browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Dubiecku

dsc_0693 „O miejsce słodkie gdzie się urodziłem
W tobie los zrządził pierwszy wątek życia.
Wyszedłem na świat, co zdarza użyłem,
A czas długiego wśród ludzi przebycia
To zdziałał: gdyby można było się odrodzić,
Lepiej by było z ciebie me wychodzić.”
Ignacy Krasicki

Hotel_i_restauracja_Zamek_Dubiecko_1229248_Fotopolska-Eu-1

Tak o kolejnym miejscu, do którego dotarłam pisał wieszcz, a mowa Dubiecku– wsi leżącej między Rzeszowem a Przemyślem, przy drodze 884, która do 1934r była miastem. Prawa miejskie 24 sierpnia 1407r nadał osadzie sam król Władysław Jagiełło.
dubiecko

Najwcześniejsza wzmianka mówi o wsi królewskiej Dubiecko, którą w 1389r władca dał za zasługi w wieczyste posiadanie Piotrowi Kmicie. Nazwa ma związek z rosnącymi tam gęsto dębami i pochodzi od słowa rosyjskiego „dub”, które oznacza dąb.

dubiecko

dsc_0691
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolejny z rodu- Mikołaj- w 1407r przeniósł miasto na drugi- lewy brzeg Sanu i postawił tam drewnianą budowlę otoczoną fosą oraz wałem, czyniąc ją rodzinną siedzibą. Wcześniej na prawym brzegu rzeki znajdował się funkcjonujący przez trzy stulecia gród, którego początki sięgały Xw.
Hotel_i_restauracja_Zamek_Dubiecko_1098924_Fotopolska-Eu-1
Nowa siedziba spłonęła jednak w połowie XVIw i postawiono kolejny, drewniany dwór w miejscu, gdzie dziś stoi pałac zwany Zamkiem Dubiecko.
 
To, co bowiem widzimy dziś, to efekt przebudowy mającej miejsce w XIX i XXw, natomiast wnętrza zostały urządzone na nowo już w XXIw kiedy stał się hotelem.
Wnetrza_palacu_1098917_Fotopolska-Eu-1Wnetrza_palacu_1098923_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po ślubie Nawojki z Kmitów ze Stanisławem Mateuszem Stadnickim w połowie XVw, na miejscu drewnianego dworu stanął murowany zameczek: budowla na planie czworoboku posiadała dziedziniec oraz dwa równoległe skrzydła.
Całość otoczono murem z czterem basztami oraz fosą.
Hotel_i_restauracja_Zamek_Dubiecko_273304_Fotopolska-Eu-1Hotel_i_restauracja_Zamek_Dubiecko_356229_Fotopolska-Eu-1
CIEKAWOSTKA

dsc_0738

W dubieckim zamku, w 1551r urodził się Stanisław- syn wspomnianej Nawojki i Stanisława. Jego ojciec był różnowiercą i za udzielenie reformatorom schronienia w swoich dobrach naraził się biskupowi przemyskiemu, ale dopiero ochrzczenie syna po kacersku spowodowało, że biskup rzucił na Stadnickich klątwę. Syn Stanisław z kolei okazał się wielkim awanturnikiem i pieniaczem, postrachem okolicy za co nadano mu tytuł „Diabła Łańcuckiego”, ale o tym przy okazji zamku w Łańcucie.

dsc_0737

Od 1588r majątek miał już nowego właściciela- pana Krasiczyna- Stanisława Krasickiego, który podjął się rozbudowy swojej nowej własności zakończywszy ją w 1611r. Z wcześniejszego gotycko-renesansowego zamku w nowej budowli pozostały częściowo piwnice i dwa pomieszczenia na parterze. Gdy Stanisław Krasicki zmarł majątek otrzymał w spadku jego syn Jerzy i w ten sposób zamek miał kolejnego właściciela- awanturnika. Ożeniony z Anną pochodzącą z rodu Sanguszków był utrapieniem nie tylko okolicznych sąsiadów.
Wnetrza_palacu_1098916_Fotopolska-Eu-1zz
dsc_0718CIEKAWOSTKA

Jerzy Krasicki był bratem Marcina z Krasiczyna, ale to istne jego przeciwieństwo bo: awanturował się, najeżdżał, procesował się z miastem, biskupem, a nawet z własną rodziną oraz królem. Napadał, wszczynał bójki, a w lochu swojego zamku więził nie tylko porwanego gdańskiego kupca czy szlachciców. Jednym słowem: biada każdemu, kto mu podpadł.
dsc_0701
Otrzymał przydomek Grandżadża i mimo 23 wyroków infamii i banicji nadal nie zmienił się. W końcu w 1636r uznany został przez króla Władysława IV za niepoczytalnego i wyznaczono mu kuratora, który przejął na jakiś czas zarządzanie dubieckim majątkiem.
 
