browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Sieroszowie

sieroszówJak już będziemy w Ząbkowicach Śląskich warto prócz pałacu w Bobolicach zobaczyć ruiny pałacu w pobliskim Sieroszowie– wsi istniejącej już w XIIIw .sieroszów

W dokumencie z 1356r wymieniona została przy okazji wspomnienia tamtejszego kościoła.

DSC_0308
dsc_0036

Nie wiadomo kto był jej założycielem a najwcześniejsza informacja jaką znalazłam o właścicielu wsi pochodzi dopiero z XVIIw kiedy tamtejszy majątek był w rękach rodziny von Hellmann.

dsc_0032

Enest Henryk von Hellmann poślubił w 1678r córkę Fryderyka von Freitag juniora ze Stoszowa- Ewę. Nim minęła dekada sprzedali oni dobra sieroszowskie Cystersom z Henrykowa. Opat zakonu- Tobias Ackermann postawił we wsi pałac w stylu barokowym, który przez ponad 100lat pełnił rolę letniej rezydencji opatów z Henrykowa.

dsc_0030

Pałac w Sieroszowie rozpoczęto budować w 1703r. Po siedmiu latach stanęła dwukondygnacyjna, barokowa rezydencja na planie prostokąta. Dawny wygląd możemy sobie jedynie wyobrazić z opisu.
 
 
dsc_0023 Główne wejście zdobił filarowy portyk, który podtrzymywał taras. Po przeciwnej stronie budowla posiadała barokowy portal z umieszczonym nad nim kartuszem herbowym Ackermanna. Całość pokrywał czterospadowy dach z umieszczonymi powiekami. Pałac był później dwukrotnie przebudowywany: w 1830 i 1880r przez rodzinę Dittrich. dsc_0021Stał w niedużym parku, całość ogrodzono murem a na jego teren wchodziło się przez bramę zdobioną niegdyś herbem, której pozostałości przetrwały do dziś.

Wraz z kasatą majątków kościelnych w 1810r wszystkie dobra kościelne a tym samym i pałac w Sieroszowie należący do Cystersów stał się własnością państwa pruskiego. dscf2275W następnym roku majątek sprzedano baronowi von Röll, a po nim w 1822r kupiła go rodzina Dittrich, której pałac zawdzięczał wspomniane dwie przebudowy. Właściwie w rękach tej rodziny majątek był do 1937r mimo że od 1921r należał do Alfreda Schanbala i Walburgii z domu Dittrich.

dscf2279

Po II wojnie światowej zwyczajowo dobra upaństwowiono i obok pałacu powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałac niestety doprowadzono do ruiny i w takim stanie kupiła go niedawno pewna rodzina, która ma w planie przywrócenie mu wyglądu zbliżonego do tego jaki miał w dobrych dla siebie czasach.

dsc_0024
Zbliżonego, bo brak zdjęć z tamtego okresu. Póki co teren został uprzątnięty podobnie jak ruiny pałacu, które dodatkowo zabezpieczono i wzbogacono o odrestaurowany kartusz herbowy opactwa a bramie wjazdowej przywrócono piękny wygląd.

dsc_0038

Cieszy to, że część budowli, nawet zniszczonych ma szczęście i dzięki ciężkiej pracy zostanie ocalona od zapomnienia.

dsc_0031
Będę śledzić los pałacu w Sieroszowie, by uwiecznić mam nadzieję pozytywne jego zmiany, a jego właścicielom życzę powodzenia.
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 40 = 49