browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Tenczyn w Rudnie

 
IMG_3683
Podczas księżycowych nocy, na najwyższej wieży zamku wśród płomieni ukazuje się kobieta. Jej płaczowi towarzyszy szczęk żelastwa i znika wraz z wybiciem dzwonu w pobliskim klasztorze.

1

Między Chrzanowem a Krakowem leży Rudno– wieś podobna do wielu w tym regionie, jednak wyróżniają ją niebywale piękne ruiny zamku Tenczyn, o którym opowiada legenda.

rudno

Usytuowany jest na najwyższym wzgórzu Garbu Tenczyńskiego- na Górze Zamkowej 411 m n.p.m, która była niegdyś wulkanem. Pierwsza wzmianka o okolicy i zamku pochodzi z 1308r.

rudno

Zamek Tenczyn czy też Tęczyn, bo taką nazwę również spotkałam, wziął swoja nazwę od rodu Tęczyńskich i należał do największych zamków Małopolski. Przez trzy wieki zwany był drugim Wawelem, a zbudowany został w XIVw przez wojewodę krakowskiego- Andrzeja Tęczyńskiego. Wcześniej jego ojciec- Nawój z Morawicy założył tam osadę i podobno to on zapoczątkował budowę zamku stawiając drewniane zabudowania oraz zachowaną do dziś okrągłą gotycką basztę zwaną Dorotką.

Zamek_Tenczyn_233906_Fotopolska-EuZamek_Tenczyn_1164794_Fotopolska-Eu

CIEKAWOSTKA:

W tenczyńskiej twierdzy prowadzone były rozmowy dyplomatyczne, które doprowadziły do małżeństwa księcia Władysława Jagiełły z królową Jadwigą. To tam więziono najznamienitszych jeńców krzyżackich, którzy pojmani zostali w czasie bitwy pod Grunwaldem.

4IMG_3644-300x225

Średniowieczny zamek posiadał trzy baszty oraz basztę bramną, skrzydła mieszkalne i był otoczony murem. Z czasem warownię rozbudowano i w 1570r Jan Tęczyński uczynił z niej przepiękną renesansową rezydencję. Przebudował zamek dobudowując nowe skrzydła, wieże zdobiąc attykami oraz modnymi wówczas krużgankami. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1610r kiedy to następny z Tęczyńskich przemienił zamek w nowoczesną twierdzę bastejową wznosząc nowe fortyfikacje i przystosowując umocnienia do użycia broni palnej.

IMG_3657IMG_3658IMG_3679

Kolejną właścicielką została w 1638r Izabela, która wyszła za Łukasza Opalińskiego i za panowania tego rodu zamek pełnił funkcje administratorską.

IMG_3643 Podczas Potopu Szwedzkiego w 1656r zamek zdobyli Szwedzi, ale dopiero podstępem. Mimo obietnicy, że kapitulując obrońcy otrzymają wolność, większość została wymordowana.

Szwedzi szukali ukrytych tam podobno skarbów koronnych, ale nic nie znaleźli i po roku podpaliwszy zamek opuścili go.

6IMG_3608

CIEKAWOSTKA:

Jeżeli mowa o skarbach zamku Tenczyn, to jedynymi jakie tam można znaleźć są ametysty pozyskiwane ze skał, na których stoi zamek.

2
193522-227x300
 
Pod koniec XVIIw zamek przejęli Lubomirscy częściowo go odbudowując.
 

Po nich władali nim Sieniawscy i Czartoryscy. Na wpół opuszczony zamek strawił w 1768r pożar jaki wybuchł od uderzenia pioruna. Rok później zamknięto kaplicę i opuszczono zamek.
 
 

IMAG0049

IMG_3671

Ostatnimi właścicielami od 1816r do końca II wojny światowej byli Potoccy z Krzeszowic. Za ich czasów, w 1912r przeprowadzono prace konserwacyjne i wówczas powstały kamienne schody prowadzące na piętro zamku głównego. Prace te kontynuowano po 1949r.

