browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Gorzanowie

…Podobno nad miejscem tym czuwa tajemniczy wampir. Jego podobizna znajduje się nad wejściem do pałacu. Ostatni jego właściciele przybyli ze Styrii, która jest krainą wampirów i upiorów. Nie wiadomo, czy przywieźli z sobą stare wierzenia. Podobno w okolicy można spotkać ducha ostatniego pustelnika, który strzegł kapliczki św. Antoniego na zboczu Dębowej Góry. Mówi się również o tajemniczych podziemiach, które posiadają zamurowane korytarze i wiele tuneli. Wieść głosi , że w okolicy Dębowej Góry pod koniec II wojny światowej zaginął niemiecki transport.

IMG_1753

Będąc na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej nie omieszkałam odwiedzić tamtejsze zamki i pałac, i tak trafiłam do wsi Gorzanów, w której mieści się popadający w ruinę pałac. Szykując informacje na jego temat zostałam mile zaskoczona, bo przeczytałam, że powstała Fundacja Pałac Gorzanów , której działania zmierzają do przywrócenia dawnej świetności obiektu. Kompleks ma charakter rezydencjonalno- obronny, więc czasami nazywany jest zamkiem, a w niektórych publikacjach pałacem, więc ja przyjęłam i nazywam ten obiekt pałacem.

IMG_1745
Pałac w Gorzanowie pochodzi z XVI w, a jego budowę rozpoczęto w 1573r nieopodal istniejącego pierwotnie średniowiecznego zamku, który uległ zniszczeniu w 1470r podczas wojen husyckich. Podania mówią, że przez pobliską Przełęcz Mielnicką biegł szlak bursztynowy.

IMG_1750 Przez wiele lat okoliczne dobra były własnością rodzin Moschenów i Ratschinów, ale zostały im one skonfiskowane po tym, jak podczas wojny trzydziestoletniej poparli reformacje. Nowym właścicielem tych dóbr stał się Hans Arbogast von Annenberg, który kupił je w 1624r. Jego córka Maria Maksymiliana wyszła za Friedricha von Herbersteina i wniosła Gorzanów w wianie. Odtąd rodzina ta była nieprzerwanie właścicielem Gorzanowa i okolicznych ziem do lat trzydziestych XXw.

IMG_1759
Historia mówi, że austriaccy panowie nałożyli na chłopów wysoką pańszczyznę, co spowodowało bunt chłopów i w konsekwencji otwartą wojnę. We wsiach zakwaterowano wojsko, ale chłopi również utworzyli swoje oddziały. Cała sytuacja sprawiła, że z Gorzanowa uciekło prawie ¾ mieszkańców. Dopiero w 1684r zawarto ugodę, czemu pomogła szalejąca w okolicy zaraza i to ona pokonała chłopów.IMG_1748W latach 1653- 1657 pałac został poddany przebudowie, a pracami kierowali Wawrzyniec Nicelo, a następnie Andre Carove. Kompleks założony został na planie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec z odrębną częścią gospodarczą. Część środkowa posiada trzy kondygnacje. Posiadał 120 komnat, ogromny park, a o wielkości świadczyć może spis: „ budynek balowy, tor jeździecki, bażanciarnia, ptaszarnia, bielarnia i miejsce do robienia wina, duży ogród ozdobny, „Staw Meluzyny”, grota, magiczna brama do przeszłości, która jako jedyna została do dziś w parku.” Kolejna przebudowa m.in. wnętrz miała miejsce w 1735r, co zostało uwiecznione na wieży zamkowej. Nadano wtedy wnętrzom cechy barokowe. W 1775r przypałacowy park, który został założony w 1635r zamieniono w park krajobrazowy.
IMG_1756
IMG_1749

Już w XIXw pałac przyciągał turystów, a w teatrze, który mieścił się w zamku wystawiano sztuki Szekspira, Schillera, Goethego. W 1922r rozpoczęto wystawianie widowisk pasyjnych, które zakazane zostały wraz z dojściem do władzy Hitlera.

Z nastaniem XXw zamek ponownie przebudowano. Odnowiono całość, a szczególnie dekoracje fasad zewnętrznych, które pokrywa sgraffitowa dekoracja.

IMG_1757 - Kopia
Jest to technika malarska polegająca na nakładaniu kolorowych tynków i częściowym zeskrobywaniu wierzchnich warstw, przez co odsłaniały się warstwy spodnie innego koloru. W zależności od ilości tynków powstawał ornament o dwóch, trzech lub rzadziej większej ilości kolorów. Fasady pokrywa wspomniana dekoracja sgraffitowa z motywami geometrycznymi i roślinnymi. Ponad gzymsem wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Nad zamkiem góruje wysoka wieża. Wewnątrz zachowały się malowane renesansowe stropy i sztukateria.IMG_1757

Od 1930r zamek stał się własnością Bystrzycy Kłodzkiej. Zabudowania pałacowe były użytkowane właściwie do końca II wojny światowej, kiedy to został znacjonalizowany przez władze polskie. Po wojnie zaginęły obrazy, meble, książki, a w części majątku powstały mieszkania. Został rozszabrowany i mimo, że zamieszkiwany do 60 lat XXw, popadał tylko w coraz większą ruinę. Próbowano remontować zniszczony obiekt, ale z marnym skutkiem i dopiero kiedy nowy gospodarza – Fundacja Pałac Gorzanów- rozpoczął gruntowny remont istnieje nadzieja, że temu jednemu z najcenniejszych tego typów obiektów w Polsce przywrócona zostanie dawna świetność.Mam w planie zawitać tam i obejrzeć jak wygląda pałac po remoncie.

IMG_1755

IMG_1743


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

96 − 89 =