browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ostrzyca Proboszczowicka zwana Śląską Fudżijamą

 
Obraz 065

Kolejne miejsce, na które natrafiliśmy przypadkiem to Ostrzyca Proboszczowicka zwana Śląską Fudżijamą . Na to wzniesienie- były wulkan- natrafiłam po drodze między dwoma zamkami: w Bolkowie i Grodźcu.

ost.prob.
Ostrzyca(niem. Spitzberg) to wulkaniczne, stożkowe wzniesienie o wysokości 501m n.p.m. Ma dość strome zbocza i wyraźny wierzchołek, który widać już z daleka. Na szczycie występują malownicze skałki i widok na całą okolicę.Obraz-0511
Właściwie widać wszystko dookoła. Zbocze porośnięte jest lasem, a w górnej części wzniesienia- powyżej 450m n.p.m. utworzono w 1962r rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”, a w 1982r obszar chroniony krajobrazu „Ostrzyca Proboszczowicka”.ostrzyca
 
 
 
 
 
 
Na szczyt wiedzie 350 bazaltowych stopni (choć wyczytałam, że jest ich nawet 445, ale niestety- nie policzyłam), ale trud opłaca się ze względu na wspomniany już przeze mnie widok.

Obraz 055Obraz 049
 
Ostrzyca Proboszczowicka
 
CIEKAWOSTKI :
 
– Kompleks leśny , na którego terenie jest rezerwat , w przeszłości stanowił dobra rycerskie.
– W okresie kultury łużyckiej było to miejsce pogańskiego kultu.
– Już w 1926r ówczesne władze niemieckie uznały Ostrzycę za obszar ochronny.
– W 1944r wzniesienie miało strategiczne znaczenie dla wojska niemieckiego. Zbocza były umocnione okopami i wtedy wycięto część drzew rezerwatu.
– W lasach wokół Ostrzycy, w drugiej połowie lat 40-tych ubiegłego wieku schronienie miały oddział partyzancki, którym dowodził Jan Bogdziewicz pseudonim „Czarny Janek”, który walczył z władzą ludową PRL.
– w 1959r podczas prac archeologicznych stwierdzono ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego.
ostrzycaObraz-0602

Ostrzyca Proboszczowicka leży na Szlaku Wygasłych Wulkanów i jest podobnie jak góra, na której stoi zamek Grodziec nekiem . Nek to wzniesienie o stromych, urwistych stokach, zbudowane z magm zakrzepłych w kominie wulkanicznym.

Obraz-0452


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3