browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Radosno w Rybnicy Leśnej

rybnica l.
 
W pobliżu Rybnicy Leśnejznajdują się ruiny, a właściwie 12metrowy dolny fragment cylindrycznej wieży i fragmenty przyziemia budynku mieszkalnego zamku Radosno. Można do niego dojść szlakiem wiodącym za Schroniskiem Andrzejówka.DC_2209
Trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie przejść pomiędzy pokrzywami, a można również trafić, jak my, na zwalone drzewa, przez które trzeba się przedrzeć, by pójść dalej w górę, ponieważ ruiny znajdują się na wysokości 770m. n.p.m., na zboczu góry Suchawa .

ryb.leś.

Tak naprawdę nie wiadomo kto i kiedy zbudował ten kamienny zamek. Najprawdopodobniej najstarsza część zamku powstała w XIIIw , za panowania księcia świdnicko- jaworskiego Bolka I. Przypuszcza się również, że zbudowali go Czesi jako przeciwwagę dla niedalekiego zamku Rogowiec. Uważa się, że na początku kamienna była tylko cylindryczna wieża o średnicy 7,2m, a dziedziniec przed nią otaczała drewniana fortyfikacja, którą zamieniono na kamienny mur.

rszkic
W XIVw drewniano- ziemne umocnienia zastąpiono murem obronnym. Na dziedzińcu znajdowały się budynki mieszkalne. Warownia składała się z położonego na wzgórzu zamku właściwego, z domem mieszkalnym i cylindryczna wieżą. Obok zamku stała czworokątna baszta o wymiarach 6m na 6m. Dookoła był mur obronny z bramą wjazdową, a do zamku przylegało podzamcze. Warownia posiadała wykutą w skale fosę, której głębokość dochodziła nawet do 4m.
IMG_5577
IMG_5578
W 1355r zamek Radosno był siedzibą rozbójników i został zdobyty przez ówczesnego króla czeskiego i rok później sprzedany. Po śmierci Bolka II, w 1369r, wdowa po nim oddała zamek jako lenno biskupowi wrocławskiemu na 7lat. Zmieniali się właściciel, aż w 1392r warownia i całe księstwo świdnicko- jaworskie stało się własnością Czech. Podczas wojen husyckich w 1427r i 1434r zamek był oblegany, by ponownie stać się siedzibą rycerzy rabusiów i w 1443r został zniszczony przez mieszczan wrocławskich wspieranych przez wojsko, którzy mieli dość napadów. W 1466 dwaj bracia Schellendorf odbudowali zamek i sami zaczęli działać jak rozbójnicy. W niespełna 20 lat później zamek został przejęty przez wojska Macieja Korwina, a w 1497r starosta wrocławski na rozkaz króla Czech zdobył go i zniszczył. Od tamtej pory pozostaje on ruiną.
IMG_5585IMG_5584
 
Wspomniane na początku Schronisko PTTK „Andrzejówka” usytuowane jest na przełęczy Trzech Dolin u podnóża mierzącej 936m n.p.m. Waligóry. Otwarło je 21 października 1933r Towarzystwo Turystyczne z Wałbrzycha, nadając nazwę Andreasbaude od imienia piastującego funkcję prezesa Andreasa Bocka.Schronisko_gorskie_PTTK_Andrzejowka_64638_Fotopolska-Eu
Była to nowoczesna budowla w stylu góralskim zaprojektowana przez wałbrzyskiego architekta F.W.Kromke’go i wyposażona we wszystko, co potrzebne do prowadzenia działalności gastronomiczno-hotelarskiej. Posiadała 3 sale mogące pomieścić 220 gości chętnych, by coś zjeść oraz 25 miejsc noclegowych. Pierwszymi właścicielami schroniska byli szynkarze spod Dusznik- małżeństwo Rübartsch.

DC_2213CIEKAWOSTKA

W 1936r gościem „Andrzejówki” była holenderska królowa Wilhelmina z córką Julianą. Podczas II wojny światowej budynek zajęli naziści przekazując go w 1944r Hitlerjugend, które wykorzystywało go jako miejsce szkoleń i odpoczynku. Z początkiem 1945r schronisko przejął Wehrmacht czyniąc je siedzibą obrony przeciwlotniczej.DC_2211

Po zakończeniu wojny małżeństwo opuściło budynek, który przejęło Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego tworząc tam ośrodek kolonijny.
 
W1948r trafiło pod zarząd wałbrzyskiego oddziału PTTK nadal organizującego kolonie, a jako schronisko PTTK „Andrzejówka” oficjalnie zaczęła działać od 1953r.
DC_2212W niedługim czasie zagospodarowano również sąsiedni budynek i dzięki temu ilość miejsc noclegowych wzrosła do 100. U schyłku lat 60tych XXw przy schronisku powstały pierwsze wyciągi działające do dziś, czego nie można powiedzieć o opuszczonym budynku niegdysiejszej turystycznej noclegowni.
 
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 9 =