browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kluczowej

20150725_095707

Kluczowa to wieś niedaleko Ząbkowic Śląskich, która pierwszy raz została wymieniona w XIVw.kluczowa
Wśród właścicieli tamtejszego majątku byli przedstawiciele nastepujących rodów rycerskich: von Haugwitz (XIVw), von Pogrell z Owiesna (XV- XVIw), von Pfeil (od 1583r do XVIIw i znów od 1711 do 1819r), von Nimptsch (XVIIw), Strachwitz (XIXw), Rust (od 1839r do 1945r.) Ciekawostką jest, że w 1879r na polach leżących od strony Piławy spadł meteoryt, którego część znajduje się w Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

DSC_0172

Początkowo w Kluczowej stał renesansowy dwór obronny wzniesiony około 1600r, który niestety spłonął w 1613r. Odbudowana budowla w krótkim czasie uległa ponownemu zniszczeniu w trakcie pożaru podczas wojny 30stoletniej. Po zakończeniu wojny po raz kolejny został odbudowany w1685 i nadano mu wówczas barokowy styl. Kolejną przebudowę przeszedł dzięki kolejnemu właścicielowi w1735r- rezydencja została powiększona i zmodernizowana.

Fotopolska_392193

To co widzimy dziś to wynik przebudowy jaka miała miejsce w latach 1837- 1840 za czasu, gdy właścicielem tamtejszych dóbr był Jan Nepomucen Rust. Projekt wykonał niemiecki architekt Karl Fridrich Schinkl wykonujący również projekt pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, a w mojej najbliższej okolicy zaprojektował budynek sądu w Raciborzu.

DSC_0161
 
CIEKAWOSTKA

Jan Nepomucen Rust– żyjący w latach 1775-1840 był osobistym lekarzem króla Fryderyka Wilhelma III. Będąc profesorem chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Berlińskiego zasłynął jako prekursor nowoczesnej chirurgii.

DSC_0127

Pałac w Kluczowej to ciekawa, choć popadająca w ruinę budowla trzykondygnacyjna z dwoma wieżowymi ryzalitami. Do głównego wejścia prowadzą schodki a zdobią je łuki arkadowe podtrzymujące balkon. Jego ozdobą są filary tworzące pozorny ryzalit wykończony trójkątnym tympanonem, w którym dojrzeć można kartusz herbowy. Przy pałacu znajduje się wiele starych, popadających również w ruinę budynków gospodarczych, z niszczejącymi budynkami dawnego browaru. Ważono w nim podobno całkiem niezłe piwo, którym raczono się w wiejskiej karczmie. Za pałacem rozciąga się zarośnięty park.

DSC_0183
 
 
CIEKAWOSTKA
 

W XVIIIw przy pałacu w Kluczowej znajdował się ogród francuski, który w następnym wielu przekształcono w park angielski z aleja lipowa, sadzawką otoczoną kasztanowcami i letnią altana.

DSC_0152

Po wejściu do pałacu znajdujemy się w sieni, z której prowadzą schody na wyższe kondygnacje. W wielu pomieszczeniach zachowały się sklepienia typu klasztornego. Spotkany mieszkaniec wsi opowiedział, że w latach 50tych kiedy w pałacu brał ślub był on piękna budowlą.20150725_102821 Opowiedział o stojących wówczas pięknych piecach kaflowych, bogato zdobionych koronami, które zostały potrzaskane w czasie kiedy stał on opuszczony. Żałował, że ktoś ich nie rozebrał i nie ukradł, bo wtedy przynajmniej gdzieś przetrwałyby. Dowiedziałam się od niego, że trwały prace remontowe, był sprzęt i pewnego dnia właściciel zniknął nagle pozostawiając wszystko. 678Podejrzewa się, że mógł znaleźć podczas prac jakiś skarb i stąd owo zniknięcie bez śladu. To jednak tylko ustny, nigdzie nie potwierdzony przekaz, być może plotka, ale jak mówią: w każdej plotce jest trochę prawdy.

 
Po II wojnie światowej cały majątek wraz z pałacem upaństwowiono i przekazano w zarząd PGRu.
DSC_0168
 
 
 
 
 
Niszczejącą rezydencję w latach 90tych XXw przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych.

DSC_0134
 
Dziś jest własnością prywatną i choć widać, ze dawno poczyniono jakieś prace remontowe to teraz nikt o niego nie dba. Podobno planowano stworzyć tam mieszkania dla emerytów i stąd pewnie ścianki działowe. Pałac jest wprawdzie ogrodzony, ale można swobodnie wejść na jego teren.
DSC_0170
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu
Fotopolska_128290DSC_0181
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 19 = 20