browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Krobielowicach

krobielowice

Krobielowice to wieś niedaleko Kątów Wrocławskich. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1321r. Znajduje się tam pałac rodziny Blucherów.

krobiel
DSC_0274

Podania mówią, że w XIVw znajdowała się tam budowla obronna, na miejscu której w połowie XVIw wybudowany został murowany, renesansowy dwór. Z tamtego okresu do dziś zachowały się portale okienne i wewnętrzny dziedziniec z arkadami.

DSC_0295

Dwór był siedzibą klasztornego zarządu okolicznymi dobrami, a poza tym mieściły się w nim mieszkania urzędników. Opat wrocławskich norbertanów przeprowadził w latach 1699- 1704 generalną rozbudowę obiektu i nadał mu obecny kształt- rezydencji typu pałacowego.
DSC_0253
DSC_0303

W 1810r miała miejsce sekularyzacja dóbr zakonnych w Prusach, w wyniku której król pruski skonfiskował pałac w Krobielowicach. W 1814r wraz z Krobielowicami został on podarowany marszałkowi Blucherowi jako nagroda w dowód uznania jego zasług i uczestnictwo w zwycięstwie nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem ( choć niektóre źródła podają, że w bitwie pod Waterloo). Zmarł on w pałacu 12 września 1819r i pochowany został w mauzoleum, które zostało ukończone 34 lata później. Blucherowie byli właścicielami pałacu do końca II wojny światowej.

Palac_marszalka_von_Blchera__97007_Fotopolska-Eu

Palac_marszalka_von_Blchera__97009_Fotopolska-Eu

W 1878r dobudowane zostały trzy narożne wieże, urządzono taras i werandę z arkadami. Za czasów Blucherów zburzony został stary budynek bramny. Ponadto wzniesiono nową gorzelnię, browar i karczmę.

DSC_0310
DSC_0304
 
 
 
 
 
 
 
 
Po 1945r urządzono tam mieszkania dla pracowników miejscowego gospodarstwa, którzy stopniowo je opuszczali po 1970r.
DSC_0311
W czasie PRL pałac upaństwowiono i pierwsze po wojnie prace remontowe miały miejsce w 1979r, ale z marnym rezultatem. Dopiero, gdy 1992r zdewastowany i rozkradziony obiekt kupił potomek marszałka, pałac został w ciągu roku doprowadzony do świetności. Dziś mieści się tam hotel, restauracja i klub golfowy, gdyż tereny wokół pałacu przekształcono w pola golfowe.DSC_0277

WIRTUALNA WYCIECZKA
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/93.html

DSC_0281
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.euPalac_marszalka_von_Blchera__96859_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 7 =