browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zapora Złotnicka

IMG_1894

Zamek Czocha znajduje się między dwoma jeziorami: Leśniańskim i Złotnickim. Na obu znajdują się zapory i elektrownie wodne. Warto je zobaczyć, bo są ciekawą atrakcją turystyczną i poniemieckimi zabytkami techniki. Choć ktoś powie: zapora jak zapora…taka sama. Być może, ale mimo iż mają podobne zadania, to każda jest inna.

IMG_1905

Jezioro Złotnickie podobnie ja Leśniańskie powstało na skutek przegrodzenia rzeki zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego, co miało miejsce w 1924r.
 
Ma ono pojemność 12,4 mln m3, powierzchnię 120 ha, długość 8,4km, szerokość około 0,2km, maksymalna jego głębokość to 22m, a na przeważającym obszarze to 5- 6m.
 
CIEKAWOSTKA
 

Przy wylocie tunelu z Zapory Złotnickiej, na skale, można dojrzeć figurę lwa. Prawie niewidoczny ma ciekawą historię. Otóż w Rudawach Janowickich znajdują się Starościńskie Skały, które były ulubionym miejsce księżnej Marianny.
Na jej cześć mąż- brat pruskiego króla przebywający na zamku w Karpnikach nazwał je Skałkami Marii Anny – Mariannenfels. Wówczas przed dotarciem na szczyt umieszczono ważącego prawie 300kg figurę żeliwnego lwa i na skale, gdzie go postawiono umieszczono napis „Mariannenfels”.
 

Lew zdobił to miejsce podobno do lat 70tych XXw kiedy to spadł, albo został strącony ze skały i jakby zapadł się pod ziemię. Po jakimś czasie znalazł się przy zaporze i dziś można go wypatrzyć jak dumnie leży na skale.
 

 
 
 
 
Na jeziorze tym powstała Zapora Złotnicka . Pracę rozpoczęto w kwietniu 1919r od budowy drogi z dwoma małymi tunelami. Dwa lata później położono kamień węgielny, a przy jej budowie pracowało 325 ludzi.
 

Ma wysokość 36m, z czego fundamenty są zagłębione w skalnym podłożu na głębokość 8,5m. Długość korony to 168m, a szerokość 5m. Zapora zawdzięcza swoją nazwę osadzie, która przeżyła swój złoty sen otrzymując na krótko prawa górniczego miasta. (Złotniki Lubańskie – niem. Goldentraum).

IMG_1900
IMG_1896

W latach 1922- 1924 u podnóża zapory powstała elektrownia wodna wykorzystująca spiętrzoną wodę do wytworzenia energii elektrycznej.
 
 
 
 
W Złotnikach proponuję zobaczyć Szubieniczną Wieżę.

Archiwalne zdjęcia dodano dzieki Fotopolska.eu.

 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − = 71