browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Krobielowicach

krobielowice
 
Krobielowice to wieś niedaleko Kątów Wrocławskich. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1321r. Znajduje się tam pałac rodziny Blucherów.
 
krobiel
DSC_0274
 
 
 
Podania mówią, że w XIVw znajdowała się tam budowla obronna, na miejscu której w połowie XVIw wybudowany został murowany, renesansowy dwór. Z tamtego okresu do dziś zachowały się portale okienne i wewnętrzny dziedziniec z arkadami.
 
DSC_0295

Dwór był siedzibą klasztornego zarządu okolicznymi dobrami, a poza tym mieściły się w nim mieszkania urzędników.
 
 
 
 
Opat wrocławskich Norbertanów przeprowadził w latach 1699- 1704 generalną rozbudowę obiektu i nadał mu obecny kształt- rezydencji typu pałacowego.

DSC_0253
DSC_0303W 1810r miała miejsce sekularyzacja dóbr zakonnych w Prusach, w wyniku której król pruski skonfiskował pałac w Krobielowicach. W 1814r wraz z Krobielowicami został on podarowany marszałkowi Blücherowi jako nagroda w dowód uznania jego zasług i uczestnictwo w zwycięstwie nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem (choć niektóre źródła podają, że w bitwie pod Waterloo). Zmarł on w pałacu 12 września 1819r i pochowany został w mauzoleum, które zostało ukończone 34 lata później.
 
Blucherowie byli właścicielami pałacu do końca II wojny światowej.

Palac_marszalka_von_Blchera__97007_Fotopolska-Eu
 
Palac_marszalka_von_Blchera__97009_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1878r dobudowane zostały trzy narożne wieże, urządzono taras i werandę z arkadami. Za czasów Blucherów zburzony został stary budynek bramny. Ponadto wzniesiono nową gorzelnię, browar i karczmę.

DSC_0310
DSC_0304
 
 
 
 
 
 
 
 
Po 1945r urządzono tam mieszkania dla pracowników miejscowego gospodarstwa, którzy stopniowo je opuszczali po 1970r.
DSC_0311
 
 

W czasie PRL pałac upaństwowiono i pierwsze po wojnie prace remontowe miały miejsce w 1979r, ale z marnym rezultatem. Dopiero, gdy 1992r zdewastowany i rozkradziony obiekt kupił potomek marszałka, budowla została w ciągu roku doprowadzona do świetności. Dziś mieści się tam hotel, restauracja i klub golfowy, gdyż tereny wokół przekształcono w pola golfowe.
DSC_0277

WIRTUALNA WYCIECZKA
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/93.html

DSC_0281
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.euPalac_marszalka_von_Blchera__96859_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2