Na zachód od Świdnicy leżą Świebodzice, które pierwszy raz wspomniano w 1203r. Z kolei w 1291r wymienione zostały jako Friburg – Freie Burg des BolkoI, co tłumaczone jest jako Wolne miasto BolkaI. Prawa miejskie otrzymały w 1279r, a obecną nazwę nadano miejscowości po 1945r.
W Świebodzicach, niedaleko centrum, znajduje się pałac Seidlów zwany przez mieszkańców Caritasem pewnie dlatego, że znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej dla dzieci, prowadzony przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame.
Pałac w Świebodzicach został zbudowany w XIXw przez Hugo von Kramsta i od jego nazwiska zwany jest Hugosslos. W krótkim czasie niedokończoną budowlę kupił Robert Seidel, którego dwie córki wstąpiły do Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame we Wrocławiu i rodzinny pałac otrzymały w posagu. Ich matka zaproponowała, by siostry ze Zgromadzenia zamieszkały z nią i córkami w pałacu. 14 listopada 1899r do rezydencji przybyły pierwsze zakonnice, a już 31 maja 1904r stała się ona ich własnością.
Początkowo było to miejscem, gdzie chore i zmęczone zakonnice nabierały sił do dalszej pracy, a prócz tego wykonywały szaty liturgiczne. Mimo, że chciały zająć się działalnością na zewnątrz władze nie wyrażały na to zgody. Dopiero w 1920r pozwoliły im otworzyć szkołę gospodarczą i ogrodniczą dla dziewcząt. W 1942r szkoła wraz z internatem została zamknięta. Podczas II wojny światowej mieszkały w pałacu i niosły pomoc Polakom pracującym w niedalekich obozach pracy. Dodatkowo prowadziły stołówkę, gdzie stołowali się pracownicy okolicznych fabryk oraz pracujący w rolnictwie.
W 1945r zakonnice zostały zmuszone do opuszczenia rezydencji, którą zajęła armia radziecka. Utworzono tam szpital, a siostry wróciły do niej dopiero w sierpniu 1946r i zorganizowały sierociniec dla wojennych sierot.
W 1954r z nakazu władz w pałacu powstał dom dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, który funkcjonuje tam do dziś.
Pałac w Świebodzicach ma widoczne dwa rodzaje architektoniczne, które wprowadzili dwaj jego budowniczowie: wcześniejsza część posiada cechy renesansu angielskiego oraz architektury neogotyckiej. Całość otacza park z licznymi starymi drzewami. Piękna budowla nie jest udostępniona do zwiedzania ze względu na charakter prowadzonej działalności, ale można swobodnie wejść i obejrzeć pałac z bliska.
Archiwalne zdjecia udostępniono dzięki fotopolska.eu