Jadąc z Łagiewnik do Dzierżoniowa warto zatrzymać się we wsi Sieniawka, by zobaczyć tamtejszy dwór o rzadkiej konstrukcji szachulcowej.
Pierwsze wspomnienie w dokumentach o Sieniawce jako Lauterbach pochodzi z 1312r.
Pierwszymi odnotowanymi właścicielami wsi była rodzina von der Heyde, a ostatnim w latach 1918- 1939 był porucznik Adolf von Seidlitz- Sandreczki. Wśród licznych panów tamtejszego majątku znaleźli się również Jezuici będący w jego posiadaniu przez 99lat za sprawą kupna dóbr od barona von Giesenburg w 1676r
Istniejący w Sieniawce dwór powstał najprawdopodobniej w 1678r, o czym może świadczyć data na portalu. Przypuszcza się, że powstał w miejscu wcześniejszej budowli obronnej otoczonej fosą, po której pozostałości widoczne są dziś. Konstrukcja szachulcowa była w ówczesnym czasie często stosowana. Należało o takie budowle należycie dbać, gdyż zaniedbana, narażona na wilgoć drewniana konstrukcja skutkowała szybkim zniszczeniem budowli. Najlepiej ukazuje ten stan czas, kiedy takie zabudowania trafiły do PGRów- prawie wszystkie zniknęły.
Dwukondygnacyjna budowla powstała na planie prostokąta posiada częściowo murowany parter. Pokrywa ją dwuspadowy dach kryty gontem, a nad elewacjami umieszczono półokrągłe okapniki. Przy głównym wejściu, na belkach widnieje data budowy, monogram IHS oraz inicjały, a na wysokości pierwszego piętra umieszczono zegar słoneczny. Za dworem znajduje się niewielki park oraz zabudowania folwarczne.
Sieniawka czas II wojny światowej przetrwała w dobrym stanie.
Powstał tam Ośrodek Hodowli Zarodkowej, później PGR, a następnie wszystko trafiło pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ta w 2000r sprzedała dwór prywatnemu właścicielowi- dziś znajdują się tam mieszkania.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu.