browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kietlinie

1
 
Na trasie z Wrocławia do Zabkowic Śląskich, między Łagiewnikami a Niemczą leży wieś Kielin wspomniana już na początku XIIIw jako Kydlinis. Za sprawą dziesięcin była związana z klasztorem Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego i dopiero z końcem 1486r wyłączono ją z klasztornych dóbr. W niedługim czasie tamtejszy majątek stał się własnością rodziny von Reybnitz.

1
 
Najprawdopodobniej im zawdzięcza się powstanie w XVw zameczku myśliwskiego. Kolejny wiek przynosi
kolejnego właściciela, którym był książę legnicko-brzeski Jerzy II. W połowie XVIw wybudowano we wsi dwór.
Portal renesansowej budowli ozdobiono herbem księcia.
 
DSC_1012DSC_1013
 
Kolejnym panem na Kietlinie był Joachim von Gellhorn, po którego śmierci w 1630r majątek przypadł jego braciom i w rękach tej rodziny był do 1662r. Wówczas dobra kupił Gregor Kleidienst oficer cesarski służący na Węgrzech.
 
DSC_0001Gdy zmarł w 1673r wszystko trafiło pod zarząd kuratora- śląskiego poety oraz wrocławskiego prawnika Daniela von Lohenstein’a, który przebudował zastany dwór.
Palac_397435_Fotopolska-EuOd niego dobra kupiła rodzina von Tschirsky, z którą procesował się o nie zięć poprzednika- Carl Magnus von Goldfuss. Po procesie zakończonym w 1683r Kietlin stał się własnością rodziny von Goldfuss, w której rękach pozostawał przez dwa wieki.

Nowy właściciel w miejscu starego dworu ufundował barokowy pałac. Palac_397433_Fotopolska-Eu
Kolejni z rodziny przeprowadzili w pałacu prace: w pierwszej połowie XVIIIw doprowadzono wodociąg, a z końcem tegoż wieku modernizacji poddano pałacowe wnętrza.
 
DSC_0005
 
 
 
 
 

Przed II wojną światową majątek w Kietlinie należał do Otto Heinricha Studte’go, a po jego śmierci w 1934r trafił do właściciela Zawady koło Rawicza- Hermanna Versen’a.

W następnym roku przeprowadził on remont spalonego w części, w 1929r pałacu.

2

3

II wojna światowa obeszła się z budowlą łaskawie, a po jej zakończeniu pałac był schronieniem dla uchodźców, następnie mieściły się tam biura oraz mieszkania pracowników RSP. Z czasem zniszczoną budowlę opuszczono, szabrując pałacowe wnętrza i taki w latach 90tych XXw trafił do prywatnych właścicieli, którzy po wyremontowaniu urządzili w nim hotelik.

DSC_0008DSC_0003DSC_0013
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu.

DSC_1013k

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

82 − 76 =