Błotnica Strzelecka– wieś leżąca w połowie drogi między Strzelcami Opolskimi a Toszkiem, przy drodze 94 wiodącej do Bytomia- to kolejne miejsce z pałacem na mojej liście ciekawych miejsc.Jej nazwa ma najprawdopodobniej związek z podmokłymi, błotnistymi terenami, na których powstała. Pierwszy raz wspomniana została pod nazwą Błotnicza w 1240r przy okazji przekazania jej Joannitom z Grobnik i Makowa przez Mieszka Opolskiego.
Polska nazwa Błotnica i niemiecka Blottnitz widniała w 1830r, natomiast w 1936r Niemcy zmienili ją na Quellengrund co tłumaczono jako „ziemia źródeł”.
Wieś w XIII i XIVw zamieszkiwali rycerze, a mówią o tym w dokumenty opolskie z tamtych czasów, a skoro o nich mowa przypuszcza się, że mógł znajdować się tam jakiś dwór obronny lub zamek, ale niestety są to jedynie przypuszczenia, bo na żaden ślad takiej budowli nie natrafiono.
Możemy za to trafić do XVIII-wiecznego pałacu będącego początkowo budowlą neoklasycystyczną z czasem poddaną przebudowie.
W 1754r właścicielem wsi został Karl Friedrich von Wehner posiadacz majątków w Warmątowicach, Płużnicy Wielkiej oraz Centowie. Jego córka Amelia wyszła 2 lutego 1761r za hrabiego Fryderyka Wilhelma von Posadowsky’ego i po ślubie młodzi zamieszkali w toszeckim zamku, który z czasem sprzedali baronowi von Eichendorfowi. Dopiero po śmierci Amelii cały majątek Karla von Wehnera stał się własnością Posadowsky’ch i w ich posiadaniu był do 1945r.
Kolejny z rodziny- Karl uzyskał od cesarza zgodę na połączenie nazwisk, herbów oraz majątków.
CIEKAWOSTKA
Karl Posadowsky (1785-1851) żenił się dwukrotnie. Pierwsza żona pochodziła z Czarnowąs i dała Karlowi aż jedenaście pociech. Gdy zmarła w 1822r niespełna 40-stoletni wdowiec poślubił Henriettę z domu Cranach, z którą miał dwóch synów. Drugą żonę również przeżył.
Po śmierci Karola-19 kwietnia 1851r wszystko odziedziczył jego dwudziestosześcioletni syn Herman będący w posiadaniu Błotnicy do 1912r.
To z jego inicjatywy w połowie XIXw we wsi stanął klasycystyczny pałac otoczony parkiem z fontanną, sztuczną wyspą oraz rodzinnym grobowcem.
Kolejnym z rodziny, który przejął majątek był graf Hans Adam Posadowsky, który w 1921r udostępnił pałac powstańcom śląskim na sztab Wojciecha Korfantego. Wydarzenia z III powstania śląskiego upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na jednej z pałacowych ścian.
II wojna światowa obeszła się z budowlą łaskawie i dopiero w styczniu 1945r został on zdewastowany i rozszabrowany. Polscy żołnierze, którzy tam później stacjonowali odnaleźli zamurowaną w ścianie korespondencję grafa Hansa Posadowsky’ego dotyczą zaopatrzenia powstańców w żywność.
Pałac w Błotnicy Strzeleckiej szybko odnowiono ze zniszczeń i rok później zaczął w nim działać, do 1998r, Uniwersytet Ludowy. Później mieściła się tam biblioteka, świetlica wiejska oraz siedziba mniejszości niemieckiej. W 2008r miejscowość nawiedziła nawałnica, która zniszczyła drzewostan parku oraz nie oszczędziła pałacu. Usunięto zniszczenia oraz posadzono nowe drzewa i obecnie ważą się losy dawnej własności Posadowsky’ch, który w 2015r został wystawiony na sprzedaż.
Archiwalne zdjęcia dodado dzięki Fotopolska.eu