browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Nowym Świętowie

nowy świętów

Jadąc z Nysy do Głuchołaz zatrzymałam się we wsi Nowy Świętów, którą pierwszy raz w dokumentach wymieniono w 1300r.

nowy świętów
Fotopolska_199787

Na temat historii wsi oraz właścicieli tamtejszych dóbr jest tak niewiele informacji, że to będzie chyba najkrócej opisane miejsce.

DSC_0303

Wiadomo, że w 1664r tamtejszy majątek należał do rodu Duchze. Gdy zmarł ostatni męski przedstawiciel rodziny- Jan- majątek przypadł w spadku córce.DSC_0311
Sabina Jadwiga wyszła za pułkownika Franciszka Józefa von Maubeuge wnosząc w wianie Nowy Świętów. Kolejny z rodu Richard poślubił Marię von Raczek z Przyszowic i połączenie tych rodzin upamiętniają ich herby umieszczone na kartuszu. Rodzina von Maubeuge była ostatnim właścicielem wsi do 1945r.

Dwukondygnacyjny, barokowy pałac w Nowym Świętowie zbudowano około 1800r. Powstałą na planie prostokąta budowlę pokrywa mansardowy dach z lukarnami z mieszkalnym poddaszem.DSC_0297DSC_0301
 
 
Na ścianie od strony ogrodu znajduje się wnęka a w niej figura Św. Jana Nepomucena. Elewacje pałacu zdobią liczne detale architektoniczne wśród których uwagę przykuwają ozdobne girlandy umieszczone między kondygnacjami oraz wspomniany kartusz herbowy rodzin von Maubeuge i von Raczek nad głównym wejściem do rezydencji.

 

Ciekawy jest również ganek na jednej z bocznych ścian posiadający niegdyś arkady, które zamurowano.DSC_0299
 
Pod koniec XIXw pałac przebudowano i ciekawostką jest, że otaczał go park, którego resztki pozostały do dziś. W nim znajdowało się sztuczne jezioro z wysepką, po którym jedyne wspomnienie znajduje się na archiwalnych zdjęciach.
Fotopolska_446101

Po II wojnie światowej w upaństwowionym pałacu urządzono mieszkania dla pracowników PGRu i mimo że gospodarstwa już nie ma- mieszkania pozostały.

Fotopolska_460603
 
 

Archiwalne zdjęcia pałacu w Nowym Świętowie dodano dzięki fotopolska.eu

 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + = 19