browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jaskinia Niedźwiedzia

IMG_2253
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie leży w Masywie Śnieżnika i jest najdłuższą, bo mierzącą 2230m długości jaskinią w Sudetach. Jako ciekawostkę podam, że część skał, z których zbudowane są Sudety należą do najstarszych w dziejach Ziemi, a ich początki sięgają ok.4,5 mld lat wstecz.

kletno

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak wiele wielkich odkryć, tak i odkrycie Jaskini Niedźwiedziej, to dzieło przypadku.

kletno

14 października 1966r przy eksploatacji kamieniołomu marmuru w obrębie wzniesienia Stroma (1166m n.p.m.), po wykonaniu odstrzału został odsłonięty dwumetrowy otwór. Pierwsi pracujący wówczas tam więźniowie zajrzawszy do środka ujrzeli kości. Najpierw myśleli, że natrafili na zbiorowy grób, ale gdy dokonano fachowych oględzin okazały się one kośćmi prehistorycznych ssaków, głównie jednak niedźwiedzia jaskiniowego. To właśnie stąd wzięła się nazwa jaskini.

IMG_2182
IMG_2244

Długość korytarzy i sal na dwóch poziomach oszacowano wówczas na ok. 200m.

Wtedy to przerwano eksploatację kamieniołomu, a teren przejęli naukowcy, którzy opracowali plan badań jaskini. Latem 1967r prowadzone były wykopaliska paleontologiczne, a 4 grudnia grotołazi przekopali korytarz, który prowadził do dalszych części jaskini o bogatej i barwnej szacie naciekowej. W latach 1968- 1969 podczas dalszych badań odkryto tzw. „Stare piętro wrocławskie” oraz naruszone tektonicznie części jaskini z Korytarzem Wodnym. Wówczas długość korytarzy wzrosła do 800m, a różnica poziomów doszła do 50m.

IMG_2225
IMG_2175
 
Kolejnych odkryć korytarzy dokonano w grudniu 2011r, a trwająca wiosną eksploracja przyniosła kolejne 150m długości odkrytych korytarzy ciągnących się w górę. W maju 2012r oczom odkrywców ukazała się ogromna sala długa na 100m, szeroka na prawie 40m, o wysokości dochodzącej do 30m. Nazwano ja Salą Mastodonta, a prowadziły do niej bardzo wąskie korytarze.

DSCF5368

Jaskinia Niedźwiedzia jest 3N: najpiękniejsza, najciekawsza i największa w Polsce udostępniona turystom. Temperatura powietrza w niej to ok.6 stopni Celsjusza. Pierwsi turyści zwiedzili ją w 1983r.

IMG_2197
 
Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 800m n.p.m. Wody rzeki Kleśnicy tworzyły korytarze i sale jaskini, a wody opadowe były odpowiedzialne za powstanie tzw. szaty naciekowej. Najpiękniejsze nacieki znajdują się w tzw. Sali Pałacowej, Korytarzu Stalaktytowym i w Korytarzu Mis Martwicowych.
 
 

Prócz stalaktytów i stalagmitów występują tam kolumny zwane stalagnatami, heliktyty, draperie, firany, kominy, syfony i kaskady naciekowe. Największa z nich to 8-metrowa Wielka Kaskada.

IMG_2184Na dnie korytarzy wykształciły się misy martwicowe,
w których wnętrzu można dojrzeć formy krystaliczne przypominające kolonie koralowców lub ziarna ryżu.
Ze względu na ochronę jaskini może w niej jednorazowo przebywać kilkanaście osób, a światła zapalają się tylko w miejscu, w którym akurat przebywają zwiedzający.

IMG_2208
 
 
 
Jaskinia ma trzy poziomy .
IMG_2250Najniższy poziom udostępniony jest tylko dla wprawnych grotołazów a jego „wystrój” został nazwany gotykiem.
 
 
Zdarza się, że nie potrafią do tej części wejść najwytrwalsi, a to dzięki szczelinie zwanej Szufladą, przez którą trzeba się przecisnąć, by wejść do wnętrza. Ma zaledwie 30cm i trzeba pokonać 3m czołgając się w błocie. Następnie jest jeszcze do pokonania Ściana Płaczu: 6-ściometrową wąska szczelinę między dwiema ścianami. Jednak widok podobno zapiera dech: oczom ukazuje się Sala Szampańska wysoka na 20m o średnicy 40m. Znajdują się tak grube kolumny, które objąć mają problem cztery osoby, dwa lśniące Korytarze: Kryształowy i Diamentowy oraz 40- metrowa kaskada. Ta część jaskini niestety nie zostanie udostępniona do zwiedzania ze względu na bezpieczeństwo i jej ochronę.

IMG_2222
 
Poziom Środkowy to ten, którym przebiega trasa turystyczna, z dużą ilością kości i bogatą szatą naciekową, która tworzy się w jaskini cały czas. Naukowcy twierdzą, że każdy milimetr to nawet kilkanaście lat. Na jednym z nacieków można zobaczyć odbitą sylwetkę nietoperza, który 50 lat temu padł tam martwy.

IMG_2236
 
Poziom górny zachowany jest tylko szczątkowo.IMG_2212

W Jaskini Niedźwiedziej można zobaczyć bardzo ciekawe kształtem nacieki, które dzięki skojarzeniom otrzymały swoje nazwy. Są więc: Piersi Afrodyty, Mózg, Krasnoludki, Kobra, Budda, Indor. Otwór, którego wnętrze przypomina jamę ustną z zębami nazwano Uśmiechem Czarownicy. Każdy dzięki wyobraźni może dojrzeć tu coś innego.

DSCF5357
 
 
 
 
 
Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie utworzonego w 1977r Rezerwatu Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. W gablocie przed wejściem stoi zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego- nie oryginalny- którego szczątki można obejrzeć w jaskini.

IMG_2144

DSCF5372

Galeria


5 Responses to Jaskinia Niedźwiedzia

 1. adam

  moja też ulubiona strona .pozdrawiam

 2. JeroldDrof

  Fajna strona, pozdrawiam czytających.

 3. AnitaWaf

  Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
  Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 + = 74