browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

dwór w Graboszycach

graboszyce
 

Graboszyce– wieś leżąca w Małopolsce, między Zatorem a Wadowicami, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1253r. Najwcześniej wspomnianym właścicielem osady był rycerz Jan Strzesza herbu Jastrzębiec.

graboszyce
 
Później majątek należał do: Jana Cichockiego, Porębskich, Krasińskich, Tomasza Russockiego, Sołtyków, barona Blejfelda i Chrząszczów.
Dwor_1419625_Fotopolska-Eu-1

Na niewielkim wzniesieniu około 1575r Dziwisz Brandys herbu Radwan- urzędnik królewski- postawił w miejscu niewielkiego gotyckiego zamku dwór obronny otoczony głęboką fosą, która zawsze była sucha. DSC_0815
Początkowo nad fosą znajdował się prowadzący do dworu most zwodzony zastąpiony w późniejszym czasie kamiennym, który zdobiło sześć klasycystycznych waz.

DSC_0811

Piętrowy dwór w Graboszycach posiada dwa ryzality: frontowy- głębszy i wyższy, w którym umieszczono główne wejście oraz tylny- płytszy, ale szerszy. Oba posiadają po bokach dwie strzelnice.

DSC_0768
 
 
 
 
Do frontowego prowadziły kiedyś po trzy dwubiegowe kamienne stopnie i zdobiły go jońskie kolumny, a nad oknami znajdowała się dekoracja sgraffitowa, która do dziś nie przetrwała.
 
 
DSC_0770
Dwor_1419626_Fotopolska-Eu-1Z ryzalitu frontowego wychodzą w rozbieżnych kierunkach dwa korytarze, o których krążą podania jakoby prowadziły do gotyckiego drewnianego kościoła, a nawet do pałacu w Zatorze.
DSC_0792
 

Wnętrza w epoce baroku posiadały polichromię, która w salonie imitowała kolumny, znajdowały się tam również kominki i piece, które można było obejrzeć jeszcze w 1960r.

 
CIEKAWOSTKA
 
Jeden z zachowanych pieców przeniesiono do muzeum w Bielsku- Białej. DSC_0794
 
 
 
 
 
Czasy świetności dworu to XIXw kiedy panem majątku był Stanisław Sołtyk, który założył również w Graboszycach romantyczny park z alejami brzozową i żywotnikową. Nie zachowały się one niestety do dzisiejszego dnia, a ostatni raz można było je podziwiać w latach 60tych XXw.
DSC_0822

Ostatnimi właścicielami graboszyckiego majątku przed II wojną światową byli Chrząszczowie. Podczas wyzwalania tamtejszych ziem dwór stracił dach kryty gontem. Po wojnie ostatni z rodziny nie mieszkał we dworze lecz w rządcówce stojącej kiedyś w miejscu obecnej do 1948r szkoły.

DSC_0816

Po 1945r graboszycki majątek rozparcelowano w wyniku reformy rolnej, a jego resztki trafiły do nadleśnictwa. Dwór pokryto nowym dachem i od 1950r kasztel była miejscem gdzie sprzedawano nawozy sztuczne.

DSC_0823
 
 
 
Gmina nie dbała o swoją własność i ostatecznie osiedliła w nim Cyganów. Ci spalili wszystkie zabytkowe parkiety, boazerie, drzwi, meble, bramę, wyrąbali parkowe drzewa i z wiosną zniknęli. Kolejni właściciele: FSM z Tychów oraz Agencja Własności Rolnych również niewiele robili, ale w końcu dwór trafił w prywatne ręce i nowy właściciel ma co do budowli ambitne plany: we dworze oraz w odbudowanym spichlerzu chce stworzyć Ośrodek Leczenia Uzależnień.
Zapewne nie tylko mnie ciekawi kiedy dwór otrzyma swoje drugie życie i na pewno uaktualnię galerię.
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3