browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Świebodzicach

świebodzice

Na zachód od Świdnicy leżą Świebodzice, które pierwszy raz wspomniane zostały w 1203r. Z kolei w 1291r wymienione zostały jako Friburg – Freie Burg des BolkoI co tłumaczone jest jako Wolne miasto BolkaI. Prawa miejskie otrzymały w 1279r a obecną nazwę nadano miejscowości po 1945r.

świebodzice

W Świebodzicach, niedaleko centrum znajduje się pałac Seidlów zwany przez mieszkańców Caritasem pewnie dlatego, że znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej dla dzieci prowadzony przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame.

DSC_0555DSC_0556
Fotopolska_63619

Pałac w Świebodzicach został zbudowany w XIXw przez Hugo von Kramsta i od jego nazwiska zwany jest Hugosslos. W krótkim czasie niedokończoną budowlę kupił Robert Seidel, którego dwie córki wstąpiły do Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame we Wrocławiu i rodzinny pałac otrzymały w posagu. Ich matka zaproponowała, by siostry ze Zgromadzenia zamieszkały z nią i córkami w pałacu. 14 listopada 1899r do rezydencji przybyły pierwsze zakonnice, a już 31 maja 1904r stała się ona ich własnością.

DSC_0562

Początkowo było to miejscem, gdzie chore i zmęczone zakonnice nabierały sił do dalszej pracy, a prócz tego wykonywały szaty liturgiczne. Mimo, że chciały zająć się działalnością na zewnątrz władze nie wyrażały na to zgody. Dopiero w 1920r pozwoliły im otworzyć szkołę gospodarczą i ogrodniczą dla dziewcząt. W 1942 szkoła wraz z internatem została zamknięta. W czasie II wojny światowej mieszkały w pałacu i niosły pomoc Polakom pracującym w niedalekich obozach pracy. Dodatkowo prowadziły stołówkę, gdzie stołowali się pracownicy okolicznych fabryk oraz pracujący w rolnictwie.

DSC_0568

DSC_0569

DSC_0590

DSC_0580

W 1945r zakonnice zostały zmuszone do opuszczenia rezydencji, którą zajęła armia radziecka. Utworzono tam szpital, a siostry wróciły tam dopiero w sierpniu 1946r i zorganizowały sierociniec dla wojennych sierot.

DSC_0573

W 1954r z nakazu władz w pałacu powstał dom dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, który funkcjonuje tam do dziś.

Fotopolska_753171

Pałac w Świebodzicach ma widoczne dwa rodzaje architektoniczne, które wprowadzili dwaj jego budowniczowie: wcześniejsza część posiada cechy renesansu angielskiego oraz architektury neogotyckiej. Całość otacza park z licznymi starymi drzewami. Piękna budowla nie jest udostępniona do zwiedzania ze względu na charakter prowadzonej działalności, ale można swobodnie wejść i obejrzeć pałac z bliska.

DSC_0564Fotopolska_90481
Archiwalne zdjecia udostępniono dzięki fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 82 =