browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek_w_Smoleniu_1003816_Fotopolska-Eu-1

…W dawnych czasach na zamku tym panował znamienity i waleczny ród. Warownia dzielnie odpierała ataki ordy tatarskiej, która zalewała wówczas te ziemie i podczas jednej z potyczek do niewoli trafili Tatarzy. Podobno wśród nich był sam tatarski książę, w którym zakochała się córka pana zamku. To dzięki jej prośbom nie trafił on do lochu, ale został uwięziony w zamkowej wieży dokąd ukradkiem co wieczór przemykała się dziewczyna, by przebywać z ukochanym, który opowiadał jej o swym pięknym kraju.
Zamek_w_Smoleniu_353677_Fotopolska-Eu-1
Postanowiła poznać te bajeczne strony, ale jak tu tego dokonać skoro nie można ukochanego wydostać z tak strzeżonego więzienia? Myśl o ucieczce z ukochanym zaprzątała jej myśli.
przed-1 Tymczasem jej ojciec zmusił pozostałych jeńców do wykopania głębokiej studni. Po dłuższym czasie kopania natrafili na pierwszą wodę , ale nie pochwalili się tym tylko zaczęli drążyć boczny korytarz, którym mieli zamiar uciec. Podobno dokopali się do głębokości 200m i po drodze natrafili na wydrążony przez wodę boczny korytarz prowadzący do pobliskiej jaskini dzięki której wydostali się na zewnątrz. Pomogli też w uwolnieniu księcia, z którym uciekła zakochana dziewczyna. zzzz

Nikt z zapuszczających się w podziemia nie odnalazł drogi powrotnej a ślad po uciekinierach zaginął. Inna legenda mówi, że podczas kopania studni Tatarzy natrafili na skarby.dsc_02045 Nikomu o tym nie powiedzieli i postanowili tę tajemnicę zachować dla siebie. Każdy, kto próbował zdradzić co kryje studnia został natychmiast do niej wrzucany, a ponieważ nie mógł wyjść- ginął. Podobno do dziś obok skarbów można będzie natrafić na szkielety ludzkie.

przed-19
 
 
 
 
 
Pozostały legendy i choć zniszczony został zamek w Smoleniu na szlaku Orlich Gniazd, bo o nim mowa, to na jego dziedzińcu przetrwała po dziś dzień studnia zasypana do głębokości 26m.

dsc_0167
 
Zamek Pilcza w Smoleniu– wsi niedaleko Pilicy- widać z drogi, stanął bowiem na skale o wysokości 500m npm.
Ciekawostką jest, że różnica wysokości na samym zamku to 25m.
 
smoleń-300x167
Nazwa zamku ma związek z niedaleką miejscowością-Pilicą zwaną niegdyś Pilczą.
 
smoleń
 
 
 
W miejscu istniejącej wcześniej drewnianej strażnicy wzniósł zamek z kamienia łamanego w połowie XIVw Jan z Pilczy – pierwszy poświadczony w dokumentach właściciel Smolenia. Ród Toporczyków, bo pod taką nazwą wcześniej znani byli Pileccy, właśnie w Smoleniu miał swoją rodową siedzibę.
 
Zamek_w_Smoleniu_1125507_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
Początkowo w skład zamku wchodziła okrągła wieża z dobudowaną do niej częścią mieszkalną, a całość otaczał mur. Posiadał również wykuty w skale zbiornik na wodę. Do zamku prowadził drewniany pomost umieszczony kilka metrów nad ziemią na wysokości pierwszego piętra zamku.

DSC_0170
 
 
 
Po śmierci Jana warownia stała się własnością jego syna- Ottona. Z początkiem XVw rozbudowano zamek powiększając go o dwie półbaszty pełniące rolę mieszkalnych. Wówczas budowla w stylu gotyckim posiadała tzw górny i dwa zamki dolne: zachodni oraz wschodni. Górny zamek posiadał budynek mieszkalny, cylindryczną wieżę oraz mur obwodowy.
 
Dolny zamek wschodni na planie pięcioboku posiadał jedną wysuniętą półbasztę oraz drewniane zabudowania.przed-15
Do tej części zamku prowadziła ostrołukowa, gotycka brama wjazdowa a wzdłuż murów ozdobionych krenelażem znajdowały się najprawdopodobniej drewniane ganki strażników. Część wschodnią zamku dolnego powstałą na planie prostokąta otaczał dwumetrowy mur obwodowy.
Jedna z półbaszt pozostała do dziś, druga zaś została zabudowana- weszła w skład pałacu powstałego na przełomie XV i XVIw.
 
zzzzCIEKAWOSTKA

Otton z Pilczy dzięki rozwijającej się jego karierze i płynącym z tego tytułu pieniądzom pozwolił sobie na rozbudowanie ojcowskiej siedziby rodowej. O rękę jego córki Elżbiety starało się wielu kandydatów.
 
 
Najpierw porwał ją Wiszla Czambor z Moraw, potem wydano ją za Jenczika z Hiczyna, który zabił poprzednika, a który w niedługim czasie również zmarł i Elżbieta została żoną Wincentego Granowskiego. dsc_0198Jego nazwisko pochodziło od nazwy miejscowości, z której się wywodził- Granowa i też niedługo, bo w 1410r, pożegnał się z życiem podobno otruty przez Krzyżaków.Brał udział w bitwie pod Grunwaldem i za zasługi otrzymał Toruń lecz w krótkim czasie po objęciu tam władzy zakonnicy pozbawili go życia. Zostawił wdowę z kilkorgiem dzieci.

