browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Goli Dzierżoniowskiej

 
gola
…W dawnych czasach w zamku mieszkał bogaty rycerz, który miał trzy córki. Nastał czas, kiedy okoliczne tereny zaczęli oblegać Tatarzy.
DSC_0633

Zatroskany, by uchronić dziewczyny przed hańbą postanowił zamurować je w jednym z zamkowych pomieszczeń. Wybrał piwnicę- niedostępną, ciemną i zimną. Zamknął w niej córki zostawiając wodę i jedzenie na kilka dni. Chciał je uwolnić po odparciu ataku Tatarów.
gola dzierżon


Niestety- ci zdobyli zamek, a rycerz zginął. Wrogowie przez cały dzień szukali żywych, których mogliby wziąć do niewoli.
 
Panien jednak nie znaleźli i wieczorem opuścili zamek zabierając z sobą zamkowego sługę, który jako jedyny wiedział o zamkniętych w piwnicy dziewczynach.

 
Po miesiącu słudze udało się uciec z niewoli i gdy tylko dotarł do zamku, pierwsze kroki skierował do piwnicy. Otworzył drzwi i zastał trzy trupy, gdyż panny zmarły z głodu. Od tamtej pory uwięzione dusze błąkają się po zamkowych komnatach i przewracając oraz niszcząc sprzęty.

DSC_0636
Taka legenda krąży o zamku w Goli Dzierżoniowskiej, który ma też wiele tajemnic. Krąży pogłoska o potężnych lochach wiodących aż do Niemczy. Nie zostały one jeszcze odkopane, ale wieść niesie, że co jakiś czas pojawiali się śmiałkowie poszukujący skarbu.
DSC_1001
 
Gola Dzierżoniowska to wieś niedaleko Niemczy.
 
 
 
 
 
Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1210r kiedy istniała jako Gola. Wiadomo też, że w XIVw była własnością rycerską kiedy w 1350r wspomniany jest w dokumentach Konrad z Poranicz pan wsi Gola.
 

DSC_0654
 
Kolejny właściciel dóbr- Leonard von Rohau (kanclerz na dworze Bolka, księcia świdnicko- jaworskiego) wzniósł w 1580r w miejscu wcześniejszej budowli zamek. Potwierdza to inskrypcja umieszczona nad głównym wejściem: „ W imię Boga Amen. 29 lutego 1580 roku Leonard von Rohau rozpoczął budowę i dzięki Bogu przykrył ją dachem”.

DSC_1011 - Kopia
 
 
Istnieją zapisy mówiące o tym, że miejsce to było zamieszkałe już około 1000r.

20140816_124558
 
Najprawdopodobniej stała tam średniowieczna, obronna warownia, na co wskazują: stroma skarpa, fosa oraz podwójne kamienne mury otaczające gmach. Jego fundamenty są w całości oparte na granitowej skale.

20140816_124422
DSC_0642
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Renesansowy zamek w Goli Dzierżoniowskiej zbudowany jest w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem.
 

 
W jego centrum do dziś rośnie 300-letnia lipa. Uwagę przykuwa portal i pozostałości dekoracji sgraffitowej na elewacji.
 

 
 
 
Począwszy od 1600r zamek był rozbudowywany przez 10 lat, a na początku XVII w dodano do budowli wieżę we wschodnim narożniku. Kolejne większe prace budowlane miały miejsce na początku XVIIIw, jednak jego kształt pozostał nietknięty. Nie wiadomo dlaczego renesansowa budowla została zaniedbana, jednak na przełomie XIX i XXw podjęto się jej odrestaurowania.
 

gola3
 
 
Podczas II wojny został zniszczony, a jego ostatni właściciele- rodzina von Prittwitz und Gaffron zmuszona do opuszczenia swojej posiadłości.
 
Od tamtej pory przejęty przez ówczesne władze popadał w ruinę. Zdewastowany został również otaczający go park.

DSC_1012DSC_1006
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 2000r przez 13 lat trwały prace remontowe, a podjęła się tego Fundacja Zamek w Goli. Dzięki niej nie tylko odbudowano obiekt, ale również zrekonstruowano m.in. brakujące fragmenty portalu. W zamku i pobliskich zabudowaniach powstało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel &SPA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA20140816_123621
Zamek w Goli Dzierżoniowskiej to ciekawe miejsce, które jest najlepszym przykładem na to, że jeśli są chęci, pomysł i środki to można przywrócić do dawnej świetności obiekt, który był obrazem nędzy i rozpaczy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Piękne wnętrza, w których mnie osobiście zachwyciło pozostawienie ścian w takim stanie, że gdyby nie nowocześnie i elegancko przygotowane nakrycia stołów poczułabym się jak w dawnych czasach.


Zamek w Goli Dzierżoniowskiej z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-goli-dzierzoniowskiej-51.html
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 36 = 42