Zamek Czocha znajduje się między dwoma jeziorami: Leśniańskim i Złotnickim. Na obu znajdują się zapory i elektrownie wodne. Warto je zobaczyć, bo są ciekawą atrakcją turystyczną i poniemieckimi zabytkami techniki. Choć ktoś powie: zapora jak zapora…taka sama. Być może, ale mimo iż mają podobne zadania, to każda jest inna.
Jezioro Złotnickie podobnie ja Leśniańskie powstało na skutek przegrodzenia rzeki zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego, co miało miejsce w 1924r.
Ma ono pojemność 12,4 mln m3, powierzchnię 120 ha, długość 8,4km, szerokość około 0,2km, maksymalna jego głębokość to 22m, a na przeważającym obszarze to 5- 6m.
CIEKAWOSTKA
Przy wylocie tunelu z Zapory Złotnickiej, na skale, można dojrzeć figurę lwa. Prawie niewidoczny ma ciekawą historię. Otóż w Rudawach Janowickich znajdują się Starościńskie Skały, które były ulubionym miejsce księżnej Marianny.
Na jej cześć mąż- brat pruskiego króla przebywający na zamku w Karpnikach nazwał je Skałkami Marii Anny – Mariannenfels. Wówczas przed dotarciem na szczyt umieszczono ważącego prawie 300kg figurę żeliwnego lwa i na skale, gdzie go postawiono umieszczono napis „Mariannenfels”.
Lew zdobił to miejsce podobno do lat 70tych XXw kiedy to spadł, albo został strącony ze skały i jakby zapadł się pod ziemię. Po jakimś czasie znalazł się przy zaporze i dziś można go wypatrzyć jak dumnie leży na skale.
Na jeziorze tym powstała Zapora Złotnicka . Pracę rozpoczęto w kwietniu 1919r od budowy drogi z dwoma małymi tunelami. Dwa lata później położono kamień węgielny, a przy jej budowie pracowało 325 ludzi.
Ma wysokość 36m, z czego fundamenty są zagłębione w skalnym podłożu na głębokość 8,5m. Długość korony to 168m, a szerokość 5m. Zapora zawdzięcza swoją nazwę osadzie, która przeżyła swój złoty sen otrzymując na krótko prawa górniczego miasta. (Złotniki Lubańskie – niem. Goldentraum).
W latach 1922- 1924 u podnóża zapory powstała elektrownia wodna wykorzystująca spiętrzoną wodę do wytworzenia energii elektrycznej.
W Złotnikach proponuję zobaczyć Szubieniczną Wieżę.
Archiwalne zdjęcia dodano dzieki Fotopolska.eu.