browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pałac Münchhausena w Żelaźnie

żelazno
 

Jadąc z Kłodzka do Międzygórza zatrzymałam się w Żelaźnie, by zobaczyć tamtejsze ciekawe budowle: pałac Hoffmanna, pałac von Münchausena oraz wieżę mieszkalną.

żelazno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś należy do najstarszych w Kotlinie Kłodzkiej i jej początki sięgają XIIIw gdy należała do śląskiego rycerstwa lecz w krótkim czasie podzielono ją na kilka majątków.
Fotopolska_138650 Leżała na przecinających się dwóch szlakach handlowych: jeden zwany Drogą Solną prowadził z Kłodzka do Nysy i Krakowa, a drugi to część szlaku bursztynowego.
DSC_0130

W XIXw ta część Żelazna zwana Górnym należała do hrabiego Ernesta von Münchhausena i to dla niego powstał eklektyczny pałac zaprojektowany przez C. Schmidta. Na przełomie wieków XIX i XX dokonano jego przebudowy. Od 1905r do końca II wojny światowej majątek miał jeszcze kilku właścicieli.

23
CIEKAWOSTKA

Von Münchhausenowie należą do starej, niemieckiej, arystokratycznej rodziny z początkami sięgającymi XIIw. Tłumacze nazwiska mówią, że znaczy ono dosłownie „Dom mnicha” i mnicha posiadają w rodowym herbie. DSC_0133
Jego szata miała raz kolor czarny raz biały co symbolizuje podział rodu na dwie linie,do którego doszło w XIIIw.
 
DSC_0141
 
 
Pałac Münchhausena w Żelaźnie to budynek trzykondygnacyjny powstały na planie litery L nakryty niskim czterospadowy dachem. Otoczony został parkiem.DSC_0134
Na łączeniu dwóch skrzydeł znajduje się ośmioboczna wieża zwieńczona stożkowym dachem, którą zdobią kartusze herbowe.
Okna posiadają obramowania, a między kondygnacjami znajdują się gzymsy.
DSC_0142

 
Po zakończeniu II wojny światowej pałac upaństwowiono i oddano w zarząd PCK. Próbowano otworzyć w nim ośrodek MONARu dla dzieci, ale nie spodobało się to mieszkańcom wsi i ostatecznie urządzano w nim wakacje dla dzieci z ubogich rodzin.
DSC_0136
Dziś jest własnością prywatną i kiedy tam byłam trwały właśnie prace remontowe. Miałam możliwość obejrzenia go z bliska i zasięgnięcia informacji o jego planowanym przeznaczeniu- w pałacu ma powstać dom opieki dla starszych ludzi.
Palac_von_Münchhausenow_104920_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 

Archiwalne zdjęcie dodane dzięki fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2