browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Brzezince Średzkiej

brzezinka ś.
 
Niecałe 25km na północny-zachód od Wrocławia leży Brzezinka Średzka zwana przed II wojną światową Klein Bresa. Praktycznie nie znalazłam niczego dotyczącego jej historii oraz właścicieli wcześniejszych niż z XIXw.
brzezinka średzka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1886r majątek w Brzezince Średzkiej stał się własnością Egmonta von Kramsta – rycerza zakonu Joannitów i członka związku szlachty niemieckiej. W miejscu wcześniejszego dworu datowanego na XVIIIw postawił on neogotycki pałac.
Palac_rodu_von_Kramst_587044_Fotopolska-Eu-1
Budowla posiadała dwa piętra, kwadratową wieżę po jednej stronie oraz okrągłą po drugiej, a całość wykończono attykami z małymi wieżyczkami na rogach. Wejście główne zdobiły kolumienki wykończone łukami podtrzymujące balkon, nad którym umieszczono herb rodu.

Kosciol_Matki_Boskiej_Krolowej_Polski_621301_Fotopolska-Eu
 
Kramstowie posiadali również dobra m.in. w Wilkostowie i Wojnowicach.

Przy rezydencji założono park w stylu angielskim zaprojektowany przez Eduarda Petzolda. Znajdowały się tam dwa stawy połączone kanałem, marmurowe rzeźby, a nowy właściciel kazał wybudować mauzoleum, gdzie spocząć mieli po śmierci członkowie rodu.
DSC_0058
Prócz tego przy pałacu znajdował się folwark.

Nie wiadomo nic o tym w jakim stanie pałac przetrwał II wojnę światową i w czyje ręce trafił. Można jedynie spekulować zważywszy, że budowla zniknęła w latach 50tych XXw a zabudowania folwarczne mógł wykorzystać np. PGR.
Przystanek_kolejowy_Brzezinka_Sredzka_411211_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do dziś przetrwał zniszczony park z postumentami będącymi pamiątką po stojących na nich niegdyś rzeźbach, frontowy kawałek dawnego mauzoleum w postaci ozdobnego ostrołuku oraz dawne zabudowania folwarczne z dziedzińcem.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − 76 =