browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

dwór w Jaszkowej Górnej

jaszk grn
Jaszkowa Górna związana jest z Podzamkiem oraz Oldrzychowicami Kłodzkimi dzięki niektórym wspólnym właścicielom. Podzamek i Jaszkowa Górna należą do najstarszych w regionie, przez które wiódł szlak handlowy. Jaszkowa Górna to bardzo długa wieś- jedzie się przez nią i jedzie i nic dziwnego, skoro jej zabudowania rozłożone są na odcinku 6km.

jaszk grn
 
 
 
 
 
 

Od średniowiecza była podzielona na kilka części należących do różnych właścicieli, a pierwszy raz wspomniana została w 1324r. W 2010r uznano ją najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska.

DSC_0117

DSC_0116
 

Dwór w Jaszkowej Górnej uważany jest za najstarszy na Ziemi Kłodzkiej. Wzniesiono go dla Hansa Daniela von Hennigdorfa w 1521r podobno w miejscu wcześniejszej budowli. Trzykondygnacyjna renesansowa wieża mieszkalna była na tyle mała wewnątrz, że posiadała zewnętrzne, drewniane schody wiodące do wejścia znajdującego się na wysokości pierwszego piętra.
 
 
Całość pokrywały strome dachy. W południowej części dworu zachowały się do dziś elementy wcześniejszej budowli jak chociażby pozostałości w postaci prostych kamiennych opasek wokół okien.

DSC_0112DSC_0115
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W połowie XV w budynek po pożarze został przebudowany zyskując nowe sklepienia. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1570- 1600 i datę jej rozpoczęcia umieszczono na portalu, podobnie jak inicjały właściciela, którym był Georg Daniel von Henningdorf. Dwór stał się pałacem zyskując nowe skrzydło, a wnętrzom nadano odpowiedni wystrój i charakter: pierwsze piętro było reprezentacyjne, a drugie mieszkalne.

DSC_0094

Fotopolska_90948
 
Kolejną właścicielką majątku została wspomniana przy okazji pałacu w Podzamku księżna Maria Benigna Piccolomini słynąca z rozrzutności, głównie na rzecz pobliskiego kościoła. W wyniku bankructwa utraciła dobra zostawszy zlicytowaną w 1769r przez hrabiego Jana Ernesta Gützen mającego swe posiadłości w Bożkowie, Wojborzu i Ścinawce Górnej. Za bytności tej rodziny do 1780r dwór podupadł na tyle, że rozebrano jedno skrzydło, ale to co się ostało przebudowano.

Pozostałe jego dobra w przeciwieństwie do Jaszkowej piękniały i starczy tylko spojrzeć na pałac w Bożkowie sprzed obecnego stanu. Kolejni panowie Jaszkowj Górnej to Aleksander von Magnis, hrabia von Haugwitz, po którym majątek ponownie wrócił do von Magnis’ów i w ich rękach był do 1945r.

DSC_01091

CIEKAWOSTKA

DSC_0097
Dwór w Jaszkowej Górnej miał podobno podziemne połączenie z niedaleko od niego stojącym budynkiem sąsiadującym z kościołem, do którego wejście zasypano podczas remontu. Mówi się również, że wieś posiadała kiedyś tunel łączący ją z twierdzą kłodzką, które prowadziło do niej wprost z dworu. To w sumie tylko 9 km odległości i nie wiadomo czy to prawda, ale opowiastki takie dodają miejscom tajemnicy.

DSC_0099
 
Ze względu na swoje położenie- na wzgórzu niedaleko Przełęczy Kłodzkiej podczas wojen napoleońskich wieś ufortyfikowano- posiadała mur obronny. Niedaleko wsi między 21 a 23 czerwca 1807r rozegrało się kilka potyczek.

DSC_0095
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej dwór był częściowo zdewastowany, bo nie dbano o niego. Dopiero w latach 80tych i 90tych podjęto się jego remontu: wymieniono dach i zrobiono wszystko, by przystosować wnętrza z przeznaczeniem na działalność muzealną. Przez jakiś czas Muzeum Ziemi Kłodzkiej udostępniało tam do zobaczenia kolekcję zegarów.

DSC_0109
 

 
Dziś dwór ma swojego właściciela, ale nie widać by coś w nim robiono. Wejść do wnętrz nie można, za to jest możliwość obejrzenia go z bliska. Na elewacji gdzieniegdzie widoczne są pozostałości dawnej dekoracji sgraffitowej.

DSC_0114
 
 
Idąc do dworu mija się kapliczkę z baniowatym dachem stojącą przed wejściem na teren zabudowań dworskich.
 
Archiwalne zdjęcie dzięki fotopolska.eu
 
 
 

Galeria


One Response to dwór w Jaszkowej Górnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 14 = 23