browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Cerekwicy

cerekwica

Na wschód od Trzebnicy leży wieś Cerekwica, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1155r. Od połowy XIII w należała do kapituły biskupstwa wrocławskiego, a po sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach w 1810r tamtejsze dobra przejęło państwo.

cerekwica3

W krótkim czasie właścicielami tamtejszego majątku została ród von Debschütz i już wówczas we wsi znajdował się pałac i folwark, poza tym browar, gorzelnia, młyn wodny oraz wiatrak. Wśród przedstawicieli rodu byli: starszy ziemski Karl Friedrich von Debschütz (1856- 1876), porucznik Max von Debschütz (1876- 1886), który w 1900r sprzedał dobra hrabiemu Franzowi von Ballestrem z Pławniowic. Po śmierci majątek przejął w spadku syn Johann Baptist Wolfgang Karl Raphael hrabia von Ballestrem będący porucznikiem. Gdy zmarł właścicielką Cerekwicy została wdowa po nim, ale najwidoczniej nie radziła sobie z prowadzeniem majątku, bo w 1937r współwłaścicielami majątku były dwa banki.

4

W 1830r odnotowano istnienie we wsi siedziby szlacheckiej. Nie wiadomo do końca, czy data 1864r jest datą budowy nieistniejącego już pałacu, czy oznacza jedynie jego przebudowę, ale wiadomo, że działo się to gdy właścicielem tamtejszego majątku została rodzina Debschütz. Jak wyglądał możemy dowiedzieć się ze zdjęcia zrobionego na początku XX w, które daje częściowe wyobrażenie piękna.

2
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Cerekwicy był neogotycką rezydencją powstałą na planie litery T. Budowla dwukondygnacyjna częściowo podpiwniczona posiadała poddasze oraz wysokie dachy. Zdobiły go ryzality, wysokie szczyty oraz dominująca nad budowlą ośmioboczna wieża. Do pałacu prowadził podjazd ozdobiony trawnikiem, a główne wejście poprzedzał ganek, nad którym znajdował się balkon. Elewacje zdobiły neogotyckie detale: gzymsy, krenelaż, sterczyny i nadokienniki. Przy pałacu znajdował się park.

cerekwica002

Rezydencja rodziny von Ballestrem została spalona pod koniec II wojny światowej i przed 1947r ruiny rozebrano. Folwark po przejęciu przez państwo polskie przekazano PGRowi, a gdy ten upadł część budynków rozebrano.

5
 
 
 
 
 
 
Do dziś po pałacu nie ma śladu, z budynków folwarku zachowała się jedynie część, a po rozległym niegdyś pięknym parku pozostał zaniedbany rozległy park.
11
 
 
Obecnie tak wygląda miejsce, w którym kiedyś stał pałac w Cerekwicy.
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 4