browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Łagiewnikach

łagiwniki
 
Między Strzelinem a Dzierżoniowem leżą Łagiewniki, gdzie z zewnątrz można zobaczyć pałac. Nazwa wsi wywodzi się od łagiewnika- wczesnośredniowiecznego zawodu związanego z wyrobem drewnianych lub glinianych naczyń. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1253r o wsi słowiańskiej leżącej na szlaku bursztynowym.
 
łagiewniki

3456
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1311r wieś została podarowana Cystersom z Lubiąża, którym zawdzięcza się powstanie kościoła, folwarku oraz pałacu. Utracili wszystko w 1810r, kiedy nastąpiła kasata dóbr kościelnych. Cały cysterski majątek stał się własnością Prus i w 1830r Łagiewniki miały nowego właściciela Ober- Amtmanna Albrechta. W krótkim czasie ponownie kilkakrotnie zmieniali się właściciele i od około 1866 do 1945r dobra należały do rodziny von Reisner.
 
DSC_0139
1234

DSC_0131
 
Pałac w Łagiewnikach powstał w XVIIIw jako siedziba Cystersów. Po sekularyzacji zakonnych dóbr nowy właściciel dokonał przebudowy rezydencji, której nadano cechy neogotyckie, klasycystyczne oraz barokowe. Budynek bramny połączył dwuskrzydłowy pałac z dwuskrzydłowym dworem, a z całości wyróżnia trzykondygnacyjna kwadratowa wieża. Za rezydencją znajduje się park.
 
DSC_0141DSC_0143

DSC_0134
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono i oddano Państwowemu Ośrodkowi Hodowli Zarodkowej, i w pałacu powstały biura. Później przechodził z rąk do rąk i należał do: Gospodarstwa Rolnego, Agencji Własności Rolnej, Agencji Nieruchomości Rolnych.
 
Palac_687670_Fotopolska-Eu
 
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
 
 
 

Żeby specjalnie jechać, by zobaczyć pałac- nie warto, bo jest ogrodzony i niedostępny. Sam też nie zachwyca, podobnie jak jego otoczenie, które jak na miejsce publiczne- plac zabaw oraz skwer, jest wyjątkowo zaniedbane i zaśmiecone. Szkoda, bo podobno dawny pocysterski pałac ma prywatnego właściciela, ale nie było nigdzie o nim żadnej informacji.
DSC_0130

DSC_0140

Galeria 2016

Galeria 2017


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − = 15