałacem łaskawie.
 
Plebania_1146828_Fotopolska-Eu
 
 
Żołnierze radzieccy kwaterowali w pałacowym folwarku, a kiedy przejęło go państwo polskie został oddany w zarząd PGR, po czym opuszczony (rozkradziony i zdewastowany) doprowadzony został do ruiny. Plebania_1146828_Fotopolska-Euxx
Gdy w końcu zawalił się dach podjęto w latach 60tych XXw decyzję o wysadzeniu ruiny w powietrze, a pozyskany materiał posłużył do utwardzenia polnych dróg.
Do dziś, prócz wspomnienia zatrzymanego na starych zdjęciach, po pałacu w Kwietnikach pozostała oficyna i zabudowania gospodarcze.
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 + = 74