browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

dwór w Palowicach

mapa_polski — kopia
Niecałe 10 km na północ od Żor leży wieś Palowice wspomniana już w dokumencie z 1308r kiedy należała do książąt raciborskich. W drugiej połowie XVw trafiła w prywatne ręce, a pierwszym wtedy właścicielem był Maciej Osiński, który w 1480r sprzedał wieś Mikołajowi Skrzytowskiemu. Ten otrzymał od księcia pozwolenie na zbudowanie w Palowicach młyna. Z początkiem XVIw wieś trafiła do piastującego funkcję kanclerza księstwa- Zygmunta Wyszkoty. Jego syn również Zygmunt sprzedał Palowice w 1560 r Michałowi Brandysowi z Graboszyc, w którego rękach wieś była przez 12lat.

Beztytułu

Kolejne wspomnienie właściciela majątku pochodzi dopiero z 1682r kiedy należał do Szymońskich, na krótko, bo nim minął XVIIw nastał czas Karola Zygmunta Spensa z Baden.

dwór w Palowicach (2)
 
 
Po burgrabim cieszyńskim byli jeszcze: Teresa Promnitz w 1720r, siedem lat później Jan Franciszek von Holly, baron Maciej Wilczek w 1772r oraz jego synowie, w 1794r Edmund von Tluck, od którego Palowice kupił w 1842r Franz von Winkler- przemysłowiec, właściciel m.in. Katowic i Miechowic.

DSC_0007
 
Gdy zmarł, majątek przypadł jego córce- Walesce, która wyszła za pruskiego porucznika Huberta Tiele. W 1854r uzyskał on prawo używania nazwiska oraz herbu żony i odtąd zwał się Hubert Tiele-Winkler, a Palowice pozostały w rękach tej śląskiej, magnackiej rodziny do 1945r. Członkowie tej rodziny związani byli z pałacem w Mosznej jak też pałacem w Miechowicach.

DSC_0002dwór w Palowicach (3)
 
Powstanie dworu w Palowicach datuje się na lata 1860-1880. Klasycystyczna, dwukondygnacyjna budowla ozdobiona dwiema ośmiobocznymi wieżyczkami stanęła na niewielkim wzniesieniu. Posiada piwnice i pokryta została dachem przypominającym mansardowy ozdobiony niewielkimi okienkami. Wejście do dworku znajduje się od strony dawnego ogrodu i prowadzą do niego schodki. Nieopodal stoi dawna oficyna dworska z połowy XIXw. W sąsiedztwie widać też pozostałości po dawnym parku.

dwór w Palowicach (1)z

Niewiele jest wiadomości mówiących o historii tej budowli. Po wojnie mieściły się tam mieszkania, poczta oraz kawiarnia. Niestety nie dbano o należyty stan i zaniedbany budynek z czasem popadł w ruinę, co przyczyniło się do konieczności wysiedlenia mieszkających w nim lokatorów. Przez jakiś czas stał pusty, a od 2009r jest własnością prywatną i w latach 2011-2012 przeprowadzono prace remontowe: wymieniono chociażby dach. Z planów właściciela odnośnie powstania tam centrum hotelowo- konferencyjnego póki co nic nie wyszło: budowla jest nadal ogrodzona i widać przeprowadzane tam chyba jakieś prace.

DSC_0003DSC_0004

Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Palowice.Net.

DSC_0006DSC_0008


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1