browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Goli Dzierżoniowskiej

gola

…W dawnych czasach w zamku mieszkał bogaty rycerz, który miał trzy córki. Nastał czas kiedy okoliczne tereny zaczęli oblegać Tatarzy.DSC_0633
Zatroskany ojciec, by uchronić dziewczyny przed hańbą postanowił zamurować je w jednym z pomieszczeń zamku. Wybrał piwnicę- niedostępną, ciemną i zimną. Zamknął w niej córki zostawiając wodę i jedzenie na kilka dni. Chciał je uwolnić po odparciu ataku Tatarów. gola dzierżon
Niestety- ci zdobyli zamek, a rycerz zginął. Wrogowie przez cały dzień szukali żywych, których mogliby wziąć do niewoli. Panien jednak nie znaleźli i wieczorem opuścili zamek zabierając z sobą zamkowego sługę, który jako jedyny wiedział o zamkniętych w piwnicy dziewczynach.
Po miesiącu słudze udało się uciec z niewoli i gdy tylko dotarł do zamku, pierwsze kroki skierował do piwnicy. Otworzył drzwi i zastał trzy trupy, gdyż panny zmarły z głodu. Od tamtej pory uwięzione dusze błąkają się po zamkowych komnatach i przewracając oraz niszcząc sprzęty.

DSC_1001
DSC_0636

Taka legenda krąży o zamku w Goli Dzierżoniowskiej, który ma też wiele tajemnic. Krąży pogłoska o potężnych lochach wiodących aż do Niemczy. Nie zostały one jeszcze odkopane, ale wieść niesie, że co jakiś czas pojawiali się śmiałkowie poszukujący skarbu.
20140816_125603

Gola Dzierżoniowska to wieś niedaleko Niemczy. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1210r kiedy istniała jako Gola. Wiadomo też, że w XIVw była własnością rycerską kiedy w 1350r wspomniany jest w dokumentach Konrad z Poranicz pan wsi Gola.

DSC_0654

Kolejny właściciel tych dóbr- Leonard von Rohau ( kanclerz na dworze Bolka, księcia świdnicko- jaworskiego) wzniósł w 1580r w miejscu wcześniejszej budowli zamek. Potwierdza to inskrypcja umieszczona nad głównym wejściem : „ W imię Boga Amen. 29 lutego 1580 roku Leonard von Rohau rozpoczął budowę i dzięki Bogu przykrył ją dachem”.

DSC_1011 - KopiaIstnieją zapisy mówiące o tym, że miejsce to było zamieszkałe już około 1000r.
20140816_124558

Najprawdopodobniej stała tam średniowieczna, obronna warownia, na co wskazują: stroma skarpa, fosa oraz podwójne kamienne mury otaczające gmach. Jego fundamenty są w całości oparte na granitowej skale.

20140816_124422
DSC_0642

Renesansowy zamek w Goli Dzierżoniowskiej zbudowany jest w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, na środku którego do dziś rośnie 300-letnia lipa. Uwagę przykuwa portal i pozostałości dekoracji sgraffitowej na elewacji.

DSC_0639

Począwszy od 1600r zamek był rozbudowywany przez 10 lat, a na początku XVII w dodano do budowli wieżę we wschodnim narożniku. Kolejne większe prace budowlane miały miejsce na początku XVIIIw , jednak kształt zamku pozostał nietknięty. Nie wiadomo dlaczego renesansowa budowla została zaniedbana, jednak na przełomie XIX i XX w podjęto się jej odrestaurowania.
gola3
Podczas II wojny zamek został zniszczony, a jego ostatni właściciele- rodzina von Prittwitz und Gaffron zmuszona do opuszczenia swojej posiadłości. Od tamtej pory przejęty przez ówczesne władze popadał w ruinę. Zdewastowany został również otaczający go park.
DSC_1012
DSC_1006

Od 2000r przez 13 lat trwały prace remontowe, a podjęła się tego Fundacja Zamek w Goli. Dzięki niej nie tylko odbudowano obiekt, ale również zrekonstruowano m.in. brakujące fragmenty portalu. W zamku i pobliskich zabudowaniach powstało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel &SPA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
20140816_123621

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej to bardzo ciekawe miejsce, które jest najlepszym przykładem na to, że jeśli są chęci, pomysł i środki to można przywrócić do dawnej świetności obiekt, który był obrazem nędzy i rozpaczy. Piękne wnętrza, w których mnie osobiście zachwyciło pozostawienie ścian w takim stanie, że gdyby nie nowocześnie i elegancko przygotowane nakrycia stołów poczułabym się jak w dawnych czasach.

20140816_123731
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek w Goli Dzierżoniowskiej z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-goli-dzierzoniowskiej-51.html

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 − = 56