browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kondratowicach

kondratowice

Niedaleko od Strzelina leżą Kondratowice– wieś wspomniana w 1411r jako Cunratowicz, a później przez Niemców nazwana Kurtwitz. W połowie XVIw była własnością rodziny von Borschnitz, potem Hansa von Kurtwitza i jego spadkobierców. Później dość często zmieniali się właściciele majątku, aż w 1869r kupił go August Rohde, w którego rodziny rękach był do końca II wojny światowej.

kondratowice
 
 
 
 
 
 
 
Już w XVIw dla ówczesnych właścicieli majątku wzniesiono zamek nawodny w stylu renesansowym. Kolejny posiadacz przebudował go, albo jak twierdzą niektórzy wręcz wybudował na pozostałościach wcześniejszej budowli w połowie XVIIIw barokowy pałac.
Palac_385329_Fotopolska-Eu-1-2
W wyniku prac z 1891r nadano budowli neorenesansowy styl, co dziś możemy zobaczyć.
Palac_1019739_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
Pałac w Kondratowicach to budowla jedno i dwukondygnacyjna zbudowana na planie litery C. Trzy połączone ze sobą prostokątne skrzydła w centralnej części posiadają wejście do pałacu ozdobione portalem z balkonem, nad którym umieszczono datę ostatniej przebudowy.

DSC_0066
DSC_0069

Elewację zdobią gzymsy między piętrami, obramowania okien oraz neorenesansowe szczyty skrzydeł ozdobione oculusami- małymi, okrągłymi oknami.
Do pałacu prowadzi kamienny most nad fosą, która wypełniona jest wodą. Kiedyś fosa otaczała pałac z każdej strony lecz podczas prac w XIX w została częściowo zasypana.
DSC_0075
 

Obok pałacu znajdują się dawne budynki folwarczne oraz zbudowana w 1870r przez Augusta Rohde cukrownia dziś nieczynna.
DSC_0077
 
 
DSC_0083
 
 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono oraz oddano pod zarząd PGR, który urządził w rezydencji biura i mieszkania pracownicze.

DSC_0104

DSC_0124
 
 
Prawie nic nie znalazłam o jego dalszych losach wiem jedynie, że dziś ma prywatnego właściciela, który pięknie go odnowił i wyraził zgodę na obejrzenie z bliska oraz zrobienie zdjęć.
DSC_0096
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
DSC_00641
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

77 − = 68