browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Podzamku

podzamek

Droga 46 z Paczkowa do Kłodzka prowadzi m.in. przez Podzamek, gdzie zaraz przy szosie po prawej stronie w niewielkim parku stoi piękny pałac. Pierwszy raz jako Neidekke, bo tak zwała się kiedyś wieś, pojawiła się w dokumentach w 1338r.

podzamek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jej nazwa oznaczała położoną u stóp gór lub „miejsce będące przedmiotem zazdrości” co pasowałoby do czasów gdy liczne przywileje jakimi szczycili się Augustianie- jedni z właścicieli Podzamku- były solą w oku okolicznych mieszkańców.DSC_0426

Palac_326140_Fotopolska-Eu-1
 
Będąca jedną z najstarszych na Ziemi Kłodzkiej wsi powstała- jak twierdzą jedni w XIIIw albo jak inni- na początku XIVw dzięki Henrykowi von Beringen z Turyngii. Najprawdopodobniej w pobliżu istniał już wówczas gródek, którego zadaniem było strzeżenie Przełęczy Kłodzkiej. 3-2

DSC_0429
 
 
W XIVw we wsi znajdował się folwark oraz sędziostwo i majątek należał do rodziny von Glubos. W krótkim czasie stał się własnością Augustianów z Kłodzka, w których rękach był do połowy XVIw kiedy po wojnach husysckich w 1559r rozwiązano zakon a jego dobra przekazano Jezuitom. Ci zapewne byli zdziwieni bo pomniejszone były one o Podzamek, który poprzednicy zdążyli w 1554r sprzedać kanclerzowi Hrabstwa Kłodzkiego Heinrichowi von Rengern. Po nim w 1572r nastał nowy właściciel Hans von Pannwitz, a gdy zmarł dość często zmieniali się właściciele tamtejszych dóbr.
DSC_0444
 
Palac_326141_Fotopolska-Eu-1CIEKAWOSTKA

 
Hans von Pannwitz und Mechwitz auf Pogrell w 1584r został mianowany starostą krajowym Hrabstwa Kłodzkiego. Był ponadto cesarskim radcą wojennym. W 1576r założył browar i rozpoczął sprzedaż piwa. Nie miał do tego prawa, bo zgodnie z ówczesnym prawem mili stanowiącym, że przywilej warzenia tego trunku i jego sprzedaż na odległość jednej mili posiadało jedynie Kłodzko. Nic sobie jednak z tego nie robił, a miasto nie umiało wyegzekwować od niego przestrzegania prawa. Więc, gdy zmarł, Podzamek przechodząc z rąk do rąk został ostatecznie w 1602r kupiony przez Kłodzko, które rok później sprzedało go oczywiście prócz browaru i karczmy rozwiązując tym sposobem problem warzenia i sprzedaży złocistego trunku z pianką.
DSC_04163 (1)

Wśród kolejnych właścicieli Podzamku wymienić wypada: księżną von Aragon (1669- 1696), ród von Götzen, Antoniego Aleksandra von Magnis (1780- 1814), von Stockhausenów (od 1845r) oraz księcia Albrechta von Hohenzollerna (od 1855r), który był mężem Marianny Orańskiej- pani pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Kolejna dekada przyniosła kolejnego właściciela- barona Andreasa von Falkenhausen, do którego należał również Szalejów Górny. Po jego śmierci, w 1881r Podzamek kupił hrabia Oskar von Strachwitz, którego rodzina rządziła tam do 1910r. Kolejny nabywca Max Zimmer przyczynił się do upadku majątku i w 1926r należał on po części do Leopolda Büchs oraz do banku. Nim nastał czas II wojny światowej majątek podzielono, a pozostała resztka trafiła do Śląskiego Towarzystwa Ziemskiego.

3 (3)

DSC_0418
 
 
CIEKAWOSTKA

DSC_0433

 
Jedną z właścicielek Podzamku była księżna saksońska Benigma Piccolini von Arragorn, która swoją rezydencję miała w niedalekiej Jaszkowej Górnej. Podobno zbankrutowała dzięki działalności dobroczynnej- finansując głównie kościół- i z tego powodu w 1696r komornik zajął jej majątek. Takim oto sposobem wystawiony na licytacji Podzamek trafił w ręce hrabiego Jana Emila von Götzen.

