browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Rząśniku

rząśnik

Między Jelenią Górą a Złotoryją, niedaleko Świerzawy leży Rząśnik, gdzie natrafiłam na ruiny pałacu.

rząśnik

Wieś powstała w XIIIw i należała do rodów: von Zedlitz, von Nimptsch, von Schweinitz. W XVIIIw była dużą i bogatą posiadłością, a w połowie XIXw siedzibą dóbr rycerskich Johanna Gottlieba Müllera jako jedna z najbogatszych posiadłości ziemskich w Górach Kaczawskich.

DSC_03311

Pałac w Rząśniku to dziś ruina, ale gdy powstał w 1734r dla Johanna Bernarda Holtzausena był jedną z najokazalszych rezydencji w tamtych stronach.DSC_0308
Zbudowany według projektu Marcina Franza na planie prostokąta, z niewielkimi bocznymi skrzydłami posiadał trzy kondygnacje, trzy ryzality i nakryty był mansardowym dachem. Ozdobą rezydencji był również dziedziniec.Nie zrealizowano jednak całego projektu, ale to co ostatecznie miało powstać ukończono z końcem XVIIIw gdy właścicielem pałacu został hrabia von Röbel. Dziś można tylko wyobrazić sobie jego dawny wygląd: pałac taczał park krajobrazowy z początku XIXw, w którym prócz budowli ogrodowych znajdował się staw.

DSC_0321

Fotopolska_152673
 

W 1830r pałac w Rząśniku wraz z okolicznymi dobrami kupił Johann Gottlieb Müller .DSC_0313 Ostatnim właścicielem posiadłości była rodzina Vogler, która nabyła majątek pod koniec XIXw. W latach 30tych XXw zarządzała nim wdowa po Ebchardzie von Wechmarze- działaczu SA, którego zamordowano w 1934r. DSC_0327Podczas II wojny światowej część pałacu zajęły wojska niemieckie, które zorganizowały tam sąd polowy gdzie sądzono dezerterów, którzy przed wyrokiem – jak twierdzą świadkowie-sami musieli wykopać sobie grób. Najwyższe piętro budowli zajmowała nadal rodzina Vogler.

DSC_0316

DSC_0317

Gdy do wsi wkroczyli Rosjanie stworzyli w nim komendanturę, którą administrowali do lat 50tych. Następnie pałac użytkowany był przez PGR i w latach 60tych XXw przeprowadzono jego remont.DSC_0307 Do1985r mieściły się w nim mieszkania pracowników i nie dbano specjalnie o budowlę.Po 1989r został opuszczony i jak wyczytałam ogołocony został z resztek dóbr do gołych murów przez okolicznych mieszkańców. Dziś to niszczejąca i zarastająca budowla, która mimo wszystko nadal robi wrażenie i tylko na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć jego dawny urok.

 
 
Archiwalne zdjęcie udostępnione dzięki fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1