__b_elzbieta-i-jagiello
Elżbieta Granowska- pani za zamku Pilcza w 1417r została trzecią żoną króla Władysława Jagiełły. Związek ten wywołał wśród szlachty wielkie oburzenie i nie nacieszyła się ona zbyt długo byciem królową, bo zmarła w przeciągu trzech lat.
 
 
To jej warownia w Smoleniu zawdzięcza kolejną przebudowę- dwie półbaszty części zachodniej zamku połączono murem tworząc w każdej część mieszkalną.

przed-3
dsc_0208
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 1420r kolejnym panem warowni został jej syn- Jan z Pilczy herbu Leliwa i odtąd przez 200 lat ród Leliwitów był w jego posiadaniu. Na przełomie XV i XVIw kolejny Pilecki rozbudował zamek i wówczas powstał wspomniany pałac zamkowy oraz przebudował mury otaczające warownię.

By przemieszczać się między pomieszczeniami posłużono się drewnianymi krużgankami. Wnętrza posiadały piece kaflowe, kuchnię, bibliotekę a nawet zbrojownię.

Do tej części zamku prowadziła brama umiejscowiona pomiędzy pałacem a wartownią.
 
 
 
 
 
By dostać się na zamek górny należało przejść przez drewnianą klatkę schodową, ganek znajdujący się na murze obwodowym oraz kilka schodków.
 
przed-5dsc_0214

CIEKAWOSTKA

W owym czasie na zamku przebywał Biernat z Lublina- renesansowy poeta będący również sekretarzem rodu Pileckich. Miło wspominał ćwierć wieku mieszkania tam chwaląc szczególnie tamtejszą bogatą bibliotekę.
 
przed-20
dsc_0206
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W XVIw zamek został sprzedany biskupowi krakowskiemu Filipowi Padniewskiemu, który oddał go bratankowi Wojciechowi- kasztelanowi oświęcimskiemu. Ten zamieszkał w dworku poniżej zamku, a w 1610r przeniósł się do nowo wybudowanego pałacu w Pilicy. Opuszczony zamek, o który przez pół wieku nie dbano zaczął popadać w ruinę aż w 1655r zajęli go Szwedzi, którzy okradając go do reszty na koniec podpalili.
 
dsc_0171przed-18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W 1657r kolejny właściciel- Stanisław Warszycki chciał oddać zniszczony obiekt Franciszkanom, by ci stworzyli w nim klasztor, ale tylko na planach się skończyło. Pod koniec XVIIIw Austriacy zaczęli używać kamienia z murów do budowy komory celnej w Smoleniu, czym przyczynili się do znacznego upadku i tak już podupadłej budowli. Reszty zniszczenia dokonali miejscowi oraz poszukiwacze skarbów, o których tyle opowieści krążyło.
 
dsc_0172dsc_0191dsc_0200
 
W połowie XIXw pozostałości zamku kupił Roman Hubnicki, który uporządkował i częściowo zrekonstruował zamek jak też przeprowadził prace archeologiczne podczas których natrafiono na ludzkie kości oraz militaria z czasów średniowiecznych. Oczyścił zamkową studnię, którą wykorzystał w urządzonej w ruinach fabryce śrutu „Batawia”.
dsc_0219

przed-8
 
Po nim zamek znów zaczął niszczeć, zarastając, a studnia stała się miejscem składowania śmieci i gruzu.
 
 
 
 
Podczas I wojny światowej okolice Smolenia były świadkiem zaciętych walk między Austriakami a Rosjanami i kolejny raz resztki zamku ucierpiały.
dsc_0213

W 1959r na terenie obejmującym zamek powstał rezerwat krajobrazowy „Smoleń”. W latach 1972- 1975 ruiny poddano pracom remontowym i zabezpieczającym, przeprowadzono dokładniejsze prace archeologiczne, a zamek zabezpieczono jako tzw. „trwała ruina”.

dsc_0175
 
 
 
 
Gdy w 2010r uległ zawaleniu narożnik zamku dolnego oficjalnie stwierdzono fatalny stan murów i warownię zamknięto dla turystów. Dwa lata później ogłoszono przetarg na zabezpieczenie murów zamku. Byłam tam w 2012r i sami zobaczcie jak wówczas wygadał a co powstało w wyniku ciężkiej pracy, co uwieczniłam będąc tam cztery lata później. dsc_0182
 
 
 
 
 
 
Zamek Pilcza w Smoleniu wygląda imponująco w porównaniu z tym co widziałam wcześniej i będzie można w nim za rok godnie uczcić 600tną rocznicę koronacji Elżbiety, która bez dwóch zdań była najwybitniejszą właścicielką zamku Pilcza w Smoleniu.

dsc_0190Należy koniecznie umieścić tę warownię w planie wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd.

 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek Pilcza w Smoleniu z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-smoleniu-115.html
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 
 
 

Galeria 2012r.

Galeria 2016r.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

91 − 83 =