3 (4)
 
 
Neogotycki pałac w Podzamku, który dziś widzimy to efekt wielu przebudowań dokonanych przez wieki dzięki kolejnym jego właścicielom, a zwłaszcza metamorfozy dokonanej miedzy 1895 a 1896r.
DSC_0438

Hans von Pannwitz Jako siedziba probostwa Augustianów był o wiele skromniejszą budowlą, którą w połowie XVIw Heinrich von Regern zamienił w okazały dwór, który z kolei w XIXw dzięki hrabiemu Oskarowi von Strachwitz stał się pięknym pałacem.DSC_0440 Budowla składa się z trzech połączonych w całość części kształtem przypominającą literę L: dwukondygnacyjnego skrzydła z kaplicą oraz tej samej wysokości budynku będącego łącznikiem z najstarszą częścią będącą niegdyś posiadłością Augustianów. Nad pokrytym płaskim dachem pałacem góruje czworoboczna wieża ze zwężoną ostatnią kondygnacją, pełniącą kiedyś rolę widokowej skąd podziwiano okolicę. Elewacje większości pałacu posiadają neogotyckie elementy architektoniczne, a ściany dawnego dworu detale renesansowe. W tej części znajduje się wejście główne do rezydencji ozdobione portalem wykonanym z piaskowca przez Jerzego Daniela wykończone kartuszem herbowym Augustianów. Po wejściu do pałacu uwagę przykuwają zachowane sklepienia sieni oraz renesansowe, kamienne obramowania jednego z przejść do dalszej części rezydencji.

DSC_0446

Fotopolska_126948

We wspomnianej pałacowej kaplicy w niedziele odbywają się msze święte, które prowadzono również w czasach gdy pałac był siedzibą milicji. Przed II wojną światową kaplica była ewangelicka i nabożeństwa odprawiał pastor. Najciekawszym jej elementem jest witraż przedstawiający Serce Jezusa oraz znajdujący się nad wejściem chór.

DSC_0430

DSC_0460

DSC_0461

Po drugiej stronie szosy wśród drzew stoi mauzoleum Oskara von Strachwitz i jego żony Hedwigi, dla których pałac w Podzamku był górską rezydencją. Nad wejściem do krypty ozdobionym portalem z kolumnami umieszczono herb tej rodziny. DSC_0123Mauzoleum powstało około 1880r jako budowla w stylu neorenesansowym na planie greckiego krzyża i wiodą do niego dwustronne schody. Budynek został odrestaurowany w 2006r, gdyż był zdewastowany podobnie jak wykonane kiedyś z czerwonego piaskowca schody.

DSC_0465
 
Po II wojnie światowej pałac podzielił los wszystkich sobie podobnych i został upaństwowiony. Przez wiele lat znajdowało się tam prewentorium gruźlicze dla dzieci, potem szkoła milicyjna, służył jako ośrodek kolonijny a obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej.
Do dziś przetrwał w dobrym stanie, co zawdzięcza się remontom przeprowadzonym w 1959r, generalnemu z lat 1983- 1993 oraz dbałości obecnego właściciela.
DSC_0454DSC_0451DSC_0453

Pałac w Podzamku ze względu na charakter prowadzonej działalności nie jest udostępniony dla zwiedzających, z zewnątrz można go zatem zobaczyć zza płotu lub z bliska po uzyskaniu zgody dyrektora placówki za co dziękuję podobnie jak oprowadzającemu- panu kierownikowi. DSC_0427Warto przy okazji wspomnieć, że jego pensjonariusze udzielają się artystycznie, biorą udział w organizowanych imprezach, w Przeglądzie Teatrów Amatorskich a utworzony zespół Podzamek Boy’s od 5ciu lat koncertuje na terenie powiatu i może nawet pochwalić się złotą płytą.

Więcej na http://dps-podzamek.pl/index.php/aktualnosci DSC_0468

Pałac w Podzamku to piękna budowla, z ciekawą historią i warto podróżując w tamte strony choć na chwilę zatrzymać się i zobaczyć, choćby tylko zza płotu.

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


2 Responses to pałac w Podzamku

  1. Aleksandra

    Bylam w Prewentorium w Jedrzejowie 1963 roku przez 3 miesiace wraz z mlodszym bratem. Moim zadaniem bylo opiekowanie sie moim bratem i bralam to zadanie bardzo powaznie. W tym czasie nasza mama chorujaca na gruzlice przebywala w sanatorium w centralnej Polsce. Pamietam wieloososbowa sale z lozkami, moja walizke pod lozkiem, prysznice, duzy park, pisanie listow do rodzicow a takze wizyte mojego ojca. Przyjechal on omijajac zamkniete drogi do Wroclawia z powodu epidemii Czarnej Ospy. Personel pozwolil nam na krotka rozmowe z tata ale wylacznie na odleglosc; my bylismy u gory na tarasie, a tato stal na dole na dziedzincu. Bylo nam ogromnie smutno…..Pamietam takze podroz powrotna i obostrzenia na dworcu kolejowym we Wroclawiu, ktore mialy zapobiec rozprzestrzenieniu sie wirusa czarnej ospy. Uchwyty/klamki owiniete byly bandazem nasaczone lizolem, poruszalismy sie w jednym szeregu przy scianie a osoby w bialych ubraniach ochronnych pilnowaly porzadku. Dosciadczenia te wywarly na mnie stress ktory pamietam do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 + = 81