browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Mierczycach

mańczyce

Zjeżdżając z autostrady A4 do Jawora zatrzymałam się we wsi Mierczyce. Pierwszy raz wspomniano o niej w dokumentach w 1232r kiedy była własnością księcia Henryka Pobożnego, który stworzył tam szpital dla trędowatych. Podczas najazdu Tatarów w 1241r wieś została zniszczona.

mierczyce

W XVw została podzielona na dwie części i kilkakrotnie zmieniali się jej właściciele, którymi byli: rodziny von Schweininen i von Mertschitz, baron von Schweintz, Ernst von Richthofen z niedalekiej Rogoźnicy (Gross Rosen). Spadkobiercy ostatniego władali mierczyckim majątkiem do II wojny światowej. Niewiele znalazłam informacji dotyczących historii tego miejsca.

DSC_00452

2 (2)

Pałac w Mierczycach powstał w miejscu obronnego dworu z XVI/ XVIIw dla ówczesnego pana tamtejszych dóbr Hansa Friedricha von Schweinichena. Rezydencję otoczono fosą z odmurowanymi kamieniem brzegami oraz stworzono park w stylu francuskiego ogrodu, który nie zachował się do dziś. Pałac przebudowano w 1880r oraz w 1978r.

132097

DSC_0022
 
Do pałacu prowadzą dwa kamienne mosty umieszczone w przeciwnych rogach. Dwukondygnacyjną, renesansową budowlę zdobi portal z czterema kolumnami w murze wokół drzwi wejściowych. W tylnej części znajduje się balkon wsparty na dwóch betonowych filarach. Rezydencja posiadała kiedyś wysoką wieżę, którą zniszczono w trakcie bombardowania podczas II wojny światowej i nikt dotąd nie podjął się jej odbudowy. DSC_00202 (1)
 
 
 

Wokół pałacu znajdują się zabudowania folwarczne składające się z : dwóch oficyn mieszkalno- gospodarczych, trzech obór, stodoły oraz budynku gospodarczego.20150516_092903

20150516_092933
Dziś pałac w Mierczycach jest własnością prywatną, można podejść i obejrzeć, ale dobrze byłoby zapytać o zgodę właściciela, bo na obiekcie widniej zakaz przebywania i łowienia ryb w fosie, z którego najwidoczniej okoliczni mieszkańcy niewiele sobie robią. Dowiedziałam się, że właściciel ma ambitne plany związane z pałacem i zabudowaniami folwarcznymi.DSC_0044

DSC_0018
Kamienna fosa otaczająca pałac dodaje mu wyjątkowego uroku. Warto zatrzymać się, obejrzeć go i umieścić w planie wycieczki będąc w okolicy Jawora zwłaszcza, że niedaleko znajduje się remontowany pałac w Luboradzu, ruiny dworu w Mściwojowie, opuszczony pałac w Targoszynie oraz piękny pałac w Myśliborzu.DSC_0037
 
 
 
DSC_0024
Przy okazji warto wspomnieć o znajdującym się w Mierczycach- na 250metrowym wzniesieniu- grodzisku założonym przez ludność kultury łużyckiej w okresie Epoki Żelaza.
20150516_100324
Jestem ciekawa w jakim stopniu i kiedy ziszczą się plany właścicieli więc póki co trzymam kciuki, by nastąpiło to jak najszybciej. Gdy tylko to nastapi i pałac zostanie otwarty napewno zawitam tam ponownie, bo to niezwykle urokliwe miejsce.
DSC_0003DSC_0017
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
32

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5