IMG_3603

IMG_3651
IMG_3602

Zamkiem do końca XXw zajmowało się Bractwo Orlich Gniazd, które nie tylko dbało o porządek, ale również organizowało turnieje, pokazy walk i tańców średniowiecznych. Obecnie pieczę nad ruinami przejęła regionalna fundacja „Polskie Dziedzictwo- Zamek Tęczyński i Region Ziemi Krzeszowskiej”.

IMAG0040
Od 2008r działa społeczna grupa „Ratuj Tenczyn”, której głównym celem jest ratowanie popadającego w ruinę zamku.
 

Wojewoda małopolski miał plan przekazania warowni jego ostatnim właścicielom- Potockim, ale póki co zabytek ma nieuregulowaną sytuacje prawną, bo formalnie jest własnością Skarbu Państwa, choć mają go przejąć prywatni właściciele.

5-1

Efekt jest taki, że w 2009r zamknięto bramy zamku dla zwiedzających i rok później ruszyły prace remontowe, na które środki pozyskane miały zagwarantować częściową restaurację do końca 2014r.

zamek Tenczyn z lotu ptaka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Miałam szczęście i udało mi się zobaczyć go od środka, choć najpierw obeszłam zamek straciwszy złudzenia na wejście, gdy zobaczyłam tych wszystkich ludzi, którzy „z pocałowaniem klamki” od niego odchodzili.

Zamek_Tenczyn_1164794_Fotopolska-Eu

Zamek_Tenczyn_1476019_Fotopolska-Eu
IMAG0038
 
 
 
 
 
 
 
Do zamku prowadzi wjazd przez barbakan oraz długą na 60m sień i jest to jedyny w Polsce zamek z takim wjazdem. Mijając pozostałości niegdysiejszej wieży bramnej moim oczom ukazała się się wysoka baszta, resztki dwóch innych oraz pozostałości budynków mieszkalnych.

Zamek_Tenczyn_351011_Fotopolska-Eu-1Kiedyś zamek posiadał trzy baszty: najstarsza nazywana Dorotką pochodzi z XIVw, kolejna- Izabela oraz baszta więzienna tzw. turma.

Do naszych czasów zachowały się ruiny dwóch bastei, które w czasach świetności miały kilka pięter, wykończone były attyką i posiadały otwory strzelnicze.

zzCIEKAWOSTKA:

Jedną z baszt zamku nazwano „Dorotka” najprawdopodobniej od imienia Doroty Tęczyńskiej, którą więziono tam aż do śmierci za to, że oddawała się „nieprzystojnym praktykom”.

zzzzz

IMAG0042
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Do zamku górnego wchodzi się przez wieżę bramną zwaną Nawojową, w której znajdują się drewniane schody. Kolejne prowadzą wzdłuż zewnętrznych murów kaplicy i wiodą do tej częśi zamku, która niegdyś posiadała krużganki oraz najstarszą, bo pochodzącą z XIVw część mieszkalną. Na dziedzińcu wewnętrznym znajdowała się kiedyś studnia, po której śladu nie ma, bo została zasypana.

IMG_3661
 
 
 
 
Przepiękne ruiny dają jedynie blade wyobrażenie jak potężna musiała być kiedyś ta budowla. Samo obejrzenie z zewnątrz sprawiło mi wielką przyjemność, ale dopiero to, co zobaczyłam wewnątrz przerosło moje wyobrażenie. Widok z wieży na okolicę jest nie do opisania i mam nadzieję, że zamek zostanie odremontowany, albo przynajmniej będzie można go zwiedzić tak, jak zwiedza się potężne ruiny zamku Ogrodzieniec.

IMG_3654
 
 
CIEKAWOSTKA :
 
W XVIw częstymi gośćmi na zamku był Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. W 1787r ruiny te zwiedzał sam król Stanisław August Poniatowski. Zamek Tenczyn był wykorzystywany podczas nakręcania seriali: „Czarne Chmury” oraz „Rycerze i Rabusie”.

IMG_3676
 
 
 
 
 
 
Zamek Tenczyn z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-tenczyn-113.html
3
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.euIMAG0046
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria 2012r


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + = 11