browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Łagiewnikach

łagiwniki

Między Strzelinem a Dzierżoniowem leżą Łagiewniki, gdzie z zewnątrz można zobaczyć niszczejący pałac. Nazwa wsi wywodzi się od łagiewnika- wczesnośredniowiecznego zawodu związanego z wyrobem drewnianych lub glinianych naczyń. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1253r kiedy Łagiewniki były wsią słowiańską leżącą na szlaku bursztynowym. łagiewniki

3456

W 1311r wieś została podarowana Cystersom z Lubiąża, którym zawdzięcza się powstanie kościoła, folwarku oraz pałacu. Byli oni w jej posiadaniu aż do 1810r kiedy nastąpiła kasata dóbr kościelnych. Cały cysterski majątek stał się własnością Prus i w 1830r Łagiewniki miały nowego właściciela Ober- Amtmanna Albrechta. W krótkim czasie ponownie kilkakrotnie zmieniały jeszcze właścicieli i od około 1866 do 1945r dobra należały do rodziny von Reisner.

DSC_0139
1234

DSC_0131

Pałac w Łagiewnikach powstał w XVIIIw jako siedziba Cystersów. Po sekularayzacji zakonnych dóbr nowy właściciel dokonał przebudowy rezydencji, której nadano cechy neogotyckie, klasycystyczne oraz barokowe. Budynek bramny połączył dwuskrzydłowy pałac z dwuskrzydłowym dworem a z całości wyróżnia się trzykondygnacyjna kwadratowa wieża. Za rezydencją znajduje się park.

DSC_0141

DSC_0143

DSC_0134
 
 

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono i oddano Państwowemu Ośrodkowi Hodowli Zarodkowej i w pałacu powstały biura. Później przechodził z rąk do rąk i należał do: Gospodarstwa Rolnego, Agencji Własności Rolnej, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Palac_687670_Fotopolska-Eu
 
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki fotopolska.eu.
 
Żeby specjalnie jechać, by zobaczyć pałac- nie warto, bo jest ogrodzony i niedostępny. Sam też nie zachwyca podobnie jak jego otoczenie, które jak na miejsce publiczne- plac zabaw i skwer jest wyjątkowo zaniedbane i zaśmiecone. Szkoda, bo podobno dawny pocysterski pałac ma prywatnego właściciela, ale nie było nigdzie o nim żadnej informacji. DSC_0130

DSC_0140

Galeria 2016

Galeria 2017


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + = 12