browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Pisarzowicach

DSC_0137
 
Między Głogówkiem a Krapkowicami leży wieś Pisarzowice, w której znajduje się pałac będący własnością prywatną. Niewiele znalazłam o historii tego obiektu, a właściciel też nie był chętny nawet żeby bliżej podejść.

DSC_0142
 
 
pisarzowice

Pierwsze wzmianki pisane łaciną pochodzą z 1285r i mówią o wsi jako Villa Scriptoris, co znaczy Wieś Pisarza. Od 1285- 1313r Pisarzowice należały do księcia Bolesława Opolskiego, a później do klasztoru Cystersów z Lubiąża.

pisarzowice

Wiadomo, że w XIVw we wsi były dwa młyny, o czym wspominają dokumenty regulujące przejście dóbr z rąk Cystersów na własność rycerza Adco von Schreibersdorfa.
W 1646r wieś stała się własnością rodu Oppersdorff i siedzibę tam znalazły wdowy z tego rodu.

DSC_0148ll
 
 

Pałac w Pisarzowicach pochodzi z XVIIw.
W XVIIIw przebudowane zostało pierwsze piętro, by mogło być bardziej reprezentacyjne. Dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta został zbudowany z cegły w stylu późnobarokowym. Posiada ciekawe wejście prowadzące na klatkę schodową. Najstarszą częścią jest parter, gdzie zachowały się sklepienia kolebkowe, krzyżowo- kolebkowe i klasztorne. Piętro posiada płaskie stropy.

DSC_0139

DSC_0149

p1140113
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nie udało mi się zobaczyć wnętrza budowli, bo właściciel sobie tego nie życzył, a bardzo ciekawił mnie ich wygląd i może odkrycia stanu posiadłości wewnątrz obawiał się. Ogólnie budynek nie robi wrażenia by o niego dbano, czy go remontowano i jeżeli od frontu elewacja nie wygląda najgorzej, to już od strony ogrodu widać gołe cegły z resztkami ozdobnych gzymsów.

DSC_0150

DSC_0147Palac_783236_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 

Nie wiem jakie plany ma właściciel, bo jedyne co usłyszałam to, że to teren prywatny.
Spytany o stan wnętrz wspomniał jedynie, że jest klatka schodowa i sala balowa, wszystko w nie najlepszym stanie „ bo wiadomo jak to za komuny”.
Palac_1205516_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
Tyle usłyszałam nim zniknął i najważniejsze, że był w miarę miły i ostrzegł przed psem w ogrodzie.

DSC_0134

 
 
Może kiedyś zdarzy się, że będzie można zobaczyć ten pałac odremontowany, bo na zobaczenie jak wyglądają wnętrza nawet nie liczę.

DSC_0141Palac_1205517_Fotopolska-Eu-1
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
 

Galeria

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 − = 87