browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Przyszowicach

przyszowice

Między Gliwicami a Mikołowem leżą Przyszowice– wieś sołecka z pięknym pałacem. Wymieniona została w dokumentach: w 1295r jako Przyssowitz oraz jako Przecziczow w latach 1470-1480.

przyszowice
przyszowice_23

Pałac w Przyszowicach wzniesiono w latach 1890- 1895 i był siedzibą rodziny von Raczek, która była właścicielem miejscowości od początku XIX do początku XXw. Następnie na krótki czas, do 1935r, należał rodziny von Korn, by potem trafić do sióstr Jadwiżanek.

DSC_0414

Eklektyczny pałac na planie zbliżonym do prostokąta zbudowany jest z cegły i otynkowany, posiada dwie kondygnacje i kolistą czterokondygnacyjną wieżę. Od strony parku uwagę przykuwają schody prowadzące do rezydencji oraz umieszczony nad drzwiami kartusz herbowy. Do końca nie wiadomo jakie jest znaczenie tego herbu.

DSC_0427
Po zakończeniu II wojny światowej pałac znacjonalizowano i po odnowieniu oddano Spółdzielni Produkcyjnej „Promień”, a latach 90tych XXw jego właścicielem została gmina Gierałtowice. Dziś znajduje się w nim: przychodnia lekarska, przedszkole, biblioteka oraz Urząd Stanu Cywilnego. Można tam również obejrzeć ekspozycję pokazującą historię pałacu oraz rodziny von Raczek.

DSC_0437

DSC_0441
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na początku XXIw z niezwykłą starannością przeprowadzony został remont elewacji pałacowej co przywróciło budowli jej dawną świetność. Cieszę się, że tak piękne miejsce można swobodnie obejść i obejrzeć z bliska.

DSC_0435

CIEKAWOSTKA

DSC_0430
 
 
 
 
 
 
 

Na stronie Towarzystwa Miłośników Przyszowic znalazłam archiwalne zdjęcie pałacu z przełomu XIX i XX w. Stawu już nie ma podobnie jak pałacowej wieży, która uległa spaleniu od niedopałka papierosa w 1938r podczas trwającego wówczas remontu dachu. Mimo, że pożar wybuchł w nocy to rezydencję uratowali strażacy z pobliskiej remizy.

DSC_0429
Dowiemy się stamtąd również, że w planie jest odrestaurowanie wieży jak też utworzenie stawu w miejscu, gdzie kiedyś był. Trzymam kciuki i chętnie tam jeszcze wrócę.

1
 
Będąc w Przyszowicach warto przy okazji pojechać do Chudowa: zwiedzić odremontowaną wieżę i zachowane ruiny zamku oraz do Ornontowic, by przynajmniej przez płot spojrzeć na pałac rodziny Hegenscheidt.< Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu DSC_0445

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − = 86