browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Gierałtowie


 
Jadąc z Bolesławca w kierunku Zgorzelca, niedaleko Nowogrodźca leży Gierałtów.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Ta sporej wielkości wieś za Niemca zwała się Gersdorf, a obecną nazwę nadano jej w 1946r.
 
Wśród znikomych informacji dotyczących jej historii natrafiłam na tę mówiącą o właścicielach, ale dopiero z pierwszej połowy XVIw. Wówczas wieś była w rękach Rady Miejskiej z Lubania. Później wspomniano Adolfa von Henselt’a, który zarządzał nią od 1852 do 1866r.
 

CIEKAWOSTKA

Adolf von Henselt przyszedł na świat 12 maja 1814r w bawarskim Schwabach. Był kompozytorem i pianistą, uczniem Johanna Nepomuka Hummla. W latach 30tych mieszkał w Petersburgu, gdzie nie tylko był dworskim pianistą, ale także uczył carskie dzieci.
 
Skomponował m.in. dwie etiudy. W swoich dobrach w Gierałtowie gościł bajkopisarza Hansa Christiana Andersena oraz kompozytora Richarda Wagnera. Zmarł 10 października 1889r w Warmbrunn- Cieplicach, którą dziś są częścią Jeleniej Góry.
 

 
 
 
 
W Gierałtowie znajdował się niegdyś pałac zwany też dworem. Nie wiadomo nic o jego fundatorze oraz historii jak też losach wojennych i powojennych. Wiadomo, że rozebrano go w latach 60tych oczywiście ubiegłego stulecia.
 

 
 
Z całego założenia pałacowego pozostał park.
Dziś jego wygląd można zobaczyć na fotografiach udostępnionych dzięki Fotopolska.eu.