Z czasem odzyskał królewską łaskę i odwołano kuratorów. Gdy przeniósł się do jednej ze swoich posiadłości w Dolinie został wygnany przez syna, który przywłaszczył sobie jego majątek. Powrócił więc do Dubiecka, skąd z kolei przegoniła go własna żona.dsc_0716
W tej sytuacji wstawił się za nim nawet sam król Władysław IV co na nic się zdało i ostatecznie zawędrował do Lwowa.Tymczasem Anna ogołociwszy na koniec z cennych rzeczy rezydencję wyjechała do Przemyśla.

dsc_0721
Jerzy z kolei przebywał we Lwowie, gdzie pozostawiony sam sobie, podobno jako żebrak, zmarł w 1645r.
 
 
 
W 1717r majątek trafił do Jana Krasickiego, który poślubił Annę ze Starzechowskich, a spośród siedmiorga ich dzieci najbardziej znany jest Ignacy Krasicki.

ignacy_krasickiCIEKAWOSTKA

W zameczku w Dubiecku 3 lutego 1735r urodził się Ignacy Krasicki zwany „Księciem Poetów”. Otrzymał staranne wykształcenie obierając stan duchowny wprawdzie za namową rodziców, ale jak sam mawiał: „Szedłem dla grosza i dla chwały Bożej”. Zaprzyjaźniony był ze Stanisławem Augustem Poniatowskim i gdy ten został królem jego kariera duchowna nabrała rozpędu. Ponadto na dworze współorganizował tzw. Obiady Czwartkowe.
zBył poetą, prozaikiem, pisał komedie i bajki, zajmował się tłumaczeniem oraz heraldyką.
 
Pod koniec życia piastował funkcję arcybiskupa gnieźnieńskiego. Uwielbiał dostatnie życie, był pasjonatem roślin egzotycznych oraz słodyczy, a choć był majętny wciąż miał długi i gdy umarł część jego majątku przejęli wierzyciele. Zmarł 14 marca 1801r w Berlinie, a jego prochy znajdują się w katedrze gnieźnieńskiej.

dsc_0744
 
 
W XVIIw rezydencję zniszczyli Tatarzy, a w XVIII kolejny pożar. Następny z rodu Krasickich- Antoni odbudował zniszczony zamek, który stał się barokowym pałacem. Obok powstał park krajobrazowy- dzieło jego żony Róży, który i dziś cieszy oczy.
dsc_0735
 
 
Od 1852r Dubiecko stało się własnością Konarskich kiedy to Aleksandra Krasicka weszła do rodziny Konarskich wnosząc je jako wiano. Pałac w Dubiecku poddano kolejnej przebudowie na przełomie XVIII i XIXw. Zyskał wtedy klasycystyczny styl zatracając dawny wygląd i podobnie jak w XVIw piwnice i dwa pomieszczenia na parterze ukryte z dawnej budowli były jej wspomnieniem. W 1909r dobudowana została neogotycka oficyna.

dsc_0725W czasie I wojny światowej pałac zniszczyli żołnierze carscy rozkradając rodzinne pamiątki Krasickich.
dsc_0695
 
By uczcić dwusetną rocznicę urodzin pisarza Krasiccy w 1935r ufundowali pomnik stojący przed pałacem do dziś.
 

Po II wojnie światowej właścicielem pałacu został Zakład Płyt Pilśniowych z Przemyśla.
 
 
Ponadto otworzono tam Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w którym mieściło się Muzeum Ignacego Krasickiego, a w części zajmowało mieszkanie ostatniej właścicielki pałacu Marii Konarskiej, która zmarła w 1991r.
20160329_124210
 
Rezydencja była w złym stanie i kiedy w 2006r stała się prywatną własnością pamiątki po poecie przeniesiono do Przemyśla. Pałac został odremontowany, na nowo urządzony i działa w nim od 2009r hotel, restauracja oraz kawiarnia ulokowana w najstarszej części, bo w piwnicy.Hotel_i_restauracja_Zamek_Dubiecko_1098925_Fotopolska-Eu-1

zCIEKAWOSTKA

Z Ziemi Dubieckiej prócz Ignacego Krasickiego pochodzi również Aleksander hrabia Fredro, który dzieciństwo spędził w niedalekiej Nienadowej. Z kolei przebywający w majątku Krasickich Franciszek Karpiński napisał słowa kolędy „Bóg się rodzi” oraz znaną pieśń „Kiedy ranne wstają zorze”.

dsc_0690

Warto zatrzymać się w Dubiecku, bo choć z zewnątrz pałac nie jest jakąś wybitnie ciekawą budowlą, to wnętrza robią wrażenie, a świadomość, że jest to miejsce gdzie urodził się i mieszkał Ignacy Krasicki powinno być wystarczającą zachętą.

Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu
dsc_0705

dsc_0727
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

57 + = 64